Mahsup Edilmeyen Geçmiş Yıl Zararı Kaç Yıl İçinde Mahsup Edilebilir

abdsis

Katkı Sunan Üye
merhaba

2006 yılında zarar çıktı 2007 yılında kar çıktı ama vergi ödesin diye 2006 zararını beyannameye yazmadık. 2008 yılında yüksek kar çıkınca 2006 yılı zararını kardan mahsup ettik.

Şimdi ise vergi dairesi 2008 yılı beyannamesinde, 2006 yılı zararını 2007 beyannamesinde yazmayarak 2008 yılı beyannamesinde mahsup ettiğimiz için o zararı düşünmesini kabul edmeyerek düzeltme beyannamesi istiyor.

Sizce doğrumu.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Ynt: Mahsup Edilmeyen Geçmiş Yıl Zararı Kaç Yıl İçinde Mahsup Edilebilir

2006 yılı zararının 2007 yılı karından mahsup edilmesi gerekirdi. 2008 yılı karından mahsup edemezsiniz. 2007 de de zarar olsaydı 2006 ve 2007 zararını 2008 karından mahsup edebilirdiniz.

Vergi dairesinin işlemi doğru.

Doğru fakat saçma.Maalesef geçenlerde benimde başıma geldi.Uygulama biraz farklıydı bizde ama sebep yine bnları beyana yazmama idi.Gerçi biz kabul ettirdik,sadece düzeltmeleri verip işi bitirdik (mi emin değilim,zaman gösterecek) Öyle bir madde koymuşlar ki kanuna,sonraki dönemin beyanında önceki dönem zararını yazmadın diye bu hakkı elinden almaya çalışıyorlar.Zarar etmiş miyim,etmişim.5 yıl dolmuş mu,dolmamış.O zaman istediğim zaman düşmeliyim. Zararım baki değil mi? Bana saçma geliyor.Bazı vergi daireleri zaman aşımı dolmamasına rağmen önceki dönem beyannamelerini düzeltme bile yaptırmama yoluna gidiyor.Şu sıralama olayını tekrar değerlendirmeleri gerek diye düşünüyorum.Saygılar.

Deveye sormuşlar "neden boynun eğri"...................

twolf ' Alıntı:
Doğru fakat saçma.Maalesef geçenlerde benimde başıma geldi.Uygulama biraz farklıydı bizde ama sebep yine bnları beyana yazmama idi.Gerçi biz kabul ettirdik,sadece düzeltmeleri verip işi bitirdik (mi emin değilim,zaman gösterecek) Öyle bir madde koymuşlar ki kanuna,sonraki dönemin beyanında önceki dönem zararını yazmadın diye bu hakkı elinden almaya çalışıyorlar.Zarar etmiş miyim,etmişim.5 yıl dolmuş mu,dolmamış.O zaman istediğim zaman düşmeliyim. Zararım baki değil mi? Bana saçma geliyor.Bazı vergi daireleri zaman aşımı dolmamasına rağmen önceki dönem beyannamelerini düzeltme bile yaptırmama yoluna gidiyor.Şu sıralama olayını tekrar değerlendirmeleri gerek diye düşünüyorum.Saygılar.
Kanunun Maddesi Kaç

Sayın Mustafa3428 "Geçmiş yıl zararlarının (mahsubu) beyannameden indirimi" tarzında yorum ve makaleleri okuyabilirsiniz. Saygılar.

kanunkaide ' Alıntı:
Vergi dairesinin işlemi doğru.

Değerli arkadaşım, bir çok makale ve mevzuatlarda;Geçmişte birden fazla yılın zararlı olması halinde, zarar mahsubuna en eski yıldan başlanır.
Aksi halde 5 yıllık sürenin kullanımı mümkün olmayabilir. Buradaki beş yıllık sürenin
hesabında, zararın oluştuğu yıl nazara alınmayarak izleyen beş yıl hesaplamaya dahil edilir.
Örneğin 2003 yılında oluşan zarar, izleyen beş yıl, yani 2004-2008 yıllarında indirilebilir.

