fonradar

Maaş Avansı

fugenc

Tanınmış Üye
personele ay sonunda kapanmayacak 2-3 ay sonra ödeyeceği maaş avansı verilecek. maaşıyla beraber aynı tarihte.. Bordroyu nasıl hazırlamalıyız nerede göstermeliyiz bu avansı??

195 PERSONEL AVANSLARında izlemeniz lazım, yalnız avans tutarını bu ayın bordrosunda ücret olarak da göstermeniz lazım. Zira GVK md.61'e göre ücrete mahsuben verilen avanslar da ücrettir.

" Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez."

1000 TL alan kişiye bir ay içinde 1500 lira verirseniz
500 lira borçlu kalır, bu 500 lirayı aynı ay içinde ücret olarak göstermezseniz
işler karışır. Durum borç para vermeye, faiz ve kdv gibi
diğer şeyler işin içine girer.

Paylaşım için teşekkürler!

kv.gif

Sayın piyu0604, teşekkürünüzü "beğen" butonuna tıklayarak yapabilirsiniz.Mümkünse bu seçeneği kullanmaya özen gösterelim.
Saygılar

Sayın Terapist13 neden 1.000.-TL alan kişiye ileride hak edeceği ücretlere mahsuben avans veremiyoruz ben onu anlayamadım, istersem 12 aylık maaşını Ocak ayında peşin öderim 12.000 TL olarak, sonra her ay hak edilen ücreti avanstan mahsup ederim. Avans sadeceki o ayın ücreti ile sınırlıdır gibi bir kural yok ki.

sayın koraykarakaya; muhasebe kayıtları nasıl olacak acaba? verildiğinde , bordrolaştığında ve geri ödenen aylarda..? normal maaş bordrosunda ne olarak ekleyeceğiz ? ek kazanç gibi mi?

Aslında çok bir özellikli durum yok, diyelim avansı ayın 10'da verdiniz

____/______
195 xxx
100 xxx
360 xxx(D.V)

Ay bitti, bordro yaptınız. Bordroda avans olarak görülecek, ama ilk ödemeyi yaptığınız ayın sonunda stopajını yapıp beyan etmeniz gerekli, aman burayı unutmayın.
_____/________
770 xxx
195 xxx
360 xxx
361 xxx
Avans kapanana kadar her ay bunu tekrarlayacaksınız.

anlayamadığımız;

1) bordroda nerede göstereceğiz ilk verirken ( maaşla aynı anda verdiğimizi varsayalım)
2)diğer aylarda geri ödeme yapılrken , avansı bordroda düşünce vergi otomatik az mı çıkacak yoksa mahsup mu yapmamız gerekecek.?
3) aynı bordroda hazırlarsak ayrıca dv olmaz değil mi?

1-Maaş avansı kısmında göstereceksiniz.
2-Diğer aylarda elbette vergi az çıkacak, zira diğer ayların ücretini peşin peşin ödedik, stopajımızı yaptık, avans kapanana kadar yeni avans vermezseniz kümülatif matrah sabit kalacak.
3-Evet avansı eş zamanlı olarak verirseniz ek bir damga vergisi yükü olmaz.

sayın koray
şirket çalışanlarına aylık kazancının üstünde ileride tahsil edilmek üzere bir para verirse bu avans olmaz borç para olur.
şirketin borç para vermesininde koşulları olduğunu düşünüyorum. Ocak ayında 12 aylık maaşını 12000 tl olarak ödersek
şirketin bir faiz kaybı olacak.şirket kendi parasını personele kullandırark kendi aleyhine personel
lehine bir fayda sağlanmış olacak. Kişilik kavramı gereğince şirketin burdaki faiz kaybının işleme alınması gerekir.
Faiz kaybının personelden tahsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum(tabi kdv'de işin içine giriyor).

Avans= Öndelik demektir. Öndelik Büyük Türkçe Sözlüğüne göre şu anlamlara geliyor

1-Yapılacak bir hizmet veya satın alınacak bir mal için anlaşmaya göre önceden ödenen miktar,
2-Alacağına sayılmak üzere önceden yapılan ödeme.

Borç ise TDK Sözlüğüne göre şu anlama geliyor

1-Geri verilmek üzere alınan veya ödenmesi gerekli para veya başka bir şey

Şimdi bu personel ile aramızda hizmet akdi var, o çalışacak biz ücretini ödeyeceğiz. Ancak personelin vereceği hizmete karşılık 2-3 ay önceden ön ödeme yapıyoruz, yani avans veriyoruz. Eğer verdiğimiz parayı ayrıca hak edilecek maaş ile ilişkilendirmeden verseydik, ve sonra da yine münhasıran geri alsaydık o zaman avans değil borç olurdu.

Ben de sn Karakaya gibi düşünüyorum. Ayrıca bu bir hizmet akdine dayalı ücret olduğuna göre mutlaka her ay düzenli ödemem şart mı?. Ben 3 aylık peşin ödüyorum. Kim ne karışır. Öderim vergilendiririm.

İlk açıklamamda 1000 tl alan kişiye 1500 tl ödersek
ve 500 tl'yi bordroda gösterirsek sorun yok demiştim.
sorun bordroda göstermeden 500 tl'yi diğer ayın maaşından
kesmek ve şirketin 500 TL. sinin kullandırılması durumunda
olur anlamında açıklamıştım. Toparladım sanırım.
[h=1]Şirketlerin Çalışanlarına Borç Para Vermesi Suçtur[/h]Erdal Dinçtürk (SMMM)

Personele iş akdi çerçevesinde gelecekteki ücretlerine mahsuben verilen avanslar Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesine göre ücret olarak sayılmıştır. Dolayısıyla ay içinde verilen ve ay sonunda personelin net maaşından kesilen maaş avansları dışında 1 aydan uzun vadeli bütün ödemeler (iş avansları hariç) ücret olarak değerlendirilmeli ve ilgili personelin bordrosuna verildiği ayda ilave edilmelidir. Aksi takdirde yapılan ödeme bir karz akdi olarak değerlendirilip tefecilik suçlamasıyla karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim; her ne kadar bordroda gösterilmesi sorun olmasada
Meblağlar büyür, vadeler uzar ve durum makul ölçüleri aşarsa, bu durum Vergi Usul Kanunu açısından sıkıntı yaratır. Bu para bankaya yatırılsa bir faiz geliri elde edileceği, bu gelirin verisi olacağı açıktır.