fonradar

Luca Fiş Tipleri Hakkında

Merhabalar faturalar hakkında birşey sormak istiyorum. Muhasebe de yeni olduğum için bir bilgim yok Luca kullanıyoruz alış satış veresiye faturalar mahsup isliyorum. Para ödedim mesela su faturası elk. Vb tediye isliyorum. Benim yapamadigim su veresiye alış ft girdim 1 hafta ödeme.gerçekleşti. kapatmak için nasıl islicem mahsupmu tediyemi. İkincisi de alınan verilen çekler kaydı nasıl yapılır fişi mahsupmu kesicem???

Sayın tecrübesiz

Muhasebeyi bu şekilde yapamaz bu şekilde muhasebeci olamazsınız. Bir büyüğünüz olarak öncelikle tecrübeli bir meslektaşımızın yanında kendinizi 3-5 yıl geliştirin.

Biz şimdi burada bunu açıklasak yarın başka bir şey için tekrar başka bir şey açıklamak zorunda kalıp hatta yanlışlıkla sizi yanlış bile yönlendirebiliriz​

Anliyorum ama süre kısıtlı bu işe de ihtiyacım var kendi cabalarimla arastirmalarim la öğrenmeye çalışıyorum. Teşekkür ederim

Sayın tecrübesiz

Muhasebeyi bu şekilde yapamaz bu şekilde muhasebeci olamazsınız. Bir büyüğünüz olarak öncelikle tecrübeli bir meslektaşımızın yanında kendinizi 3-5 yıl geliştirin.

Biz şimdi burada bunu açıklasak yarın başka bir şey için tekrar başka bir şey açıklamak zorunda kalıp hatta yanlışlıkla sizi yanlış bile yönlendirebiliriz​

Pardon bu forumun amaci yardimlasmak ve bilgi paylasimi degil mi?
''Açıklayarak vakit harcamak istemiyorum, bilgimi paylaşmak istemiyorum,
muhasebe bilgileri bir sır gibidir herkese açıklanamaz, herkes öğrenemez, öğrenmesin''
Bu mantık hiç hoş değil, arkadaşa yardımcı olunmalı, bilmeyenler de öğrenmeli.

Selamlar
Ferhat üstat aslında doğru söyler.
Fakat sorunun özünden hareket edersek,burada sadece mahsup,tahsil,tediye fişlerinin kullanım yöntem ve amacını bilmek gerekir.Bu fişlerin kullanımı sadece Luca'ya özgü değil,her muh.programında aynı mantıkla çalışır.
Kısaca şöyle cevap vereyim.
Eğer bir fişin borç veya alacağında sadece kasa hesabı kullanılacak ve başka bir hesap olmayacaksa tahsil veya tediye fiş tipleri seçilebilir.Örneğin su faturası ödendi ve cari hesap olarakta 336 da takip ediliyor ise ve yapılacak kayıt;
336 (B)
100 (A) ise
burada tediye fişi kullanabilirsiniz.Veya 120 carilerden nakit tahsilat yapılmış ise;
100(B)
120 (A) ise,burada da tahsil fişi kullanabilirsiniz.
Bu fişleri kullanmanın tek pratik tarafı kasa (100) hesabını siz değil,programın otomatik yazıyor olmasıdır.Tabiki gerekli parametreleri tanımlamalısınız.
Kasa hesabını içermeyen VEYA borç veya alacakta kasa hesabı dışında başka hesaplarda kullanılacaksa,o zaman da mahsup fiş tipi kullanmalısınız.
Örneğin 120 carilerden hem nakit hemde çek tahsilatı yapılmış olsun.Bu durumda
100 (B)
101 (B)
120 (A) kaydı oluşacaksa,kasa hesabı borç tarafında tek hesap olmadığı için burada tahsil yada tediye kullanılamaz,mecburen mahsup fişinden giriş yapacaksınız.
Bu örnekler yeterli olur sanırım.

Aslında fişin ne olduğunun faza bir önemi yok. Tahsil/tediye/mahsup ayrımı elle defter tutulmasında kontrol kolaylığı sağlaması için önemliydi. Artık her iş bilgisayarla yapılıyor. Sy Tahsin Kurt'un yazdığı gibi programda kayıt yapma kolaylığı kullanılmak istenmiyorsa tüm fişler mahsup olsa da bir önemi yok, yeter ki borç ve alacak tarafı hesaplar kısaca kayıtlar doğru olsun.

