fonradar

Ltd Şti'den Ltd.Şti'ne Hisse Devri

Arkadaşlar aynı sektörde hizmet veren X limited şirketi Y limited şirketinin %60 hissesini şirket adına satın almak istiyor, Ben X şirketinin muhasebesine bakıyorum. Şimdi iki şirketinde tam olarak nerden başlayıp nasıl bir yol izlemesi gerektiğini öğrenmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim...

İyi çalışmalar,
Mustafa ÖZİLİK

Ynt: Ltd Şti'den Ltd.Şti'ne Hisse Devri

Öncelikle satan ve alan şirketlerin yetkili kurullarında karar alın.

Hisseleri Satan acısından

1-Şirket yetkilileri noterden hisse devir sözleşmesi yapacak.
2-Karar alınıp noter tastiki yapılacak
3-Yeni ortağa ait belgelerle birlikte ticaret sicil de tescili yapılacak.
4-Vergi dairesi,ssk,bankalar v.b kurumlara bildirimler yapılıyor.

Hisseleri satın alan açısından,

Tam emin olmamakla birlikte,karar almasında fayda olacağını düşünüyorum.Sonuçta satın alan açısından bir iştirak olacak.

Kolay gelsin.

Ltd şirketlerde hisse devri, diğer ortakların rızasına bağlıdır. Diğerleri şekil şartıdır. Noterden olması sağlık şartıdır. Devir onandıktan sonra tescil ve ilan ile hüküm ifade eder.

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,

Şimdi, bildiğim kadarıyla ilk önce noterden hisse devir sözleşmesi, ardından ortaklar kurulu kararı alınması gerekiyor sonrada sicilde tescil ettirilip vergi dairesi ssk bankalara bilgi verilmesi gerekiyor sanırım ancak devir alan X şirketide devirle alakalı karar alıcakmı ? Devir sözleşmesinde;

Y şirketi ortaklarından Mustafa Özilik hisselerinin %30'unu X şirketine devrediyor diyemi yoksa
Y şirketi ortaklarından Mustafa Özilik hisselerinin %30'unu bay nguroy'a devrediyor diyemi yapmamız gerekiyor.

Biz şahıslar olarak değil X şirketi olarak devralıyoruz.

mustafaozilik ' Alıntı:
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,

Şimdi, bildiğim kadarıyla ilk önce noterden hisse devir sözleşmesi, ardından ortaklar kurulu kararı alınması gerekiyor sonrada sicilde tescil ettirilip vergi dairesi ssk bankalara bilgi verilmesi gerekiyor sanırım ancak devir alan X şirketide devirle alakalı karar alıcakmı ? Devir sözleşmesinde;

Y şirketi ortaklarından Mustafa Özilik hisselerinin %30'unu X şirketine devrediyor diyemi yoksa
Y şirketi ortaklarından Mustafa Özilik hisselerinin %30'unu bay nguroy'a devrediyor diyemi yapmamız gerekiyor.

Biz şahıslar olarak değil X şirketi olarak devralıyoruz.

Y şirketi anladığım kadarı ile bir LTD şirket. Mustafa Özilik de bu şirketin hissedarı.
İlk yapılacak iş Y şirketi ortaklar kurulu toplanarak ortakları Mustafa Özilik 'in hissesine (X) Şahsına veya şirketine devir etmesine onay vereceklerdir.
Bundan sonra devir sözleşmesi yapılacak,istenirse noterden onaylanacak, sonra Y şirketi, pay defterine işlenecek, tescil ve ilan ilen süreç tamamlanacak.
Vergi dairesine ortak değişikliği bilgisi verilebilir. Eğer değişen ortak şirket müdür değilse SSK ile ilgisi yoktur.