Mali Çözüm Dergisi, Stajyerler,İSMMMO ve E-USE Eğitimi!

heerdeem

Katkı Sunan Üye
sevgili forumdaşlar

cumartesi günü bana mali çözüm dergisi geldi. şaşırdım.

dedim; bana müşavirimize mi

dediler -yok sana. Allah Allah dedim.

baktım hakikaten benim adımaymış.

peki dedim müşavirimizin ki. onunkini henüz göndermemişler.

içimden "demek ki odada benim forsum daha fazlaymış" dedim :D
(şimdi cmt tüyap için izin alamadık ya . okursa biraz kızdıralım)

hatırlıyorum da yıllar önce beşiktaş sigortaya giderken o zaman fındıkzadeydi odaya giderek bu dergiyi almak için ne numaralar çekerdik.

yok - fazla var mı? -eee bize gelmemiş de... :D

yeri geldiğinde nasıl eleştriyorsak yeri geldiğinde teşekkür etmek boynumuzun borcu. gerçi geç kalmış bir uygulama ama yine artı bir güzellik...

Teşekkürler İSMMMO, Teşekkürler Sayın Arıkan

saygıyla

bu malim çözüm dergisini her isteyen alabiliyo mu abone olduktan sonra, yoksa sadece smm'lere mi veriyolar ?

musterak' Alıntı:
bu malim çözüm dergisini her isteyen alabiliyo mu abone olduktan sonra, yoksa sadece smm'lere mi veriyolar ?

Sayın müsterak

normalde oda üyelerine gönderiliyor.sm ya da smmm. ama artık anlatmaya çalıştığım gibi stajyerlerede gönderiyorlar.

sağolsunlar biraz önce cd'leri de göndermişler. yani sabah sevinçliydim ama belli oldu bu ilgi alakanın gerekçesi :D

esasen stajyerler olarak şu konuyu da bir kaynatsak............

ama biliyorum ki sonuç timurun fillerine dönecek........... :lol:

saygıyla

hocam elime cd ler ulaştı aman allahım ben böyle bişey görmedim gerçekten yani günümüz teknolojisinde böyle bişey yani ben powerpointte hazırlasam belki daha iyi olurdu tabi içinde emek var sonuna kadar saygı duyarım ama hem zorla satıyorlar hem de hakkını vermiyorlar düşünüyorum diye bide şikayet ederler stajımı yakarlar iyisi mi daha fazla yazmayayım ama sayın smmm ve sm büyüklerim ile diğer meslek mensubu üstadlarım muhakkak bir inceleyin sonra piyasada satılan emsallerine bir bakın fırsatınız varsa, olursa, çok komik kurulumu da komik çalışma prensibi de komik komple komik başka pc ye kurulmuyor :lol:

heerdeem' Alıntı:
...............

esasen stajyerler olarak şu konuyu da bir kaynatsak............

ama biliyorum ki sonuç timurun fillerine dönecek........... :lol:

saygıyla

konsilyer' Alıntı:
.....................
...............
ama hem zorla satıyorlar hem de hakkını vermiyorlar düşünüyorum diye bide şikayet ederler stajımı yakarlar iyisi mi daha fazla yazmayayım
.......................................

e ogün ben sana nediyeyim kardeşim.dakika bir gol bir.

sen stajını yakılmasından endişe ettin, hocanın cematide tarlasının yakılmasından....

NE İSTEDİĞİNİ BİLECEKSİN, NASIL İSTEYECEĞİNİ BİLECEKSİN

kusura bakma fonda sezenin tutsak şarkısı var :twisted:

bakın bir şeyin altını çizeyim. eğitim şart.bu noktada hemfikiriz.

bizim piyasada bir yığılma var. bunu sınavlarla ve standartları yükselterek eleyeceksin. bu da güzel. pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

hatta şunu önereyim. mali müşavirler için belki erken ama yükselen değerlerden denetmenliklerde ingilizce şart koşulsun.

ingilizce eğitimden yana değilim yanlış anlaşılmasın. ama akadamik araştırmalara için maalesef bu şart.

bunu inkar edilemez bir hakikat.

ama bunun adına zorunlu (paralı) eğitim dersen ben bunu anlayamam

anlayamam benim stajyer kardeşim gecesini gündüzüne katıp okulunu bitirecek. sonra başlangıç sınavına girecek.

