fonradar

Ltd.Şti Yeni Bir Faaliyet Konusu Ekleme

merhaba arkadaşlar 2003 yılında kurulan bir ltd.şti 'ye yeni bir faaliyet konusu eklemek istiyoruz yeni ttk göre yapacağım işlemleri bilmiyorum smmm stajeri olduğum için ilk defa böyle bir işlem yapıcam yapacağım işlemleri bana ayrıntılı bir şekilde anlatabileve bana bo konuda yardımcı olabilecek bir deneyimli meslek mensubu arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler kolay gelsin allah cümlemizin yardımcısı olsun.

Selamlar
İşlem halledilir o bişey değilde, merak ettiğim bazı şeyler var..Siz nerde stajdasınız.Şirkette mi büroda mı?Sorumlu olduğunuz meslek mensubu yok mu?Kendisine danışmadınız mı?Deneyimli derken,sorumlu olduğunuz müşavir deneyimsiz mi?Yoksa "hadi yap bakalım" diyerek işi üzerinize mi attlar?

Yeni TTK ile şirketlerin, "ultra vires denilen" sadece ana sözleşmesinde yazılı olan işlemleri yapabilir zorunluğu kalktı.

• İto'nun sitesinden;
  • 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu, “ultra vires” ilkesini kaldırmıştır; yani işletme konusu dışındaki işlemler de şirketleri bağlayacaktır. Bunun sonucu olarak, 6103 Sayılı Türk Ticaret kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun m.15’te “Şirket sözleşmelerinde veya esas sözleşmelerinde 6762 sayılı Kanunun 137nci maddesine uygun olarak, şirketin hak ehliyetinin şirket sözleşmesinde veya esas sözleşmesinde yazılı işletme konusu ile sınırlı olduğunu belirten hükümler bulunması halinde, bu hükümler Türk Ticaret Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yazılmamış sayılır.” hükmü düzenlenmiştir. Buna göre, şirketlerin sözleşmelerinde, şirketin hak ehliyetinin şirket sözleşmesi ya da esas sözleşmede yazılı işletme konusu ile sınırlı olduğunu belirten hükümler bulunması halinde, 6102 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesi ile, bu hükümler hukuki sonuçlarını kaybedecektir. (Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun m.15)