zirve

Maden İşletmeleri Muhasebe Kayıtları

Üyelik
9 Mar 2020
Mesajlar
1
Konum
antalya
Maden(Mermer Ocakları) gibi işletmelerde Devlet e ödenen arazi izinleri ,ağaçlandırma bedelleri , Migem ve Çevre şehircilik bakanlığına yapılan diğer ödemeleri hangi hesaba kaydetmek daha doğru olur.Birde bunlara ait KDV ler mevcut.Bu durumda BA bildirimi yapılmalı mı dır.

Acilll yardım.Şirket eski kayıtlarında 760 hesapta izlenmiş.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,895
Konum
İSTANBUL
Sayın NLGN

Devlete ödenen arazi izinleri 260 hesapta diğerleri ağaçlandırma bedelleri, Migem ve Çevre Şehirçilik bakanlığına ve diğer ödemeler Mermer Ocaklarının durumuna göre 251, 271 yada 272 hesapta izlenir. Eğer daha ortada bir maden ocağı yoksa ve siz bunu arıyorsanız 251 hesapta fakat maden ocağı çalışıyorsa 271 yada 272 hesap bunun gibi. Burayı biraz daha detaylı açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Bu tip doğrudan gider yazılmaz. Eğer bu yapılan harcamalar sonucunda herhangi bir Mermer yatağına ulaşılamazsa doğrudan bu hesaplardan gidere eğer elverişli mermer yatağı bulunursa o zaman amortisman yoluyla gidere yazılır.

Bu tip ocaklarda amortisman doğrudan ayrılmaz çıkarılacak ürüne oranlanması yoluyla hesaplanır.

Not : Doçentlik vçalışmam olduğu için biraz geç cevap yazıyorum kusura bakmayın. Sorunuz olursa forma yazın dönüş sağlarım)
 
Üst