anlayamam stajını verdikten sonra kapı kapı stajını yapacak yer arıyacak.

anlayamam iş bulamadığında stajını yapabilmek için 3 kuruşa talim edicek sonra o parayıda sigortasına yatırmayı düşüncelerinde yüzücek

anlayamam staj adı altında vergi dairesinin vekalet tanımaz memurları, kadir kıymet bilmez mükellefleri ve paydos zamanı saati duran,takriben 9-10 onlarda çalışmaya başlayan ama işbaşı zamanında dakik olan patronları arasında pres olan gençliği.

sonra bütün bunlardan sonra eline geçen parayı fazla değil 600ytl'yi (kimbilir o parayı kaç zamanda nelerden kısarak biriktirdi) zorunlu eğitime yatırmayı..

şimdide -seni kimler aldı kimler öpüyor seni- çalıyor :cry: :twisted:
ahh sezen ahh

bakın ben bu parayı hamdolsun verecek vaziyetteyim. hatta şunu söyleyeyim. odanın bir soru bankası kitabı var bitirmeye yönelik soru bankası var. bu kitap iki yılda bir çıkıyor. önümüzdeki kasımda da yeni baskısı çıkacak. ve bunun yolunu gözlüyorum almak için. keza her dersin kitablarını....

ama siz bunun adına zorunlu(=paralı) derseniz bu yanlış olur. mali müşavirlik parası olanın ruhsatını alabileceği değil, sınavlardan ve yüksek standartlardan geçmiş kişilerin mesleği olmalıdır.

bunu veremeyecek ben kaç arkadaş biliyorum. ama o arkadaşlar o at yarışı oynayan bazı mali müşavirlere kök söktürecek adamlardır.bunu da biliyorum.

şimdi bunu dile getirirsen stajımı yakarlar... :evil:

"beni yak, kendini yak herşeyi yak.bir kıvılcım yeter ben hazırım bak"
ah ogün beni sezen gaza getirdi.

bu sözlerim sana değil. bilirsin seni severim.

bak buraya yazdığım stajyerlikle ilgili şeyler var ya. onları okuyan çoğu arkadaş- ulan güzel yazdın da bunlardan bir şey çıkmaz. olan yine bizim staja olur diyecekler senin gibi.......

şimdi de "vazgeçtim gözlerinden" şarkısı......................

evet ne istediğini bileceksin., nasıl isteyeceğini bileceksin.

ama kusura bakma bu kumaştan bu elbise çıkmaz. zaten öyle bir derdimiz de yok :!:

sözlerimi lütfen sezen dinlemeyenler eleştirmesinler. :D

benim favorim yine de tutsak parçası :cry:

sevgiyle

bu arada sabahın seher vaktinde alakasız şeyler yazma.

bak o zaman mehter marşı dinleyerek yazı yazarım ona göre :D

saygıyla

Sayın Erdem,

yazdıklarınızın altına bende imzamı atıyorum. Çünkü Sezen çok güzel şarkı sözleri yazmış. :)

Bu arada şu geçici maddedende artık belge vermeseler. Bende buna üzülüyorum. Bi taraftan, meslek standardı yükseltilsin, bi taraftan buyur al sana belge. Olmuyor ama neyse...

