Mali Müşaviri Şikayet

aday

Katkı Sunan Üye
biz bir muhasebe bürosuyz ve mali müşavirimiz evden cepten büroyu idar tmeye çalışıyor ve maalesef sistemsiz düzensiz plansız programsız hareket ediyor bend işe yeni girdim bütün mükellefler kaçıyor ve bir kısmıda çok sert dille şikayet edeceklerini izmet alamadıklarını söylüyor hele bu son ola bardağı taşırdı.Büroya veriln aylık alış ve satış faturaları her ay eksik yada yanlış işlenmiş bütün beyannameler yanlış yapılmış devreden kdv ler hiç kontrol edilmemiş 2007-2008-2009 olduğu gibi sorunlu ve 40.000 tl satış 10.000 tl alış işlenmemiş işletme devamlı zarar yaptı gösterilmiş istemeden işletme sahibi vergi ödememiş.Ama şimdi işletme sahibi der ki ben bu işin peşini bırakmam beyannamemi değil kendinizi düzeltin sizi odaya şikayet edeceğim diyor mali müşavirse çok rahat hiç bir şey olmaz mükellef bana vermemiştir evraklarını diyor ama görüyoruki vermiş evraklarını elemanlar ve mali müşavir hiç dikkat etmemiş aylarca alış satış faturaları işlenmeden beyannemeler göndeilmiş bu durumda şikayet olursa mali müşavir bu kadar rahat davranabilir mi kim haklıdır ayrıca işletme sahibi maliyeye dilekçe vereceğiz mali müşavirden dolayı yapılan işlemler yanlıştır doğrusu bu şekildedir deyip cezaya ve ödemelere razı olacağız dior ama bu cezada mali müşavirin sorumluluğğu yok mu ondan isteyeceğim yarısını diyor.Sizce mali müşavirimizi şikayet etmeleri işletmeye ne gibi yarar sağlar?Teşekkürler

Ynt: Mali Müşaviri Şikayet

Müşavirin bağlı olduğu odaya şikayet etmesi halinde hakkında disiplin soruşturması açılabilir. Mük. haklılığı ortaya çıkarsa ruhsatından olabilir.

Sayın Aday maalesef müşavirinizin sonu iyi değil.Bence bir an önce o bürodan kendinizi kurtarın. hem iş hemde vicdan anlamında kendinize yazık edersiniz.Saygılar.

Arkadaş; O kişi mesleğin yüz karası.
Ben, Mali Müşavirim ve mesleğini cirkinlikle yürüten mali müşavirlerden dolayı mesleğimden soğdum, ben şahis için en az 100 TL istiyom, mükellef ooo ne yapıyon 50 TL tutanlar var, aldığım paranın makbuzunu keserim diyom mükellef ne makbuz mu ne yani stopaj mı ödeyecem diyor, başkarı üç ayda bir 50 TL kesiyor diyor. Bende git başımdan beee diyom mükellefe

Bu haksız rekabet beni deli ediyor.

maalesef maliye bu konulara karısmaz.mükellefi tanır.ama oda kanalıyla disiplin kurulu vs.. cezası olabilir

benimde geçen sene başıma geldi.4 ayrı kardeşin defterlerini aldım.inceledim defterleri evrakları son 2 yılın evrakları işlenmemiş sadece dosyaya takılmış kdv devirlleri bile yanlış ve 4 kişide tam 75 adet beyanname verilmemiş vergi dairesi yıllarca bir tebligat bile yapmamış.hepsini düzelttik tabii.sonuç bi dairenin yarı parası gitti.VUK 355/2 lerde mahkemede.maliye ne yaptı hiçç ben mükellefi tanırım dedi tabii haklı olarak

