fonradar

Madeni Para ve Kağıt Parayı Neden Aynı Yer Basmıyor?

Arkadaşlar bildiğiniz üzere madeni parayı hazine
Kağıt parayı ise Merkez Bankası basıyor. bunun sebebi nedir?
bikaç gündür kafayı yordum ama cevap bula madım yardımcı olurmusunuz?

Ynt: Madeni Para ve Kağıt Parayı Neden Aynı Yer Basmıyor?

Yetki meselesi. Hükümetlerin kağıt para bastırma isteklerine sınırlama getirebilmek için bu görev merkez bankasına verilmiş. Belli kıstaslar ve sınırlar dahilinde piyasadaki kağıt para artırılabiliyor veya eksiltiliyor.

T U R K O ' Alıntı:
Yetki meselesi. Hükümetlerin kağıt para bastırma isteklerine sınırlama getirebilmek için bu görev merkez bankasına verilmiş. Belli kıstaslar ve sınırlar dahilinde piyasadaki kağıt para artırılabiliyor veya eksiltiliyor.
arkadaşım öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim ama benim sorum tam anlaşılmadı sanırım, yani neden yetki ayrı ayrı veriliyor? özellikle de neden madeni parayı ayrı hazine basıyor?

Kağıt para basma yetkisi Merkez Bankasındadır, Madeni paranın tedavül yetkisi de merkez bankasında dadır, kağıt parayı Merkez Bankası kendisi basar, madeni parayı ise Hazine müsteşarlığına bağlı Darphane aracılığı ile basar.

Darphaneye yaptırılması darphanenin uzmanlaşmış olması.
örnek;
Tedavül ve hatıra paraların,
Cumhuriyet altınlarının basımı,
Kıymetli madenlerin analizi ve ticaretinin düzenlenmesi,
Her türlü resmi damga ve mührün, madalya ve nişanın üretimi,
Pasaport, nüfus cüzdanı, damga ve harç pulları başta olmak üzere tüm kıymetli kâğıt ve güvenlikli kağıdın imalatıyla görevlidir. Benzeri ürünleri piyasanın talebi üzerine de yapmaktadır. Genel Sermayeli bir kuruluştur

çok teşekkürler Ogün Güneş. sorunum cevabını tamamıyla aldım. bir derste hocamızın sorusu üzerine aklımda takılan bir konuydu bugüne kadar aldığım en tatmin edici cevap tekrar teşekkürler.