Maaşın Brüt Veya Net Olmasının Farkı Nedir ?

iyi geceler arkadaşlar. Kafamı karıştıran bir konu hakkında sizlere danışmak istedim. Sonuçta her işin bir ehli var. Sizlerde bu işin ehlisiniz. Konu şöyledir ki ;

Ben türkiyede büyük bir şirkette mühendis olarak çalışmaktaydım ve başka bir şehirde başka bir türkiyenin büyük şirketinden iş teklifi aldım. Görüşmeler olumlu gerçekleşti. İşe kabul edildim ancak iş sözleşmesini gördüğümde sözleşmede yazan brüt ücret daha önceki çalıştığım şirkette aldığım net ücret kadardı. Bunu sorduğumda yetkili kişi " bende oraya açıklık getirmek istiyorum " alacağınız ücret o değil diyerek beni tatmin eden bir rakam söyledi. Bende açıkçası kendimde hata olabilir ancak çokta para sevdalısı gözükmemek için yetkiliye güvenerek sözleşmeyi imzaladım. Sonuçta büyük bir şirket olduğundan bu şekilde şeylerle uğraşmayacağını düşündüm. Ancak neden sözleşmede brüt net o ücret yazdılar ? bu konu hakkında hiçbir bilgim yok.

Diyorum kendi kendime sigortadan dolayı mı ? sonra nasıl olur diyorum üstünü elden vermeleri gerekir bu da kurumsal bir şirkete yakışmaz. Açıkçası işin içinden çıkamadım fikirlerinizi almak istedim. Şimdiden tüm yazdıklarınız için teşekkürler. Umarım bir oyuna gelmemişizdir...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Maaşın brüt veya net olmasının birbirinden farkı alacağınız net maaşı etkilemesidir. Üstünü elden almayacaksanız başka türlü anca, üstünü belki fazla mesai yazabilirler, diğer ücretler yazabilirler, ek yardım maaşı yazabilirler.
Bunun size ne getirisi ne götürüsü olabilir, işten çıkarılırken daha az tazminat alabilirsiniz, kullanmadığınız izinlerde daha az maaş alabilirsiniz vs.

iyi geceler arkadaşlar. Kafamı karıştıran bir konu hakkında sizlere danışmak istedim. Sonuçta her işin bir ehli var. Sizlerde bu işin ehlisiniz. Konu şöyledir ki ;

Ben türkiyede büyük bir şirkette mühendis olarak çalışmaktaydım ve başka bir şehirde başka bir türkiyenin büyük şirketinden iş teklifi aldım. Görüşmeler olumlu gerçekleşti. İşe kabul edildim ancak iş sözleşmesini gördüğümde sözleşmede yazan brüt ücret daha önceki çalıştığım şirkette aldığım net ücret kadardı. Bunu sorduğumda yetkili kişi " bende oraya açıklık getirmek istiyorum " alacağınız ücret o değil diyerek beni tatmin eden bir rakam söyledi. Bende açıkçası kendimde hata olabilir ancak çokta para sevdalısı gözükmemek için yetkiliye güvenerek sözleşmeyi imzaladım. Sonuçta büyük bir şirket olduğundan bu şekilde şeylerle uğraşmayacağını düşündüm. Ancak neden sözleşmede brüt net o ücret yazdılar ? bu konu hakkında hiçbir bilgim yok.

Diyorum kendi kendime sigortadan dolayı mı ? sonra nasıl olur diyorum üstünü elden vermeleri gerekir bu da kurumsal bir şirkete yakışmaz. Açıkçası işin içinden çıkamadım fikirlerinizi almak istedim. Şimdiden tüm yazdıklarınız için teşekkürler. Umarım bir oyuna gelmemişizdir...

hocam bu konuyu netleştirmeden neden imza attınız ki? Şimdi yeni modada maaşa netlik getirmemek oldu sanki maaş 2. plandaymış gibi para için çalışıyoruz keyfimize çalışıyoruz sanki.

orda yazan brüt ücret ne kdar bilmiyorum ama o ücretin % 75 civarını maaş olarak düşünebilirsin google yazınca zaten onlarca site var brütten nete çeviren. brüt cretin içinde agide vardır. yani siz şuan çalıştığınız şirkette net olarak anlaşmışsınızdır misal 2000 tl 80 tl de agi alırsınız 2080 tl şimdiki şirkette 2000 tl brüt yazıyordur elinize geçen net rakam 1425- 1510 tl arasında aydan aya değişir agide dahil arada 580 lira fark var yani. Büük bir firma diyorsunuz elden vereceğini sanmıyorum ayrıca am alırkende yıllık zam oranı net ücretle anlaştığınız yerde daha fazla olur %10 zam 2000 lira maaş alana etkisi 2280 tl net ele geçer brütte 2000 yine brüt 200 lira zama demktir 1560-1653 tl arası değişir net maaş neresinden bakarsan bak brüt ücret le çalışmak iyi değil

brüt nete çevirmek için tavsiye ettiğim site: Maaş Hesaplama | Brütten Nete Maaş Hesaplama | Netten Brüte Maaş Hesaplama - Verginet

Merhaba; Vergi matrahın arttığı zaman Brüt ücretin aynı kalır ,fakat net ücretin düşer bilgin olsun arkadaşım.

Merhaba;
(Brüt ücretli maaş anlaşması işçinin aleyhinedir. Çünkü bir süre sonra vergi dilimi artar ve Net maaş düşer. )

Ay sonunu bekleyin ve yatan priminize ve ücretinize bakın her şey o zaman belli olur.
Türkiye de bir denetleme mekanizması çalışmadığından (güya meslek kodu ve diğer hizmetleri yaptılar ama boşa onları bile denetleyen yok) bunların gerçekçiliği denetlenip ceza ve yaptırımlar uygulanmıyor. İşverene de hak vermiyor değilim; bir işçinin maaşının %51 i oranında sgk primi ve vergi ödüyor. İşverende ücreti düşük göstermek zorunda kalıyor. Devlette denetlemediğinden, yaptığı çıkardığı her yasayı işverende kılıfına uydurduğundan ne ceza nede yaptırım uygulayabiliyor. Devlette işvereni küstürmemek için göz yumuyor. Sonuçta olan işçiye oluyor. Ne mi oluyor, Emekli olduğun zaman bunu maaşında çok iyi bir farkla anlıyorsun kardeşim.
İyi Günler dilerim.