Maaş Bordrom'da Bulunan Yanlışlık

Arkadaşlar merhaba;

Sizlere bir soru ormak istiyorum. Ben özel sektörde brüt ücretle çalışan bir işçiyim. Bu sene ilk maaşımızı zamsız aldık. Alacağım parayı internet üzerindeki brütten nete dönüştüren programlarda hesaplıyordum 3-5 lira farkla hemen hemen tutuyor normalde ancak bu maaşım internettekinden 100 lira kadar eksik çıkınca bordromu incelemeye koyuldum. Normalde terimlerle ilgili hiç bir bilgim yoktu ama uzun araştırmalar sonucunda biraz birikim edindim. Bu edindiğim birikimin sonucunda sorunun kaynağını tespit ettim. SGK matrahımın ilk ay olmasına rağmen vergi matrahımdan yüksek olduğunu gördüm. Bunun yasal bir nedeni var mıdır ? Yani aşağıda bordromun detaylarını yazarsam

Aylık ücret=Brüt maaş 3000 TL

Sigorta Matrahı 3400 TL

Sigorta Kesintisi 476 TL

İşsizlik Sigorta Kesintisi 34 TL

Damga Vergisi 3000 üzerinden 22,77 TL

Gelir Vergisi Matrahı 2490 TL

Gelir vergisi Kesintisi 373,5 TL

Yani damga vergisi 3000 üzerinen hesaplanırken (geçen seneki brüt maaşım) Sigorta matrahı 3400 üzerinden hesaplanmış. Şirket bu hafta geçen seneki maaşlar üzerinden ödedi zam farklarını da 1-2 hafta içerisinde de fark ücreti olarak yatıracak. Acaba bu 3400 zamlı maaş olabilir mi diyorum ama bu oranda bir zam imkansız ayrıca damga vergisi neden 3000 üzerinden. Bu konuda fikri olan var mı başka bir sebepten sigorta matrahının yüksek olma ihtimali var mı?

Örnek verdiğiniz aydan bir önceki aydaki kazançlarınız,sgk tavanının üzerinde olduğu için, artan kısım bu ayki ücretinizden prim kesilmesine yol açmıştır. Aralık/2015 ayında sgk tavanı 8.277,90 TL.idi, atıyorum sizin kazancınız 8.277,90+400 tl olsun. Bu aydaki kazancınız ise 3000 tl olmasına rağmen sgk primi 3400 tl.üzerinden kesilir.

Aralık ayında aldığım maaş +ikramiyeden kaynaklanıyor o zaman tabi maşşa hesaplayıcılar Ocak ayını işin ilk ayı gibi hesapladığı için orada yanılma oluyor. Aslında maaş hesaplama programlarına formu dolduruken Aralık 2015 'i girebilmeli ki o hesabı da yapıp en doğru sonucu versin varsa bunu okuyan ve maaş hesaplayıcısı bulunan biri yaparsa bir adım öne geçer :D