heerdeemcim gördüğün gibi yazına staj yönünde ilk cevabı ben verdim ama ilk cevapda hemen ağır yazmayayım dedim :)) dedim biraz bekleyelim benim de fonda şebnem ferah cam kırıkları çalıyo gönderilen cd nin şölye bir faydası olacak benim için gözardı etmemek lazım cd yi hazırlayan hocaların kitaplarını alıcam tabi önce cd nin taksitlerini bitireyim, okulu okurken aldığım kredi ödemesini bitireyim, sonra rüknettin kumkalenin kitabının taksidi var, tam da balcıoğlunun mevzuat setini almaya yeltenmiştim ki cd ler çıktı geldi artık nasıl olsa cd lerim var ne gerek var kitap almaya dimi benim adıma düşünmüşler gerekli görmüşler
aslında oda şunu mu düşündü acaba yada kabul etti, "bana bağlı olan meslek mensuplarının seviyesi istediğim seviyede değil bu nedenle bundan sonra geleceklerin seviyesi daha yüksek olmalı daha iyi eğitim almalılar bunların eğitimlerini sadece başlangıç ve bitiş sınavlarında değil her aşamada takip etmeliyim ki istediğim seviyede olsunlar" mantık bu ise altı çizili yer tehlikeli madem bunun farkında yapılabilecek bi çok şey var odanın mantığı ikinci bir olasılık olarak şu da olabilir " zaten pazar daraldı çok meslek mensubu var meslek mensupları arasında rekabet yasağı da var iyisimi ben bundan sonra geleceklerin önünü bi nebze olsun keseyim hem bilgili olsunlar hem paralı" ki burda da altı çizili mantık tehlikeli ama umarım oda şu düşüncededir " önceden meslek mensuplarına fazladan ruhsat verdik artık yeterli görmediğimiz kişilere ruhsat vermeyelim mesleğin seviyesini geliştirelim ,hatta sürekli güncellenen cd ler gönderelim ve her aşamada adayların yeterliliklerini test edelim" burda da şöyle bir mantık var oda cd gönderiyor cd nerde kullanılır bilgisayarda yani öncelikle adayın evinde bilgisayarı olacak, ikinci olay bu cd ler güncelleniyor peki bu nasıl olur tabiki internet ortamında yani aday evine öncelikle bilgisayar alacak sonra internet bağlantısı kuracak, diğer bir konu cd ler bir bilgisayara kurulabiliyor yani diyelim aday evine bilgisayar alana kadar iş yerine kurdu sonra evine bilgisayar aldı nası kuracak evdeki bilgisayara yani adayın çok hızlı bi şekilde bunları edinmesi gerek, mesela adaylara kitaplar gönderilebilirdi bir gün belirlenirdi o gün adaylar net ortamından sınava tabi tutulabilirdi amaç her aşamada seviyeyi ölçmekse eğer diyerek de öneri de getirelimki yapıcı olduğumuz anlaşılsın

can kırıkları şarkı sözleri
bu kalabalığın içinde yapayalnız hissetmektense
dünyanın bir ucunda tek başımayım

kir göstermeyen renkleriniz sizin olsun korkmaktansa
bulanıklığın tam içinde bir başımayım

benim belki de gizli bir bildiğim var
elbette ağlarım benim can kırıklarım var
senin gördüğün yanağımdan süzülenler
asıl içimde, içinde yüzdüğüm bir deniz var

herkesin hırsız olduğu bir ülke (hayali)
Kod:
HERKESİN HIRSIZ OLDUĞU ÜLKE 
Herkesin hırsız olduğu bir ülke varmış,ama istisnasız herkesin.Gece olunca, insanlar maymuncuklarını ve fenerlerini yanına alır ve komsusunun evini soymaya gidermiş. Gün doğarken geri döndüklerinde yüklerini alırlarmış. Ama her seferinde kendi evlerini de soyulmuş bulurlarmış.Ülkede kimse kaybetmezmiş,çünkü herkes birbirinden çalar ve bu dolaşım son kisi ilk kişiden çalana kadar sürermiş. 
Bir gün, nasıl olmuşsa, dürüst bir adam ortaya çıkmış. Gece olduğunda, çanta ve fenerle dışarı çıkmaktansa evinde kalıp çalışmayı tercih edermiş.Hırsızlar geldiğinde evde ışık yandığını görüp soymak için içeri girmezlermiş.Ve bu durum bir süre devam edince, ahali bir konunun açıklığa kavuşmasını istemiş: 
"Çalmadan yaşamak senin tercihin, ama başkalarını bir şey yapmaktan alıkoymaya hakkın yok."demişler Bunun üzerine dürüst adam, geceleri evinden çıkar, fakat hiçbir şey çalmaz,döndüğü zaman evini hep soyulmuş bulurmuş. Adamın bir haftadan daha az bir sürede, yiyecek tek bir şeyi kalmamış ve ülkeyi terketmek zorunda kalmış. 
Daha iyi soygun yaparak zenginleşenler kendileri için soygun yapmak üzere maaşlı hırsızlar tutmaya başlamışlar. Zengin fakir ayrımı giderek çoğalmış. Zenginler mallarını korumak için polis teşkilatı ve hapishaneler kurmuşlar ve kendi mallarının çalınmasını yasa dışı ilan etmişler.Ancak yoksulların mallarını çalmak hala serbestmiş.Bir süre geçtikten sonra, artık kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmez olmuş. Çünkü yoksulların çoğu ya açlıktan ölmüş ya da ülkeyi terketmişler.Zenginler ve maaşlı soyguncular ise soyacak kimse kalmadığı için servetlerini yitirmeye başlamışlar. 
Sonunda zenginler eski düzeni yeniden sağlamak için dürüst adamı başa getirmeye karar vermişler.Ancak dürüst adamın evine gittiklerinde sadece yerde yazılı bir kağıt varmış.Kağıtda şunlar yazıyormuş: 
" Bir insan sadece dürüst olduğu için aranıyorsa her şey için çok geç olmuş demektir"