Öncelikle merhaba,
Şikayetimi buraya ulaşan herkes okuyabilsin diye kayıt oldum ve yazıyorum.
Öncelikle İzmir'de bir şirketiniz varsa ASLA AMA ASLA BAYRAM MURADAERMİŞ isimli şahısı kesinlikle muhasebeciniz yapmayınız. Ben bazı sebeplerden dolayı bir süre işimin başında değildim. Kontrolde edemediğim için bir süre babamdan benim yerime ilgilenmesini istedim. Muhasebecimiz ile iletişimde olan babamdı ve yıllardan beri tanıştıkları için güveni oturmuş, sorgulama gereği duymamış. Geçtiğimiz 2016 yılında dönem dönem, vergilerimizi ödemesi için gönderdiğimiz paraların hiç birisi yatırmamış. Gönderdiğimiz paraların hiç birisinin makbuzunu da kesmemiş. Evime 2 kere kağıt geldi ve ''onların hepsi ödendi gelmesine bakmayın'' cevabını aldık. Tabi aslında güvenmememiz gereken bir kişiye güvendiğimiz için suçta biraz bizde. Bu şahıs mali müşavir, kim bilir kaç şirketin muhasebesini tutuyor ama işini nasıl yapıyor anlamıyorum. Bende muhasebe mezunuyum, gönderdiğimiz paralar da 10-15 TL değil. Hani bir mali müşavir bunun kaydını nasıl oluşturmaz? Nasıl makbuz kesmez, yazmaz bir yere bunu? Bana dalga geçer gibi zaten sizin gönderdiğiniz paradan fazla borcunuz var diyor, ben de o zaman gönderdiklerimiz buradan nasıl düşmedi diyorum, her soruma tek cümle cevap ''ben bankadan dekontlarımı isteyeceğim halledeceğiz''. Bu nasıl iştir? Biraz önce bana dekont gönderiyor vergi ödemesi yaptığı dekontlar. Ama bunlar 2015?!! Hani hiç bir şey hakkında bilgisi olmayan bir insan bile bunu anlar. Üstelik bizim haberimiz olmadan, bizim borçlarımızdan bazıları taksitlendirilmiş. 16, 17, 18 taksit olmuş. 2017, 2018, 2020 yıllarına kadar vadelenmiş. Gecikme faizleri işlenmiş, takibe düşmüş. Benimle dalga geçer gibi 2015 yılının vergi ödemesi dekontunu gönderiyor. 2016 yılında onun hesabına gönderdiğimiz bütün paraların dekontlarını tamamladık. Hala yalan söylüyor. En sonunda karşınızda salak yok sizin her şey açık açık ortada paraları kendiniz kullanmışsınız hala bana dekontları isteyeceğim diyorsunuz dedim. Çocuk kandırıyorlar sanki. Hani artık sabrım taştı bir çok şey de söyledim. Haklı olan insan kabullenmez bile söylediklerimi. 5 nisana kadar halledeceğim cümlesi düşmüyor. Yani işin özeti umuyorum ki şirketlerin çoğu araştırmalarını iyi yapar, dolandırılmaz. Umarım google a BAYRAM MURADAERMİŞ ismini yazdıklarında bu sayfa çıkar karşılarına. Umarım bu yediği paralarda kuruş kuruş çıkar. Ben sadece bize yaptığını düşünmüyorum bu işi. İnsanda biraz mesleğine ve kendine saygı olur. Lütfen sizinde şirket sahibi olan yakınlarınız, tanıdıklarınız kim varsa uyarın. Muhasebelerini muhasebe haricinde kendileri de takip etsin ve e-devlet üzerinden gerekirse her gün kontrol etsinler. Biliyoruz ki devletten vergi kaçırmak bir suçtur. Şuan bende o şahıs yüzünden o duruma düşüyorum.

Maalesef bu ne ilk ne de son olacaktır.Bunun gibi onlarca örnek anlatırım size.Bizde yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz ama maalesef bazı kalıpları kıramıyoruz.