Yazılarını çok sık görüyom ama burda Vergi Dairesini doğrulayacak bir kanun göremedim eğer sizlerde varsa yazarsanız sevinirim.

2004 yılı zarar olmuş olsun bu zararı 5 yıl yıl indirebilirsin , bu noktada problem yok, ancak 2005 yılında kar ettiysen ve sen bu kardan 2004 yılı zararını düşmediysen, 2006 yılı karından 2004 yılı zararını düşemezsin. Maliyenin görüşü ve özelgeler bu yönde, yine Danıştay 4.dairesinin bu yönde verdiği karar var. Ancak mevzuatta açık bir şekilde bu ifade yer almamakta zaten gerek özelge, gerek yargı yolu da bu yüzden değil mi?

Kurumlar vergisi beyannamesinde, her yıla ilişkin tutarlar ayrı ayrı gösterilmek ve 5 yıldan fazla nakledilmemek şartıyla geçmiş yılların beyannamelerinde yer alan zararlar kurum kazancından indirilebilecektir.
Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zararın, müteakip 5 hesap döneminde oluşacak kârlarla mahsup edilememesi halinde mahsup imkanı ortadan kalkmaktadır.
BDP de geçmiş yıl zararlarını ayrı ayrı yazın bakalım ne çıkacak hesaplanan vergi?

sayın kanunkaide,

yazmış olduğunuz liklerde küfür var. bilginiz varmı. bu foruma yakışmıyor.

Sayın abdsis, konunun o yönünü hiç düşünmedim inanın, ancak böyle bir tepki de ilginç geldi. Kemal Sunal filmlerinde de küfür var, recep ivedikte de küfür var, sokakta da küfür var, forum ülke gerçeklerinden veya siz soyut farklı bir yerdemisiniz? Bu demek değildir küfür güzeldir ama konunun özüne bakmanızı tercih ederim. Yine de tartışmaya girmemek için

/

sitelerinin ilgini linkini kaldırıyorum.

bana düşmez forumda kimin ne yazdığı moderatörü var, yöneticisi var ancak ben sizin bilginiz olmadığını düşünerek tepki gösterdim. Ayrıca linkteki küfür öyle kemal sunal filmlerindeki küfür gibi değil. Öyle olsa zaten kimse bişey demez.

arkadaşlar yapılan işlemler mantığa uymasada maalesef bu yönde karar verilmekte. bu nedenle 2005 yılını zararınızı 2006 yılı karından mahsup etmemişseniz 2007 yılı karından mahsup edemiyorsunuz.şimdilik uygulama bu yönde.

O zaman bu durumu yeni bir sirkülerle daha açıklayıcı bir şekilde netleştirmeleri gerekir.4 mesaj önceki geçmiş yıl zararları maddesi kafaları karıştırıyor.Zaten geçmiş yıl zararları mahsup edileceği zaman yıl bazında ayrı ayrı gösteriliyor.Son cümle ise tam bir muamma.Müteakip 5 yıl içinde zaten mahsubunu yapıyoruz.Kısacası bu zararları sonraki yıl beyannamelerine yazmamakla şekil şartı hatası yapılıyor olabilir.Bu hatadan dolayı "indiremezsiniz" şeklinde ağır bir müeyyide olmamalı..Saygılar.

twolf ' Alıntı:
O zaman bu durumu yeni bir sirkülerle daha açıklayıcı bir şekilde netleştirmeleri gerekir.4 mesaj önceki geçmiş yıl zararları maddesi kafaları karıştırıyor.Zaten geçmiş yıl zararları mahsup edileceği zaman yıl bazında ayrı ayrı gösteriliyor.Son cümle ise tam bir muamma.Müteakip 5 yıl içinde zaten mahsubunu yapıyoruz.Kısacası bu zararları sonraki yıl beyannamelerine yazmamakla şekil şartı hatası yapılıyor olabilir.Bu hatadan dolayı "indiremezsiniz" şeklinde ağır bir müeyyide olmamalı..Saygılar.

