fonradar

Maaş Bordrolarının İmzalanması

NURETNS

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
150 Kişilik bir işyerinde maaşlar banka kanalı ile yapılmaktadır.
Maaş Dekontları olmasına rağmen Maaş Bordrolarının çalışanlara
imzalatılması zorunlu mudur ?
iyi çalışmalar,

Maaş bordroları ödemeler bankadan yapıldığı için imza gerekmez ama ücret pusulalarının verildiğine dair ispat edici belgenizin olması gerekir.

Katılıyorum.
İş kanunu yönünden işçiye ücret pusulası verilmesinin zorunlu tutulması ,verilmemesi/verildiğinin
ispat edilmemesi halinde idari para cezasının gündeme gelecek olması + olası iş davaları açısından bir nüshasının imza karşılığı işciye verilmiş olması uygun olacaktır.

aslinda imza almanin avantaj yarattigi durum şu sekildedir. kisi ornegin 2017 ilk 4 ayi icin fazla mesailerinin odenmedigini veyahut eksik odendigini iddia etti ve dava acti. eger sizde belirtilen donemlere ait imzali bordrolar var ise mahkemede problem yasamazsiniz cunku kisi imza attigi icin belirtilen donemler ile alakali olarak alacaklarinin kalmadigini kabul etmistir.

Sn.büyükdere kısmen haklısınız,
f.çalışmanın varlığı ispat olunur,ücretininde ödenmemiş olduğu ortaya çıkar ise ücret pusulasının imzalanmış olması,doğan işçi alacağını ortadan kaldırmaz.

Ücret pusulasında da f.mesai/tatil çalışması vs bordro bilgileri detaylı yer alır. İşçinin pusulayı imzalaması da bordrodaki gibi içeriği kabul ettiği anlamındadır.

Evet içeriği miktarı kabül etmiş sayılır ama işçi ücret pusulasını veya bordroyu ihtırazı kayıtsız imzalamış olsa,
takdir edersiniz ki gösterilen miktardan daha fazla alacağın varlığı ispat edildiğinde durum değişir.

Geçerlidir dediğiniz husus içeriğin kabül edilmesi noktası ise evet,
(oysa ben başka yönden farklı bir şeyler söylüyorum)

aksi ispatlanan her türlü şey ilk doğru kabul edilenin yanlış olduğunu ortaya koyar.