fonradar

Lucada Stoklu Çalışma

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba
konuyu doğru yere actimmi bilmiyorum ancak ciddi anlamda sıkıntı yasadigim bir konu var. Mukellefim mobilya satiş ile iştigal etmekte . Kasim ayinda açilişi yaptim . Kasim aralik ayi faturalarini mahsup fisinden isledkm ancak bu ay farkettkm ki yaklaşik 200 tane farkli mal alimi ar her birini 153 te ayri hesap kodlari ile açtim fifo ile dkğru aliyet hesaplamak içi ayni şekilde 600 lerede 153 teki kadar mal satiş kodu acacagim . Lucada stoklu takip etmek istiyorum .lucayi 2 kez aradim ancak verimli bir sonuc alamadim. Sorularim şöyle ,
1- yili deviredicem 2015 evraklarini islerrken stok kart girisinden tek tek stok karti mi acacagim ?
2- stok kart girisinden sonra tum al alim vesatis faturalarini toplu stok kart girisinden mi isleyecegim ? Oca4k ayindan itibaren ma,l alimini toplu stok kart girisinden gireceksem kasim ve aralik ayindaki al alimlarini 2015e nasil entegre edecegim ?
3- gecici vergi doneminde fifoya gore nasil maliyet hesapliyorum ? Birim maliyet ve satis aliyet farkli olabili,yor ayni mal icin bunu nasil takip edeceğim ?
Yardimci olursaniz çok memnun olurum

1-Stok kodlarını stok girişinden açıyorsun. hesap planında 153 lere stok kodu açmana gerek yok. çünkü faturaları normal muhasebeden kayıt yaparken, fatura numarasına tıkladığında ayrı bir ekran açılıyor. fatura içeriğini stok koduna göre dolduruyorsun.kapattığında normal
153
191
320
kaydını görüyorsun. fatura numarasına tıkladığında fatura detayını görebilirsin.

2-600 lerde de aynı şekilde 600 yurtiçi satışlar açman yeterli. fatura numarasına tıkladığında aynı stok kodlarıyla kayıtlarını yapıyorsun.

3-maliyet hesabını envanter işlemlerinden otomatik yapabilirsin

4- devirde de normal devri yapıyorsun. stok kodlarından stoklarını bir kenara yazıp. 2015 açılış kaydına gidip evrak noya bastığında 2014 kenara yazdığımız bakiyeleri stok kodlarına tanımlıyorsun.

iyi çalışmalar...