ceddim dedem neslim babam.... :D

ogün kardeşim

esasen kelime ve anlamlarıyla aram iyidir ama (hoş şu dünya da çoğu şeyi anlayamasamda :roll: ) şu hikayeyi bize açıkla kardeş

sırrına eremedim yanii

bu arada şebnemim yağmur şarkısını tavsiye ederim

tekrar ifade ve beyan ediyorum; benim karşı olduğum nokta, olayın özü, hasılı kelam, işin bamteli, olayın ruhu, esası, ana söylemim zorunlu olması.

Sayın Tecim

sağolun. bu arada bahsettiğiniz maddeden belge verilmeye devam ediliyor mu :?: :!:

saygıyla

Merhaba,

Sayın Halil Erdem arkadaşım, evet ve malesef hala verilmeye devam ediliyor. Bu konuyu başka bir forumda (adını yazamıyorum ama siz biliyorsunuz) Türmob Genel Kurulunda tartışılsın diye bir kaç şey yazdım. Bazı değerli büyüklerimiz "boyunu aşacak şeyler istiyorsun" dediler. Olsun, istediğim şey anormal bir şey değil. Bu ülke demorkatik bir ülkeyse ve herkes eşitse, herkes sınava girmeli, yada kimse girmemeli.

ben bi de şunu merak ediyorum mesela denetmenler sınavsız mı smmm oluyorlar sanırım meslekteki süreleri stajdan sayılıyor onu biliyorum da sınava giriyorlar mı onu kesin olarak bilmiyorum ama duyduğum sınava girmedikleri şimdi eğer girmiyorlarsa;
muhakkak meslekte ki süreleri, deneyimleri, okdukları, gördükleri, çalışmaları vb...... hukuk için muhakkak yeterli peki şunu merak ediyorum bir denetmen smmm olsun tek başına bir büro açsın smmm nin yaptığı tüm işlemleri tek başına yapabilir mi? peki özelden yetişme sınavla smmm olan birisi tek başına bir büro açsa smmm nin görev tanımında yer alan işlemleri tek başına yapabilir mi?
lütfen yanlış anlamayın denetmenliği yada diğer kademelerdeki büyüklerimi üstadlarımı kesinlike küçümsemiyorum ellerinden öperim büyüğümdürler ancak merak ettim işte, tek başlarına yapabilirler mi? eğer yapamıyorlarsa ki ben yapamayacaklarını düşünüyorum o halde kim ne sıfatla böyle bir fırsat tanıyor.
Eminim yazımı okuyan bazı büyüklerim işte gençler gençlik ateşi içinde oraya buraya saldırıyor, idealist düşünüyor diye içinden geçiriyordur eğer öyle düşünen değerli büyüklerim var sa ilerde o konuyuda konuşuruz heerdeem halil:) bekliyorum

Değerli Ogün kardeşim,

evet, denetmenler, Emekli VD. Müdürleri, Emelki Banka Müdürleri, 6 yıldan fazla çalışmış Banka elemanları (C sınavına giriyorlar, staj yapmadan) Vd. şefleri, onlarda okuluna göre staj yapıp sınava giriyorlar (C sınavı). Evet, bende senin gibi değerli büyüklerimizin ellerinden öpüyorum, zaten sorun kimlerin belge aldığı değil. Sınavsız, geçici maddeyle, sınavsız belge verilmesi. Bende merak ediyorum, emekli Vd. müdürlerimiz, iş yaşamları boyunca kaç defa Bağkur, SSK. mevzuları (işe giriş, Ek.1, Ek.2., iş kazası,emeklilik) Dosya açılışı, kapanışı, Tek düzen muhasebe ile uğraştılar. Enflasyon düzeltmesi yaptılar. Ha şuda var, pek tabidirki bu konularda uzman düzeyinde bilgisi olanlarda vardır. Ama zaten bilen sınavlarda başarılı olur, bilmeyen bu hakkı alamaz. Değilmi :wink:

