fonradar

Maaşların Geç Ya da Yarım Yatırılması Haklı Fesih mi ?

merhaba, ben bir şirkette çalışıyorum maaşlar ocak ayından beri düzensiz ödenmekte ya geç yatırılıyor ya da yarım yarım yatırılıyor.örnek vermem gerekirse nisan ayının maaşını haziran ayında aldım, mayısı temmuzda 3 parça halinde aldım ve haziranın yarısını aldım ,bu şekilde ödeme işçi için haklı fesih nedeni olur mu?

Verdiğiniz bilgilere göre; 20 günü geçen süreklilik haline gelmiş geç ödeme var olduğuna göre iş akdinizi haklı ve derhal fesh edebilirsiniz.
Bir avukatla görüşüp detayları netleştirip dilerseniz iş akdinizi fesh edebilirsiniz.

Verdiğiniz bilgilere göre; 20 günü geçen süreklilik haline gelmiş geç ödeme var olduğuna göre iş akdinizi haklı ve derhal fesh edebilirsiniz.
Bir avukatla görüşüp detayları netleştirip dilerseniz iş akdinizi fesh edebilirsiniz.
20 gün gecikme , sözleşme feshi için değil, iş görmeme hakkını kullanabilmek için yeterlidir.
ücret ödemesi ( bir parçası eksik kalmış olsa dahi) 20 günü aşan çalışan, dilerse işyerinde ücreti ödendiğinde çalışmaya hazır bulunup iş görmekten kaçınma hakkına sahip olur.
Mesai başlangıç saatinde işe başlamaya hazır durumda olup, ücretini almadığı o işi yapmamaktır buradaki olay.

Sözleşme feshi için ;
ücretin zamanında ve tam ödenmesi esas olandır. Ücret ödeme günü geldiğinde tamamı ödenmemiş ücret geç ödenmiş ücrettir.
Bu geç ödemelerin süreklilik arz edip alışkanlık haline gelmesi durumu varsa,
hala hak kazanmış olduğu ancak ödenmemiş ücret alacağı olan çalışan için haklı fesih sebebi olur.
Geçmişte gecikmeler olmasına rağmen, sözleşme fesih tarihinde ücret alacağı olmayan için feshe imkan tanıyan haklı bir sebep yok demektir.

20 gün gecikme , sözleşme feshi için değil, iş görmeme hakkını kullanabilmek için yeterlidir.
ücret ödemesi ( bir parçası eksik kalmış olsa dahi) 20 günü aşan çalışan, dilerse işyerinde ücreti ödendiğinde çalışmaya hazır bulunup iş görmekten kaçınma hakkına sahip olur.
Mesai başlangıç saatinde işe başlamaya hazır durumda olup, ücretini almadığı o işi yapmamaktır buradaki olay.

keremcem üstadım,
Ücreti 20 günden fazla süredir ödenmeyen işçi mücbir sebebe bağlı bir gecikme yoksa, işyerinde mesai saatlerinde giderek maaşı ödenesiye kadar hazır bekleme hakkına sahiptir. Buraya kadar mutabıkız.

Sizin yazdığınıza göre 20 gün ücreti ödenmeyen çalışan işyerinde işgörmeye hazır bekleyebilir anlamı çıkıyor. Yani buna dayanarak iş akdini fesih hakkı yok mu?

- İşçinin maaşının zamanında ödenmemesinde süreklilik varsa gün şartı aranmaksızın tek başına fesih sebebidir.
- 20 gün ücreti ödenmeyen işçide iş akdini fesh edebilir.
Burada da olması gereken 1 kez oldu diye fesih değil yine bir tekrarın aranmasıdır. Yıllarca aynı fabrikada çalışan bir işçinin 1 kez 20 gün maaşı gecikti diye iş akdini fesh ederse ben bunun dürüstlükle bağdaşmayacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Aslında büyük oranda aynı şeyleri söylüyoruz.
Süreklilik arz eder duruma gelmesi ve fesih tarihinde hala ödenmemiş ücretin olması haklı fesih sebebidir.
20 gün geciktiyse fesih hakkı doğar şeklinde anlaşılabileceğini düşündüğümden o açıklamayı yapmak durumunda kaldım.
Dediğiniz gibi, ücretler her ayın 5inde ödeniyorken, bir süre sonra 10u veya 12si yada 17si ödeniyor, yarısı ödeniyor diğer yarısı 24ünde ödenir duruma geldi ise örneğin, bu tarihlerde hiç birinde 20 günlük gecikme olmamasına rağmen '' ücret alacağı devam ediyorken'' fesih hakkı vardır.
soruyu soran arkadaş örneğin mayıs ayı maaşını temmuzda 3 parça olarak haziran ayı maaşının yarısını temmuzda almış hala yarım maaş alacağı varken bu hakkı vardır. Ancak şu maaşın kalan yarısı da ödensin ondan sonra hep gecikmeli ödendiği için feshederim tazminata hak kazanırım derse ve 2 ağustosta haziran kalan maaşı + temmuz maaşı tam ödenmişse, 3 apustosta artık öyle bir haklı sebebi kalmamış olur.