fonradar

Maaş+kıdem+yıllık izin alacaklarım

Merhaba ;

Ben 3 senedir bir şirkette çalışıyorum. 7 aylık maaşım içerde. Asgari ücretten sigortalanıyoruz. Gerçek maaşım daha yüksek. Elimde gerçek maaş yazısı var.7-8 aydır sadece bir kere bankaya maaşımız ödendi asgari ücretten. Onun dışında elden alıyoruz ve resmi bir bordro imzalamadım. Maaş+kıdem+yıllık izin alacakalrım için dava açmayı düşünüyorum. Bunun için noterden ihtar çekip işe gelmeyerek iş sözleşmesini tek araflı fesh edeceğim. Alacaklarımı alabilirmiyim. Ayrıca, noterden ihtarı çektiğim gün sanırım iş yerime hemen ulaşmayacak. gelmesi bir kaç gün sürer. bu süre zarfında işe gelmelimiyim. Yoksa ihtarı çektiğim gün işe gelmemem yeterlimi.

Teşekkürler..

Ynt: Maaş+kıdem+yıllık izin alacaklarım

Bu sürecin tamamını tek başınıza geçiremezsiniz bu nedenle bir avukatla anlaşmanızı ve tüm işlemleri onun gözetimi altında yapmanızı öneririm.

Evet haklısınız zaten bir avukat eşliğinde devam etmeyi düşünüyorum. Sadece merak ettiğim noterden gönderdiğim ihtar şirkete bir kaç gün sonra ulaşacak. İhtar iş yerime ulaşana kaadar işe gelmem gerekiyor mu? Gelmezsem eğer 3 gün habersiz işe gitmeme durumu doğar ve işveren haklıd duruma geçer mi?

Noterden gönderdiğiniz ihtarın düzenlendiği tarih sizin sözleşmeyi fesih tarihinizdir.Bu tarihten sonra yapılacak işveren feshinin zaten bir anlamı olmayacaktır.Noterden ihtarı gönderdikten sonra işyerinize gitmenize gerek yok.

Teşekkür ederim.. Peki bu sebeple işten ayrılınca işsizlik maaşı alabiliyormuyum?

Siz her durumda sözleşmeyi feshettiğinizde kuruma başvuruda bulunun.
Sözleşmeyi (haklı nedenle de olsa ) siz feshetmiş olduğunuzdan işsizlik ödeneğine doğrudan hak kazanamazsınız.Açacağınız tazminat davasını kazandığınızda mahkeme kararıyla 30gün içinde tekrar başvurduğunuzda işsizlik ödeneği almaya hak kazanırsınız.

Dava en az bir seneden önce sonuçlanmaz heralde. sanırım ben o zamana kadar iş bulmuş olurum, doğal olarak işsizlik maaşı hakkımda kalmaz :) Teşekkürler..

önçelikle üzüntümü belirtmek isterim.ancak günümüzün geçeği ben aynı sorunları yaşıyorum, pekçok iş arkadaşım,bu durumu yaşadı ihtarı avukatın çekmesi gerekir 3 günde iş yerine ulaşır,sonra işyerinden alacagın evrakı işçi bulma kurumuna verip işizlik parası alabilirsin,avukatın anlatır avukatsız olmaz.