fonradar

Lütfen Yardım Son 3 Günüm

arkadaslar ankara kızılayda 17 kasım 2014 tarihinde bilgisayar teknikeri olarak işe başladım ssk deneme sürecinin oldugunu ve sigorta girişimin 1 ocak 2015 tarihi itibariyle yapılacagını söylediler bende mecburen böyle bir kanun yasa olmamasına rağmen kabul ettim 1 ocak tarihinden once ve sonralarında defalarca kez söylememe rağmen girişimi yapmadılar bende şikayet edeceğimi söyledim dha sonra 28 şubat 2015 tarihinde yani maaş gunumde cıkısımı vereceklerini söylediler bende sözlerinde durmadıkları için şikayet etmek yerine ssknin işverene 2 aylık net maaliyetini istemeyi düşünüyorum eger vermezlerse nasıl bir yol izlemeliyim nekadar ceza yazılır işe giriş çıkıs ssk vs yok maaş elden 1 arkadas dha var onunda ssk sı yok maaşlar elsen sabah 8,30 aksam 8 çalısılıyor lütfen yardım

İşe giriş bildirgesinden 1 brüt asgari ücret tutarında ceza çıkar. Ayrıca ilgili aylara bildirge verilecek. Bununda asıl veya ek nitelikte olması durumuna göre asgari ücretin 5 e 1 i veya 8 de 1 i oranında ceza çıkacak. Ayrıca sigortasız işçi çalıştırmaktan dolayı 1 yıl boyunca sgk açısından hiçbir teşvik ve indirimden yararlanamayacaklar. Şikayet ederseniz bunu kanıtlamanız gerekiyor. Şahit falan lazım. Eğer siz işyerindeyken denetime gelirseler sgk dan orada memura söylersiniz. Memur sizin dediklerinize göre tutanak düzenler ve işveren az önce saydığım cezalar ile karşılaşır.

Zaman geçirmeden SGK'ya ihbarda bulunup, 28.02.2015 tarihine kadar işyerinde fiili olarak çalışan işçi tespiti yapmalarını istemek lazım.

Son düzenleme:
anladım ben yinede şakeytten yana değilim söyle söyliyeyim adam zaten bortan batacak onun için ben ssknın maliyetini 2 ay olarak ver dedim 900 tl para talep ettim 2 aylık için oda okadar vermem 400 tl vereyim tamam dedi bende onu kabul etmeden para olarak talep etsem sizce 2 ay için 900 tl çokmu ayrıyetten şahitim var bir kukuk bürosundaki avukatım kameralar var yardım lütfen

:) nakit olarak almaya hakkınız olmayan bir bedeli istediğinizin farkındasınız değil mi?
SGK primleri SGK na ödenir, kişiye elden değil.
Bu amaçla kişiye ödenecek 1 tl bile çok yasalara göre.

ama işveren yapmadı sözünde durmadı ben de yapmadın yalan söyledin bana dediğimde çıkısımı vercek dediğim gibi maliyetini sana elden veriyim zorunlu sgk primini ödersin dedi onun için dedim bende elden alayım diye zaten çıkartacak elden almak için ise 900 tl taleb ettim kendisinden oda okadar vermem 400 tl verim tamam dedi bende kabul etmiyorum .sıkıntım budur arkadaslar abiler.

Alın veya almayın demedim-diyemem. Olması gerekeni söyleyebiliriz.
Normal şartlarda olması gereken ise, kuruma şikayette bulunup, kayıtdışı çalıştırıldığınız dönemi ıspatlamanız ve kurum tarafından o günlere ait primlerin tahsil edilmesini sağlamanızdır.

İşverenin hukuksuz tutumuna karşın,çalışanın g.hukuki davranışı değil,sn.üyelerin belirttiği üzere,hukuken yapılması gereken tavsiye edilebilir,diğer yol(yani ne koparırsan al,çek git demek)yine yanlış olanı onaylamak olur ve bu durum kurum ve işci lehine olmaz.

şikayet dilekçesi yazıp SGK ye vereceksin
durumun acilyetinden dolayı SGK'nın denetmenleri ile yüz yüze görüşüp, durumun acileyetinden bahsedeceksin
3 günün var demişsin bence zaman kaybetmeden bu gün hemen işlemlere başla

Siz devlete ödenecek vergi veya sgk primlerinin pazarlığı yaptığınız ve bunu da burda ifşa ettiğiniz için suç işlediğinizin farkında değilsiniz herhalde. Sorunuzu iyi niyetle sorulmuş bir soru olarak değerlendirdik ve yardımcı olmak için cevap yazdık ve zaman ayırdık. Siz istediğiniz cevapları bu forumda bulamazsınız. Başka yerlerde arayın.

anladım bilmediğim için sizlerden yardım aldım sizlere çok tesekkür ederim zaman ayırdıgınız için...saolun.