Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

Üyelik
12 Kas 2008
Mesajlar
296
Konum
İstanbul
4857 sayılı İş Kanunu?nun 49. maddesinde düzenlenmiş olan maktu aylık ücrette, her ay aynı miktarda bir ücretin işçinin eline geçmesi hedeflenmiş olup, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerinin bu ücretin içinde olduğu varsayılır Ayda bir ödenen öteki ücret şekilleri ile aylık ücretin ayırt edilmesini sağlamak ve öteki ücret şekillerinden farklı niteliğini belirtmek için uygulamada aylık ücret şekline ?maktu aylık? da denilmektedir. Ücreti bu şekilde kararlaştırılmış işçiye ayrıca hafta tatili ve genel tatil ücreti ödenmez, ödenen ücretin içinde hafta tatili ve genel tatil ücreti de olduğu kabul edilir. Ancak tatil günleri çalışırlarsa aylık ücretlerinin 30?da biri günlük ücret kabul edilerek ayrıca ödeme yapılmalıdır

Merhaba bu ifade doğrumudur, Genel tatilde çalışan birine maktu ücret ile çalıştığı için +1 günlük ücret ödemesi yapılmaz?

Bu şekilde ise; yıllık izin hesabında GT çalışmaları yıllık izin hesabına sayılacak mı?


Konuyla ilgili yorumlarınız beni çok aydınlatacak, desteğinizi rica ediyorum. Teşekkürler.
 
Üyelik
8 Haz 2009
Mesajlar
227
Konum
SAMSUN
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

4857 Sayılı İş Kanunu Madde 49 ...

Ücret şekillerine göre tatil ücreti

MADDE 49. - İşçinin tatil günü ücreti çalıştığı günlere göre bir güne düşen ücretidir.

Parça başına, akort, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.

Saat ücreti ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti saat ücretinin yedibuçuk katıdır.

Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.
 
Üyelik
12 Kas 2008
Mesajlar
296
Konum
İstanbul
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

Taban Ücret :886,50 TL
Günlük Ücret : 29.55 TL
Saatlik Ücret : 3.94 TL

Buna göre yılda 14,5 genel ve resmi tatil ve 270 saat mesai yaptığı personelin düşünülerek.

14,5 x 29,55 = 428,47 TL / 12 ay = 35,70 TL
3,94x270= 1.063,80 TL %50 Fazla Mesai 531,90 TL Toplam : 1595,70 TL
Bu kişi 1 yılda 270 saat yaptığınında 1595,70 TL ödemesini aylık ücrete dahil edildiğinde 1595,70/12= 132,97 TL

Buna göre :132,97+35.70 +886,50 = 1055,17 TL Maktu Taban Aylık Ücretini oluşturmaz mı ?
Bu ücretin üzerinde belirlenen tutarlar için GT ve Fazla mesai ücreti ücrete dahil edilmiş olmaz mı?

Bu konuda netleştirmek istediğim bir kaç konu bu aslında.
 
Üyelik
8 Haz 2009
Mesajlar
227
Konum
SAMSUN
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

2012 ilk dönem için Bence doğru bu şekilde çıkıyor
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

nirvana3482 ' Alıntı:
4857 sayılı İş Kanunu?nun 49. maddesinde düzenlenmiş olan maktu aylık ücrette, her ay aynı miktarda bir ücretin işçinin eline geçmesi hedeflenmiş olup, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerinin bu ücretin içinde olduğu varsayılır Ayda bir ödenen öteki ücret şekilleri ile aylık ücretin ayırt edilmesini sağlamak ve öteki ücret şekillerinden farklı niteliğini belirtmek için uygulamada aylık ücret şekline ?maktu aylık? da denilmektedir. Ücreti bu şekilde kararlaştırılmış işçiye ayrıca hafta tatili ve genel tatil ücreti ödenmez, ödenen ücretin içinde hafta tatili ve genel tatil ücreti de olduğu kabul edilir. Ancak tatil günleri çalışırlarsa aylık ücretlerinin 30?da biri günlük ücret kabul edilerek ayrıca ödeme yapılmalıdır
Merhaba bu ifade doğrumudur, Genel tatilde çalışan birine maktu ücret ile çalıştığı için +1 günlük ücret ödemesi yapılmaz?......................şahsi kanaatim yapılır
Bu şekilde ise; yıllık izin hesabında GT çalışmaları yıllık izin hesabına sayılacak mı?..............şahsi kanaatim yıılık hesabında ulusal bayram ve genel tatil günleri dikkate alınmayacak
.
 
