fonradar

Mali Müşavir Hatası mı Benim mi ?

2004 yılında mali müşavirimin tavsiyesi ile şirketimi ; tasfiye yoluyla kapattık. Bana uzun bir süre işlem yapılmayınca şirketin tasfiye olacak, vergi dairesine gidip borçlarını öde, faturalarını teslim et şirket bu yolla kapanır dedi. ben de kendinin dediklerini yaptım. Bugün vergi dairesi gittiğimde 2005 yılında 1047, ve daha sonra 1048 ve sonrasında da 3073- 3074 yani usulsuzluk cezaları geldiğini öğrendim, adresiminden ulaşamadıkları için icraya kadar gittiğini öğrendim ve de 2000 tl ceza, kendisini aradığımda benimle ilgisi yok dedi, belgeleri kendisine verdim ve yarın üzerinde koşunacağız. Sizlerde ricam bana tavsiyeelrde bulunmanız, ben sadece şirket yöneticisiydim ve mali müşavir bunlarla ilgilenmesi gereken kişi değil mi? kapanmış bir şirkette damga vergisi istenir mi? bu benim hatam mı? kendisi ğer çözüm bulmazda odaya şikayet edeceğim, ama sistem nasıl işliyor, şikayetim bir işe yararmıonu da bimiyorum. Umarım tavsiyeleriniz olur. teşekkürler

Yorum yapabilmek için, cezaların neden kesildiğini ve o cezaların kesilmesine neden olan olayın neden kaynaklandığını bilmek gerekir.

1048 ve 1047 damga vergisi ile ilgili, onlar yatmadıgı için kesilmiş cezalar 2005 de, ve en son 2010'da da usulsuzluk, bu vergiler yatmadıgı için diye dusunuyorum? ben 2004 de şirketin kapandıgını zannedip kendi yoluma devam ettim çünkü..acık oldumu acaba? umarım olmustur, teşekkürler çok ilginize

1047 veya 1048 ödenmediği için usulsüzlük cezası olmaz. Görüşmeye gittiğinizde olaya anında müdahale amaçlı; yanınızda meslek mensubu bulundurunuz.

Şirketiniz tüzel kişiliğe haiz ise, tasfiyeye girmeden kapanmaz. Normal işinizi kapattığınızda ise, vergi dairesine işi bırakma dilekçesi, yazar kasanız varsa onun raporu ve kullanmadığınız faturalar, borcunuz varsa mal bildirimi ile başvurmanız gerekirdi. Ayrıca kapanıştan sonra da verilmesi gereken beyannameler vardır. Döneme ait geçici vergi, gelir ya da kurumlar vergisi, son aya ait kdv, muhtasar gibi. Durumunuzu öğrenmeden hatanın kime ait olduğunu söylemek zordur.

Selamlar
Şunu anlayamadım...." uzun süre işlem yapılmayınca,şirketin tasfiye olacak" ne demek?"
Tasfiye ile kapattık diyorsunuz,ama devamındaki cümleden,sanki rızaen değil de re'sen (yani daire tarafından) kapanmış anlamını çıkardım..Şirket,normal mi kapandı,yoksa daire zorla mı kapattı.Bu bir,
İkincisi,tasfiye bitene kadar,yani şirket kapanana kadar tüm beyanlar verilmiş mi?verilmişse,vergiler,bilinçli olarak mı ödenmedi?
Müşaviriniz tüm beyanları vermeyi üstlendi de ödemeyi size mi bıraktı..
Kısacası müşavirinizle aranızda nasıl bir iş paylaşımı yapıldı..Yazdıklarınızdan pek anlaşılamadı..

Ayrıca bir noktayı da düzeltmekte yarar var.
Şirket,müşavirinizin değil,sizindir.Yani müşaviri kontrol etmekte görevleriniz arasındadır.
Müşavirinize bu işlemler için ücret ödüyor muydunuz bilemiyorum. Fakat genelde yapılan (sizin için söylemiyorum) helede tasfiye dönemlerinde,müşavire düşük bir ücret verip (veya hiç vermeyip) dosyayı tamamen müşavire bırakmak ve aradan çekilmek olmaktadır.tasfiyeye girildikten sonra garibim müşavir,dosya ile başbaşa kalmaktadır. Atsan atılmaz,satsan satılmaz,muhatap ararsın bulamazsın vs. derken kabak genelde müşavirin başında patlar.
Bu nedenle hatanın müşavirde mi yoksa sizde mi olduğunu söylemek bu yazılanlar ışığında mümkün değildir.Tabiki sizi tenzih ederek söylüyorum ama özellikle tasfiye dönemlerinde müşavirler hep suistimal edilmekte ve tek başına bırakılmaktadır.
Özetle ilk yorumumda belirttiğim hususlar yönünde biraz daha açıklayıcı bilgiler verirseniz daha sağlıklı yorumlar (en azından benim açımdan) gelebilecektir.
Saygılar

arkadaşım ne demek sana yardımcı olalım,üstüne seninle bedavaya vergi dairesinede gelelim.
arkadaşlar şaşırdınızmı,bilgi alma amaçlı siteye üye olmuş bedavadan bilginizden faydalanmaya çalışan kişilere
niçin yardımcı oluyorsunuz.Bu mesleğe ihanet değildirde nedir?
bu işin yolu belli arkadaş oturduğu mahalledeki bir meslektaşımıza gider danışır,danışmanlık ücretini öder,
ne öğrenmek istiyorsa öğrenir.Ne kadar güzel,bilginizi bedavaya satın.