fonradar

Maden İşletmelerinde Maliyet Muhasebesi

• Konbuyu başlatan UZMAN
  • Başlangıç tarihi
U

UZMAN

Ziyaretçi
Merhaba,

Maden işletmelerinde maliyet muhasebesinde kullanılacak hesaplar üzerine bir bilgi paylaşımı yaratmak amcıyla bu başlığı açtım.

Maden işletmelerinde Arama Faaliyetleri için 271 hesabı kullanılz doğru bir uygulama. Ama Arama sonucu negatif çıkarsa 750'nin kullanılması bana göre uygun değil. Çünkü 7 li grup devamlılık arzeden giderler için kullanılır. Dikkat edin hiç bir aktif hesabın dönüşü 7 li gruba olmaz. Sonuç negatif çıktığında siz sahayı terkediyorsunuz demektir. Yani ununuzu elemiş eleği asmışsınız. Artık bundan sonra bu hesapta biriken giderler 659 hesaba alınmalıdır.

Eğer sahada maden bulunmuş ve üretim kararı alınmışsa yatak işletmeye alınıncaya kadar burada bekletilir. İşletmeye alındıktan sonra rezerv miktarı gözönüne alınarak bulunacak amortisman oranı nisbetinde 278 hesap altına açılacak referans hesapla amortismana tabi tutulur. Amortisman bitince ters kayıtla kapatılmalıdır.

Saygılarımla,

Ynt: Maden İşletmelerinde Maliyet Muhasebesi

MADEN DEVLET HAKKI

Maden işletmelerinde o yılın ham cevher satış tutarı üzerinden cevher türüne göre ciro üzerinden %2 veya %4 olarak uygulanan ve takip eden yılın haziran ayında ödenmesi gereken bedeldir.

[Saygılarımla,

MADEN SEVK FİŞİ

Maden dairesinden alınır. Ve sadece Madenin işletme ruhsat sahibi tarafından alınabilir. Eğer saha bir başkası tarafından ( Maden literatüründe rodevansçı olarak geçer) işletilecekse bile bu durum değişmez. Maden sevk Fişine A işletmesinin rodevansçısı B işletmesi şekilnde bir ibare bulunan kaşe ile işletici firma tarafından aynı maden sevk fişi kullanılmalıdır.

Maden Sevk fişi VUK hükümleri gereği sevk irsaliyesi yerine geçer. Yani Maden sevk fişi bulanan bir araçta ayrıca sevk irsaliyesi aranmaz. Maden sevk fişinde irsaliyede bulunması gereken bilgiler bulunmalıdır. Dikkat edin maden sevk fişinde sevk saati bilgisi yoktur. Ayrıca yazılması gerekir. Maden sevk fişinin ciltte kalan nushasında kantar fişinin zımbalanmış olması şarttır.

Maden dairesi heyeti muhtelif zamanlarda maden işletmelerine gelerek inceleme yaparlar. Bu incelemede fişlerin düzenli olması çok önemlidir. Heyetin geleceği önceden haber verilir. Ve Heyet geldiğinde

Madenin Cinsi Miktarı Sevk Fişi No Fatura No

Sütünlarından ibaret bir listenin hazır olması istenir. Bu listenin kolayca hazırlanabilimesi için. Mükelleflere Maden sevk fişinin üstüne mutlaka satış faturasının fatura üstüne mutlaka maden sevk fişinin numarasının yazdırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Madenden satılan her cevhere mutlaka sevk fişi kestirin. Parekende satış fişiyle çıksa bile. Yani teslimat madende yapılsa bile mutlaka sevk fişi kesilerek üstüne fiş numarasını yazın.

Maden sevk fişi kesmeden fatura kesildiği tesbit edilirse. Sahanın işletme ruhsatının iptaline kadar değişik cezaları vardır.

DAİMİ VE TEKNİK NEZARETÇİ

Maden işletmelerinde teknik nezaretçi şarttır. Teknik nezaretçinin işletmede ssk lı olması gerekir. Her ay 4 veya 5 gün gösterilirler.

İlgili arkadaşlar lütfen buraya çok dikkat edin. Eğer Çalışan maden üretiminde çalışan sayısı 30 kişiyi geçerse daimi nezretçi olarak bir maden mühendisini işe almanız gerekir. Bu yüzden maden işletmelerinde İdari Personel, Kantar personeli, ve üretim personeli için mutlaka ayrı SSK işyeri numarası almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu sayede sadece üretimde çalışan personeli belgelemeniz önemlidir.

Eğer başka önemli noktalar aklıma gelirse tekrar buraya yazmaya çalışırım. Şimdilik benden bu kadar

Saygılarımla,

Sayın Uzman,

örnek bir mermer ocağı tablosu mevcutmudur elinizde ? yada neler ilk madde malzeme neler GÜG giderlerinde olacaktır. açıkcası bir maden ocağımız var ve maliyetleme sistemi üzerinde biraz fikir almam gerekiyor.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Maden işletmelerinde maliyet muhasebesinde kullanılacak hesaplar üzerine bir bilgi paylaşımı yaratmak amcıyla bu başlığı açtım.

Maden işletmelerinde Arama Faaliyetleri için 271 hesabı kullanılz doğru bir uygulama. Ama Arama sonucu negatif çıkarsa 750'nin kullanılması bana göre uygun değil. Çünkü 7 li grup devamlılık arzeden giderler için kullanılır. Dikkat edin hiç bir aktif hesabın dönüşü 7 li gruba olmaz. Sonuç negatif çıktığında siz sahayı terkediyorsunuz demektir. Yani ununuzu elemiş eleği asmışsınız. Artık bundan sonra bu hesapta biriken giderler 659 hesaba alınmalıdır.

Eğer sahada maden bulunmuş ve üretim kararı alınmışsa yatak işletmeye alınıncaya kadar burada bekletilir. İşletmeye alındıktan sonra rezerv miktarı gözönüne alınarak bulunacak amortisman oranı nisbetinde 278 hesap altına açılacak referans hesapla amortismana tabi tutulur. Amortisman bitince ters kayıtla kapatılmalıdır.

Saygılarımla,