Maktu ve Nispi Aidat

• Konbuyu başlatan Serpil YAVUZ
  • Başlangıç tarihi
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Arkadaşlar bildiğiniz gibi,odalara ödediğimiz aidatlar 2 ye ayrılıyor.
1-maktu aidat
2-nispi aidat

Maktu aidatı odalara bağlı her üye ödüyor.Ankarada bu tutar 2008 için 150.00 ytl dir.
Nispi aidata gelince bakın yönetmelik ne diyor.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Üye Aidatları İle Birlik Paylarının Tespitine Ait Yönetmelik

(29 Kasım 1991 tarih ve 21066 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.)
(27.9.2007/26656 R.G.de yayımlanan Yönetmelik değişiklikleri işlenmiştir)

NİSPİ AİDATIN TESPİTİ
Madde 10- Fiilen mesleki faaliyette bulunan üyelerce bağlı bulundukları odalara ödenir. Mesleki faaliyette bulunan her üye, yıllık gelir vergisi beyannamesindeki mesleki kazancının, şirket olarak faaliyette bulunduğu takdirde dağıtılsın veya dağıtılmasın, beyan edilen kurum kazancından payına düşen tutarın % 1'ini nispi aidat olarak öder. Şirket ortaklarının her birince ödenecek nispi aidat, gelir vergisi mükellefi olan meslek mensuplarından en az nispi aidat ödeyenden daha düşük olamaz.
Tahakkuk ettirilecek miktar maktu aidat miktarlarının 1 katından az ve 20 katından fazla olamaz.

yani; bürosunu yenide açsa /müşterisi hiç olmasada bir mali müşavir, 2008 için maktu + nispi aidat toplamı 300.00 ytl ödeyecek Ankara ilinde.. Nispi aidatın bu şekilde olması ne kadar adil sizce ?

Ynt: Maktu ve Nispi Aidat

bende geç olsada seninle aynı fikirdeyim o yüzden odanın seçimlerine bile katılmama kararı aldım bu zihniyete oy vermem.hiç kazancım yok banada ismmmo odasından 250 tl nispi aidat kesildi.tek başıma ters yola yürüyorum fakat benim gibi üyelerin sayısı eminim 2 bilemedin 3 yıl sonra artacak.