resim

Maaşın Düşürülmesi Hk.

Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
146
Merhabalar;
İşverenin çalışanların mevcut maaşlarını düşürmesi mümkünmüdür? Yani örneğin şu anda aylık 650 ytl maaş alan bir çalışan yaptığı işin değişmesi ile saat ücreti ile çalışacaktır ve maaşı 600 ytl ye tekabül edecektir.Kanuni anlamda bir sakıncası mevcut mudur?Çalışma koşullarının değişikliği ile ilgili belge verilerek böyle bir uygulama yapılabilir mi?
Teşekkürler...
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
İŞÇİNİN RIZASINI YAZILI OLARAK ALIRSAN PROBLEM YOK. ÇÜNKÜ ÖBÜR TÜRLÜ ESASLI DEĞİŞİKLİĞE GİRER . İŞÇİNİN HAKLI SEBEPLE FESHİ DEMEKTİR.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
4857 saylı İş Kanununun 62. maddesi ücretin hangi durumlarda düşürülemeyeceğini düzenlemiş. Eğer çalışan iş sözleşmesinde yapılacak olan iş değişikliği ve ücretin düşürülmesini kabul ediyorsa yasal olarak düşürülmesinde bir sakınca yok. Tabi kabul işleminin yazılı olması gerekiyor.
Çalışan iş değişikliği ve ücretin düşürülmesini kabul etmiyorsa, devreye 24. madde girecek ve çalışanın derhal fesih hakkı doğacaktır.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
146
Sn. Tamer Başkan;
Öncelikle teşekkür ediyorum.Çalışma koşullarında değişiklik yapılması ile ilgili olan yazılı belgenin özel bir şekli varmıdır? Ben faydalanabileceğim bir örnek aradım fakat bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar...
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
630
özel bir şekli yok durumu özetleyen anlaşma yapmanız yeterli olur
 
Üst