Teşekkürederim yyardım eden herkese. Muhasebeyi öyle yada böyle araştırarak sorarak öğrenmeye cçalışıyoruz sizlerinde yardımıyla. Okulda bunları ogretselerdi bizde şimdi zorlanmazdik bu halde olmazdık. Sistem değişmediği sürece bu böyle devam eder. Bizler niçin okuyoruz bir meslek sahibi olmak içiçin okula niçin gidiyoruz teorik için ve daha sonrasında uygulamak için. Ama ışte okulda gereken eğitim verilse. Muhasebe dersimize verilen görevli hocayı 2 sene boyunca göremedik kafalarına göre ders günü koyanlar sınavdan sınava gördüğümüz hocalar. onca emeği sıkıntıyı ne için cekiyoruz acaba ??

Siz şu an tahsil tediye fişlerine fazla takılmayın bence..Bu fişler,işin pratikleşme kısmıdır.
Siz önce uzun yolunu öğrenin.Önce tdhp'nı ve işleyişini öğrenin,fiş tiplerine sonra girin.Bu fiş tiplerini öğrenmek,size pek bişey kazandırmaz.Bunlar pratikleşip,hızlı kayıt yapmak için önemli.Ayrıca hata yapmaya da çok müsaitler.Çok basit bir örnek.2 farklı kasa kullanan firmalarda (merkez ve şube kasası diyelim) entegre tanımları eksik yaparsanız kasa hesaplarını karıştırırsınız.Merkezden çıkması gerekeni,şubeden çıkarsınız vs.
Acemiler için her zaman tavsiye ettiğim uzun yoldur.Meseleyi öğrendikten sonra,zamanla pratikleşirsiniz zaten...

Teşekkürederim yyardım eden herkese. Muhasebeyi öyle yada böyle araştırarak sorarak öğrenmeye cçalışıyoruz sizlerinde yardımıyla. Okulda bunları ogretselerdi bizde şimdi zorlanmazdik bu halde olmazdık. Sistem değişmediği sürece bu böyle devam eder. Bizler niçin okuyoruz bir meslek sahibi olmak içiçin okula niçin gidiyoruz teorik için ve daha sonrasında uygulamak için. Ama ışte okulda gereken eğitim verilse. Muhasebe dersimize verilen görevli hocayı 2 sene boyunca göremedik kafalarına göre ders günü koyanlar sınavdan sınava gördüğümüz hocalar. onca emeği sıkıntıyı ne için cekiyoruz acaba ??

Bilmiyorum siz hangi okullarda okudunuz. ebn muahsebeyi ilk defa üniversitede tanıdım. Ancak muhasebe dersine başlarken önce fişleri öğrenmeye bşlamıştık

Sayın Narodnaya;

**Pardon bu forumun amaci yardimlasmak ve bilgi paylasimi degil mi?

--Evet bu yardımlaşmak ve bilgi paylaşmak fakat siz sorulan soruyu okudunuz mu ? Okudu iseniz aldınız mı ?

**''Açıklayarak vakit harcamak istemiyorum, bilgimi paylaşmak istemiyorum,
muhasebe bilgileri bir sır gibidir herkese açıklanamaz, herkes öğrenemez, öğrenmesin''
Bu mantık hiç hoş değil, arkadaşa yardımcı olunmalı, bilmeyenler de öğrenmeli.

--:) Eğer cevap verdiğim konulara bir bakarsanız -buna özel mail ve telefonlarda dahil- bu cümlenizden bana haksızlık ettiğinizi göreceksiniz.

Bu formda ben kimseyi aşağılamam kimseyi küçük görmem hatta bu formda geçenlerde yeni öğrenen bir arkadaşa yapılan haksızlığa ilk ben tepki verdim.

Benim verdiğim cevap sorulan soruya göre gayet basit ''Bir büyüğünüz olarak öncelikle tecrübeli bir meslektaşımızın yanında kendinizi 3-5 yıl geliştirin.

Bunun anlamı;

Açıklayarak vakit harcamak istemiyorum, bilgimi paylaşmak istemiyorum,

bu cümleler değil, bunun anlamı altından kalkınamayacak vergisel yükümlülükler altına girersin demek

Saygılarımla