fonradar

Maaş Bordrosuz Maaş Alanın İstifa Hakkı

Merhaba, 22 aydır çalışmakta olduğum şirkette maaşımı elden almaktayım. Şirketin tek çalışanıyım. Tek olduğum için sözlü güvene binaen iki taraf olarak hiçbir sözleşme yapmadık. Maaş gününü sözlü olarak ayın 15'i diye belirledik. Ama hiçbir zaman ayın 15 inde maaş alamadım. Hep elden parça parça aldım. Diğer ayın 15 ine kadar tamamladık. Ne iş veren verdim diye bir kağıt imzalattı ne de ben aldım diye bir kağıt imzaladım.Nede orta da bir maaş pusulası,bordrosu var. Sadece masadaki defterin arkasına para verdiği günler ne kadar verdiğini yazdı. Ama öyle bir gün geldi ki şirket aracının akaryakıt giderlerini iki aydır ben şahsi kredi kartımdan alıyorum ve geçen ayın maaşını 20 gün sonra ancak ben isteyince alabildim. Bu arada iş verenin parası olduğunu ama vermediğini kendi ağzından öğrendim. Bana parça parça vermek alışkanlık olduğu için beyfendi istememi beklemiş. Maaşımı isteyince akaryakıt meselesini gündeme getirmedim ve o da bunu fırsat bilerek hesaplamayıp paranın üzerine yattı. Bu son olay benim canımı çok sıktığı için istifa edeceğim.
Görgü şahitlerinden başka hiç birşey yok. Dini bayramlar hariç tüm resmi tatillerde çalıştım. Agi nedir, sosyal hak nedir hiç bilmedim :) Maaşım asgari ücretten yüksek ama sigorta asgariden yatıyor. Ben ne yapabilirim O ne yapabilir. Eminim benim gibi çalışan binlerce işçi vardır. Özellikle KAYSERİ de hat safhadadır :( .
Kısa birşey daha sorayım Noterden yapılacak olan istifa ve ihtar elden teslim edilebilir mi? Yoksa posta yolu ile ulaşması zorunlu mu?
Bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Resmiyette siz o işyerinde çalışmıyorsunuz. Hak iddia edebilmek için önce o işyerinde çalıştığınızı mahkeme kararı ile tesbit ettirmelisiniz. Sonrasında haklarınızı istemeli vermemesi durumunda yine mahkeme süreci olur.

Peki sadece para karşılığı sigorta mı yatırıyor gibi mi gözüküyorum. Örnek bir arkadaş iş yerinden ayrıldı bir yerde çalışmadı ama işveren arkadaşı olduğu için sigortamı yaptırmaya devam et ben sana parasını vereyim dedi. Bunun gibi mi oluyor.

Evet asgari Ücret üzerinden sigortam yatmaktadır. Iş verenin her ay maaş bordrosu vermemesi ve işçinin aldığına dair imza atmaması bir suçmuş. Bu durum işverenin lehine hiç maaş almadım desem ısbatına o uğraşır deniyor. Isbat edemezse mahkeme sonucu 22 ayın maaşı bile tekrar alabilirsin diyenler var. Biz gariban işçinin vicdanı ve Allah korkusu var. Yapmam ama aynı imkan onun elinde olsa affetmez. Beni boş verin o bana ne yapabilir o konuda bilgisi olan varmı. Çünkü ben ayrılıp aynı işi yapmakla ona yapacağımı yapıyorum. İhbar süresini çalışmak istemiyorum. Noterden göndereceğim istifa ve ihtar iş yerine ulaştıktan sonra işe gitmek istemiyorum. Eğer o 6 hafta çalışmamı çok isterse o da İhtar göndersin öyle geleyim diyorum. tabiki gönderebilirse burada ki rahatlığım iş mahkeme boyutuna dönerse o daha çok kaybeder diye düşündüğüm içindir. Ben kaybedersem en fazla 6 hafta çalışırım doğru mudur?

Sgortalı işci olduğunuza göre;
-sanırım primlerde ödememe sorunu yok,
-ücret ödemeleri konusu ise;
bu işverenliğin bir muhasebecisi var,bu noktaya dikkat ediyor olmalı ama ifadelerinize göre hiç sıkıntı yok değil,sorunsuz çözüyorlarsa nasıl beceriyorlar onu da anlamış değilim,
-işyeriniz tüzel kişilik sıtatüsünde,bu sıfat olmasaydı,durum borçlar kanununa göre değdrlendirilecekti,işyeriniz ve sizin iş kanununa tabii olduğunuzu düşünüyorum,
-ancak her ne şekilde olura olsun ücretin ödendiğinin ispatı işverene ait,ifadeleriniz karşısında bu kısmı sorunsuz hallediyorlarsa,başta dediğim gibi nasıl hallediyorlar ben bilmiyorum.
-istifa etmeyiniz,edecekseniz de şartlı istifa olsun ama yinede etmeyin.
-olayınızda "uzun süre ücretin geç,düzensiz ve noksan ödeniyor" olması sözkonusu ise "haklı fesih"yoluna gitmek daha uygun düşer ama önce benim "anlamış değilim"dediğim noktanın açığa kavuşturulması lazım,ben kavuşturamıyorum,bilen var ise buyursun derim.