fonradar

Mahkeme Kararı İle Yıkılan İnşaatın Giderleri

2014 yılında yapımına başlanmış ve 2016 yılında %60'ı tamamlanmış olan otel inşaatımız için mahkemeden yıkım kararı çıktı ve inşaat yıkıldı. Bu inşaat için harcamış olduğumuz giderleri

689-diğer olağandışı gider ve zararlar 159000
258 - yapılmakta olan yatırımlar 159000

şu şekilde bir yevmiye kaydı ile kapatmak doğrumu dur. Teşekkürler.

Sayın asmakaya

Bu soruya doğru cevap verebilmek için otel inşaatın , inşaat ruhsatı var mı ? yok mu ? Yıkılan otel inşaatın yerine yenisi yapılacak mı ? Otel bir şirket aktifine mi kayıtlı ?

Yukarıdaki soruların cevabını daha doğrusu açıklayıcı bilgileri yazarsanız daha doğru cevap verebilirim

- Otel inşaatının ruhsatı var.
- Otel in yerine yenisi yapılmayacak.
- Firma şahıs işletmesi ve Arsa Kat karşılığı olarak başka bir inşaat firmasına verildi. Yıkımda o inşaat firması tarafından gerçekleştirildi.
- Arsa aktife kayıt edilmemiş.

Son düzenleme:
Sayın asmakaya

- Arsa aktife kayıt edilmemiş ise tabiki onunla ilgili giderleri yani üzerine yapılan otel inşatının yıkım giderleri K.K.E.G'dir

Arsa aktife kayıtlı olsun yada olmasın, mükelleflerin kanuna aykırı faaliyetleri nedeni ile doğan zararlar gider veya maliyet yazılamaz. Bu nedenle KKEG olduğu ve aktif hesaplarla ilişkilendiremeyeceğiniz kanaatindeyim.

Sayın ymmsecer

Ben şurayı anlayamadım '' Arsa aktife kayıtlı olsun yada olmasın, mükelleflerin kanuna aykırı faaliyetleri nedeni ile doğan zararlar gider veya maliyet yazılamaz'' ben sorulan soruda bu yazdığınızı göremedim ayrıca burada Arsa aktife kayıtlı olmasın '' cümlesini anlarımda ''Arsa aktife kayıtlı olsun '' bu cümleyi şöyle mi anlamalıyım arsa aktife kayıtlı olsa bile yapılan giderler K.K.E.G'dir.

Bunu mu Söylemek istediniz

sayın Ferhat,
Kullanıcı asmakaya57 işletmenin bir şahıs işletmesi olduğunu ve arsanın işletmenin aktifine kayıtlı olmadığını ifade etmiş. Bende cevap verirken arsanın aktife kayıtlı olup olmamasının bir öneminin olmadığını, işletme sahibinin kanuna aykırı faaliyet ve fiilleri nedeni ile yıkım kararı verilmiş ise bunun gider yazılamayacağı kanaatinde olduğumu söyledim.
Saygılarımla

Sayın ymmsecer

O zaman şu noktalarda mutabığız

1-) arsanın işletmenin aktifine kayıtlı olmadığı

2-) Eğer kanuna aykırı faaliyet ve fiil varsa ve bu neden ile yıkım kararı verilmiş ise

Doğru yapılan Giderler K.K.E.G

DR. Ferhat SUCU