Üyelik
12 Kas 2008
Mesajlar
296
Konum
İstanbul
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

Bu şekilde ise; yıllık izin hesabında GT çalışmaları yıllık izin hesabına sayılacak mı?..............şahsi kanaatim yıılık hesabında ulusal bayram ve genel tatil günleri dikkate alınmayacak* Bu konuda katılıyorum açıkçası çalışma süresiyle yıllık izinini birbirinden ayırmak gerekir.Yıllık İzinin amacına ters düşmekte bunda hem fikirim.

bu ifade doğrumudur, Genel tatilde çalışan birine maktu ücret ile çalıştığı için +1 günlük ücret ödemesi yapılmaz?......................şahsi kanaatim yapılır ( Bu konudaki düşüncem maktu ücretin asgari ücretin altında olması durumunda evet,yapılacağını düşünüyorum fakat belirlenen maktu ücret tabanında bu ücret asgari ücretin altında kalmadığı sürece örnek hesaplama şekline göre belirlenmesi halinde bu ücretlerin peşin olarak ödendiği düşüncesindeyim fakat ....... dayandıramıyorum bunu bir yere ama fazla mesai bu ücrete dahil edilebiliniyorsa Genel Tatil ücreti de buna dahil olabileceğini düşünüyorum... Bu konuda yanlış bilgi vermek yanlış olur şuanda düşünüyorum :)




şeref aydemir ' Alıntı:
nirvana3482 ' Alıntı:
4857 sayılı İş Kanunu?nun 49. maddesinde düzenlenmiş olan maktu aylık ücrette, her ay aynı miktarda bir ücretin işçinin eline geçmesi hedeflenmiş olup, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerinin bu ücretin içinde olduğu varsayılır Ayda bir ödenen öteki ücret şekilleri ile aylık ücretin ayırt edilmesini sağlamak ve öteki ücret şekillerinden farklı niteliğini belirtmek için uygulamada aylık ücret şekline ?maktu aylık? da denilmektedir. Ücreti bu şekilde kararlaştırılmış işçiye ayrıca hafta tatili ve genel tatil ücreti ödenmez, ödenen ücretin içinde hafta tatili ve genel tatil ücreti de olduğu kabul edilir. Ancak tatil günleri çalışırlarsa aylık ücretlerinin 30?da biri günlük ücret kabul edilerek ayrıca ödeme yapılmalıdır
Merhaba bu ifade doğrumudur, Genel tatilde çalışan birine maktu ücret ile çalıştığı için +1 günlük ücret ödemesi yapılmaz?......................şahsi kanaatim yapılır
Bu şekilde ise; yıllık izin hesabında GT çalışmaları yıllık izin hesabına sayılacak mı?..............şahsi kanaatim yıılık hesabında ulusal bayram ve genel tatil günleri dikkate alınmayacak
.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Maktu Ücret ve Yıllık İzin Hesabı ?

Konumuz bu değil ama aylık ücret ile yine ay olarak ödenen aylık maktu ücretin ödenmesinde ki kıstaslar elbette farklıdır.Birinde çalışılmayan günlerin ücreti kesilirken, diğer sistemde kesinti yapılmayacak tam ödenecek
Genel hükümler yönünden maktu(aylık)ücretlinin tatil günlerinde çalışması halinde;
a-yıllık izin açısından M.55/f bendi aynen geçerli,
b-bayram ve genel tatil ücreti konusunda ise yine M.44 doğrultusunda M.47 ye göre ödenecektir.
nirvana3482 ' Alıntı:
( Bu konudaki düşüncem maktu ücretin asgari ücretin altında olması durumunda evet,yapılacağını düşünüyorum fakat belirlenen maktu ücret tabanında bu ücret asgari ücretin altında kalmadığı sürece örnek hesaplama şekline göre belirlenmesi halinde bu ücretlerin peşin olarak ödendiği düşüncesindeyim.....................".maalisef bu düşünceye katılamıyorum," fakat ....... dayandıramıyorum bunu bir yere ama fazla mesai bu ücrete dahil edilebiliniyorsa..................."oysa benim esas tereddütüm bu noktadır.Bu bağlamda sözleşme hükümleri belirleyici olacaktır.Aksi takdirde işcinin köle çalıştırılması sözkonusu olabilecektir.Bu nedenle sözleşme ile fazla çalışma ücretinin aylık maktu ücretin içinde(dahil) olduğu kararlaştılmış olması gerekir ki böyle olsa bile yılde 90 gün ve 270 saati aşan f.çalışmaların ücretinin ödenmesi gerekir." Genel Tatil ücreti de buna dahil olabileceğini düşünüyorum........................."aynı düşüncede değilim" Bu konuda yanlış bilgi vermek yanlış olur şuanda düşünüyorum :)
 

Benzer konular

Üst