+

bununla ilgili bumindoğrusözün yazısı aşağıda

Zarar mahsubu belirli bir süre içinde gerçeklefltirilemediği takdirde, oluflan zarar işletme zararı olarak de¤erlendirilmemekte ve sermayede
meydana gelen zarar olarak dikkate al?nmaktad?r. Zarar?n, işletme zarar?ndan ç?k?p sermayede
kesin eksilme say?lmas? için befl y?ll?k bir süre öngörülmüfltür. Mükelleflerce bir
hesap dönemi içerisinde oluflan zarar befl hesap dönemi boyunca oluflacak kârlarla mahsup
edilemiyorsa, o zarar art?k sermayede meydana gelen bir eksilme olarak de¤erlendirilmekte
ve mahsup imkan? ortadan kald?r?lmaktad?r.

Bizim mantığımıza uymayan ancak Devletin mantığı uyan zarar mahsubu meselesinin açılımını paylaşmak istedim.

Açıklama için tşk.ederim İsmail Bey. Ama şahsi düşüncem bunlar devlerin düzenlediği kelime oyunları,başka bir şey değil :) Hakkı ver,sonra vermemek için kelime oyunu yap.

Madde gerekçesine de bakmak lazım bulan olursa okuyalım.

merhaba

2006 yılında zarar çıktı 2007 yılında kar çıktı ama vergi ödesin diye 2006 zararını beyannameye yazmadık. 2008 yılında yüksek kar çıkınca 2006 yılı zararını kardan mahsup ettik.
sayın abdsisin sorusunu tekrar okuduğumda şu ifade özellikle dikkatimi çekiyor:'2008 yılında yüksek kâr çıkınca' bu ne demektir? her mükellef aklının estiği gibi zararını mahsup edebilir mi? bu noktada dairenin vermiş olduğu kararı haklı buluyorum. keyfî bir vergi beyan politikası olabilir mi? kurumlar verigisi kanunun 9. maddesinde belirtilen zarar mahsubu işeminin gerekçesini paylaşmak isterim:
Madde 9- Bu madde ile kurumların ticari faaliyetlerden doğan zararların maddede belirtilen şartların da gerçekleşmesi durumunda, sonraki dönemlerde doğan kazançlardan indirilmesine izin verilmektedir.
Maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile kurumlar vergisi beyannamesinde yer alan zararların beş yıldan fazla nakledilmemek şartı ile izleyen yıl kazançlarından indirilebilmesine imkan sağlanmaktadır. Zarar mahsubu belirli bir süre içinde gerçekleştirilemediği takdirde, oluşan zarar işletme zararı olarak değerlendirilmemekte ve sermayede meydana gelen zarar olarak dikkate alınmaktadır. Zararın, işletme zararından çıkıp sermayede kesin eksilme sayılması için beş yıllık bir süre öngörülmüştür. Mükelleflerce bir hesap dönemi içerisinde oluşan zarar beş hesap dönemi boyunca oluşacak kârlarla mahsup edilemiyorsa, o zarar artık sermayede meydana gelen bir eksilme olarak değerlendirilmekte ve mahsup imkanı ortadan kaldırılmaktadır.
ilgili madde gerekçesi bu şekilde. bumin beyin belirttiği gibi yani.

saygılar;
bil_gin

twolf'a katılıyorum, net bir kanuni dayanağı olmadan yoruma dayalı bir uygulama ile "mahsup edemezsiniz" gibi ağır bir müyyide yanlış, en fazla şekil hatası görüp usulsüzlük gibi bir ceza olabilir. başbakan gri noktaları ayıklayacağız diyordu, al sana gri nokta