Mesleğin içinde bulunduğu bir sorun

saygı değer arkadaşlarım eleştiri en kolay olandır çözüm nedir diye kendimize sordukmu
ben şahsen eğitimle ilgili yapılan her girişimi canı gönülden destekliyorum.
ama saygı değer büyüklerimden bir istirhamım var bu güne kadar belge verilen sm, smmm lerede bir eğitim pıroğramı niçin yapılmıyor.
mesleği icra edenler tarifenin çok altında defter tutuyorlar bununla ilgili bir çalışma niçin yapılmıyor. bizler bunca masraf ediyoruz edeceğimiz hariç 15 ytl ye işletme 25 ytl ye bilanço tutan meslek mensuplarının karşısında nasıl mesleğimizi icra edeceğiz
bununlada bitmiyor vergi memurlarının tuttuğu defterler nasıl engellenecek serbest çalışmayı göze alamıyor ama saklı defter tutup meslek mensuplarının hakkına tecavüz ediyorlar.
Bizim bunlar için çözüm üretmemiz, neler yapılabilirleri ortaya koymamız ve türmobunda bu konuda ciddi bir çalışma yapması gerektiği kanatini taşıyorum
Türmob bizim eğer bu günkü yönetim iyi yapmıyorsa yetiştirelim kendimizi onlardan daha iyisini yapacağımızı ortaya koyalım ve ileride yönetimi biz alalım saygılarımla

o halde hamza ilk tavsiyede ben bulunayım,
bu uzaktan eğitim sistemini yukarıda eleştirdim elimden geldiğince
yapılan iş kazanılmış hakla ilgili değilmi ? ben staj hakkını kazandım geriye dönük bir uygulama başlatılması adil mi? yakışır mı? sonra bu sistemi getirdiler deniliyor ki bunu al tamam alalım ama bunla kalmıyor ki pc ci olmayanlar napacaz pc alacak bunlada kalmıyor internet bağlantısı gerekiyo onu da kurdun diyelim deniliyor ki diğer cd lerin gelmesi için ilk gönderilen cd leri bitireceksin tamam bitirelim ama nasıl ya cd ler sunu şeklinde üzerine değerli bir büyüğüm yazılı metni okuyo allah aşkına bunun neresi bana ne fayda sağlayacak sadece vakit kaybıııııııı bana hiç bir faydası yok bunun ben alomaliye ya rakip bir sitenin hazırladığı yazılımı alıcam son derece profesyonel bir çalışma ama alamıyorum ki bu cd lere verilen paranın 3 de biri fiyatında, bu cd lere eğitim cd si olarak bakılamaz bu cd yi turmob yada başka bir kuruluş hazırlasın farketmez ben kuruluştan bağımsız yazıyorum bu cd lerle eğitim olmaz burda bi yanlışlık var ben bunlara harcayacağım vakitte kendi belirleyeceğim kaynaklarla daha iyi hazırlanabilirim ayrıca ben lisans mezunuyum sonra smmm staj sınavını kazandım demek ki ben nasıl ders çalışılacağını ne çalışılacağını biliyorum kimse aksini ispatlayamaz geçirdiğim eğitimler bunu ispatlıyor artık bu noktadan sonra olmaz sen böyle çalış nasıl derler bana haa olur rehberlik sistemi vardır böyle çalışmanız lazım denir anlarım ama bu da tavsiye niteliğinde olur bu kadar yazıdan sonra neler yapılabilir onu da yazalım madem
bu sistem zorunlu olmaktan çıkarılmalı bunu tartışılacak bir yanını, adil bir yanını, eğitimsel bir yanını göremiyorum, bu noktada öncelikle bu başlığı okuyan stajyer arkadaşların başlığı okumaktan çok fikir belirtmesini öneriyorum ayrıca değerli üstadlarımız da o değerli görüşlerini belirtirlerse seviniriz önümüzde yolumuzu aydınlatan bir ışık olarak durabilirler onlar bize dğoru yolu gösterirler bizde ellerinden öperiz