Lucada Geçiçi Vergi Beynannemesi Raporu Alırken Tevkifat Kısmı Gelmiyor...

Arkadaşlar kendi beyannamemin geçiçisini ilk defa vericem lucadan serbest meslek defterinden geçiçi byn için rapor aldığımda müşterilere kestiğim makbuzların tevkifatları beyananmede mahsup edilecek tevkifat kısmında gelmiyor.Neden olabilir acaba ayrıca tevkifat raporu da boş geliyor.Cari listesinde müşterilerin listesi görünüyor.Yardımcı olurmusunuz...

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Geçici Vergi Beyannamesinde de vergi Bildirimi Kısnmında Mahsup edilecek tevkifat kısmını ben genelde boş bırakıyorum neden diyecek olursanız bizim kesitğimiz makbuzlarda stopaj oranı % 20 dir bu kısmı sözleşme yaptığmız müşteri ödeyecek bunu mahsup edebilmemiz içinde bu ödemeyi müşterinin ödemesi gerikiyor ;müşterinin ödemesini kontol edeceğiz bu da epey bir zaman alıyor ve sonuçta düzgün bir şey çıkmıyor ben bu kısımı boş bırakıyorum mahsup etmiyorum

incelemeye girmemesi için genelde bu kısım kullanılmaz uygulayan varsa açıklarsa bende sevinirim sonuçta az vergi ödeyeceğiz hatta maliyede alacağımız bile oluyor
bu ksımı kullanırsam hiç bir iş yapmadan her ay 5 000 tl maliyeden alacağım bile çıkar :)

Tahakkuk etmiş olmasının yeterli olduğunu düşünüyorum.Zaten müşterilerimizi ödemesi konusunda bilgilendiriyorum ödüyorlar da.Benim merak ettiğim kısım luca da geçiçi vergi byn için rapor aldığımda sistem otomotik çekmiyor biyerde eksik bişey mi yapıyorum yoksa sadece manuel mi girilebiliyor.

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
serbest meslek makbuzunu lucada işlerken kdv kısmına tevkifat tutarını yazacaksınız 2/10 -1/10 diye zaten tevkifat tutarları fiş girişinde var siz işleyin ondan sonra tevkifat kısma tam istisnamıdır kısmi istisnamıdır onu doldurcaksnız ondan sonra genel rapolar kısmında tevkifat raporunu alabilirsiniz

yalnız siz hangi kdv tevkifat işlemini yaptınız onu da yazarsanız tam anlarız durumu

:) kdv tevkifatından bahsetmiyorum ben,müşterilere kestiğimiz smmm makbuzlarının müşterilere ödettiğimiz tevkifatlarları geçiçi vergiye gelmiyor onu diyorum

İstediğim sorunun cevabını buldum sonunda lucayı karıştırarak,makbuzları kestiğimiz gelir fişlerinde makbuzu işlerken cari hesap kodundan cari ismini seçiyorsunuz ve kaydet diyorsunuz rapor aldığınızda tevkifat kısmında geliyor :)

Son düzenleme: