fonradar

Luca E-defter Gönderme İşlemleri

Selamlar,

2016 yılında ilk defa e-defter gönderdim. Bir çok arkadaştan da yardım aldım. Zira gönderme aşamasında özellikle bilgisayar ile ilgili teknik sorunlar kafa yorabiliyor. Ben kendime de referans olması açısından notlar aldım.

Bugünlerde e-defter gönderecek olanlara da yardımcı olabilir.

1. Luca-Yönetici-Müşteri Listesi-Firma Seç-Dönem-2016-Fişleri Yeniden Numaralandır
2. Luca-Muhasebe-Fiş İşlemleri-Toplu Belge Türü ve Ödeme Yöntemi Belirleme-Tarih aralığı seçilecek-Kayıt sayısı 250-Ödeme türü boş olan-100-101-102-103-Kredi kartı hesabı (Belge türü boş olan kayıtlar da kontrol edilebilir)
3. Muhasebe-Raporlar-Defterler-defterler-tüm yazıcılar-yevmiye defteri ve kebir defterini alıp, başlangıç ve bitiş numaraları kontrol edilecek.
4. Luca e-defter uygulamasına mali mühür ile giriş yapılacak.-Şirket seçimi-Fiş sayısı ekranı-Defterleri oluştur-Defterleri imzala.
5. https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ sitesine girilecek. Java yükleme isteyebilir.
6. Paket Yükleme ekranı-Paket Seç-vergi numarası ile başlayan KB-000000 ve YB-000000 dosyalarını (.rar dosyaları) seç ve yükle.
7. Dosyayı masa üstüne vergi numarası yazan bir dosya olarak kaydedecek.
8. 2016 dosyasına 01 olarak kaydettiği GIB-vergi numarası-201601-KB-000000 ve GIB-vergi numarası-201601-YB-000000 adlı .rar dosyalarını klasöre çıkart.
9. Yukarıdaki işlem yapılmazsa, şubat ayını yüklerken Ocak ayına ait beratlar bulunamadı uyarısı veriyor.
10. XML görüntüleme sorunları için: http://www.edefter.gov.tr/dosyalar/paketler/e-DefterPaketi.zip adresinden indirdiğiniz e-DefterPaketi.zip paketini zipten çıkarıp, içerisindeki xml klasörüne zipin içerisindeki beratınızın xml'ini atınız ve beratınızın üzerine sağ tıklayıp tarayıcılardan biriyle açtığınızda onay bilgilerini görebilirsiniz.
11. Kaydedilen dosyaları ve beratları birden fazla yerde sakla.

Çok teşekkürler bilgilendirici olmuş peki özellikle kayıtlarda dikkat etmemiz gereken husus var mı mesela ben bankaları ve şirket kredi kartlarını günlük olarak işliyorum belge tipine diğer belge numarası muhasebe fişinin numarasını giriyorum.ödeme yöntemlerini toplu olarak gireceğim.100 101 102 103 127 329 gibi belge ye dayanmayan işlemlerde virman açılış kapanış fişi gibi belge türü tarih ve no kısmını boş bırakıyorum.bir de makbuz veya fatura işlerken yuvarlama farklarını aynı fiş de işleyebilir miyiz yoksa 679-689 u ayrı fiş mi açmalıyıź