Handeb adınıza üzüldüm gerçekten... Şu an bende ders çalışırken bir konu için buraya bakma gereği duydum ve anladım ki en kısa zamanda benim bu mali müşavirlik belgesini almam gerek! Bu insanlara ödün vermemek için!

mali müşavire ödeme yapması için para gönderen mükellef ya akılsızdır tembeldir kendi işini yapmakdan acizdir ya da aklı sıra uyanıktır nasıl olsa muhasebeciye para veriyorum benim ödememide yapsın triplerindedir ya ödeme için para alan mali müşavire ne demeli o dapırsık tırsık tırsak müşteriyi kaçırmak istemeyen bir duruşu olmayan maalesef bazen yalakalık yapan parayı görünce takla atan ve bazen de bu parayı kullanan tiplerdir.şimdi nereye baksak 2 ucu pis değnek gibidir ,aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık,al birini vur ötekine.Olay baştan sakat.Seviye çok çok düşük diyoruz hem mükellelerde hem de muhasebecilerde maalesef kimse başkasına çamur atmasın.Tozlu çamurluyu beğenmiyor bak hele sen şu işe.Kimse kendini savunmasın daha çok fırın ekmek yememiz lazım çooook.Birinde muhasebeye bir kız geldi anası ve babasıyla ağlıyordu eski mali müşavirlerinden dolayı ceza yemişler mahkemelik olmuşlar ödemeyiz o mali müşavirin sahte dekontlarla mükelleflerin parasını yatırmadan yatırmış gibi yaptığını biliyoruz şikayet edeceğiz diyorlardır.Buyrun hep birlikte buradan yiyelim.

Sizi anlıyorum sizin kadar tecrübeli değiliz demek ki kusura bakmayın ama bu açıklamanızı daha düzgün bir üslupla yapmanızı beklerdim. Hayatımda böyle bir şey duyup görmediğim için başıma gelene kadar da düşünemedim. Muhasebecinin işi belli sonuçta ben nereden bilebilirim böyle bir şey yaşayacağımı. Bilsem her şeyini de kendim yapardım. Yazdığım gibi bir süre işimin başında değildim. Sizde bir açıklama yazarken karşınızda ki kişiyi sonuçta tanımıyorsunuz, etmiyorsunuz. Güzel ve düzgün bir üslupta yazmak varken bu şekilde konuşursanız kendinizi yanlış ifade edersiniz. Sanıyorum ki bu kadar tecrübeli konuştuğunuza göre bunu da biliyor olmanız gerekiyor. Ama maalesef saygı ve tecrübe aynı anda eşit gitmemiş. Sizin nasıl konuşup davrandığınız beni de ilgilendirmez tabii bana yorum yapmıyorsanız.

Ben şahısları tanımam şahıslarla ilgili bir husumetim ve ön yargımda asla olmaz her zaman kitabın orta yerinden konuşurum genele hitap ederim.Sizin durumunuza elbette ki herkes gibi bende çok üzüldüm ama insanlarımız ,toplumumuz çok düşük seviyede buna ben de dahil seviye bu olmamalıydı .Ben çok ince düşünüürüm, hep basit düşünüyoruz, derinlemesine olayları tefekkür edemiyoruz, bana bir şey olmaz diyoruz ,silahını temizleyen 2 polis kardeşden biri diğerini vuruyor baba evladı evlat babayı kardeşi vuruyor neden mi hep basit düşünceye sahip olduğumuz için hayatın her alanın da bu böyle maalesef okumayan araştırmayan düşünmeyen üretmeyen kütüphane ve laboratuvar yerine alışveriş merkezine sinemaya giden acunu seyreden bir toplum olduğumuz için bu ve buna benzer olaylar hiç bitmeyecek maalesef, sakın ola konumuzla ne alakası var demeyin hem de direk ve çok derinden alakası var, dediğim gibi kimse sütten çıkmış ak kaşık değil kendini körü körüne savunup senlik benlik haklılık davası gütmesin burada size yapılan çok yanlıştır en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir ama toplum da bu tür suistimallere açıktır zayıf noktaları kapatmak gerekmektedir vesselam

Son düzenleme:
Sy handeb tamam bazı haksızlıklara uğramışsınız ama;
Bir şahsı burada kötüleyerek kendinizi yargı önünde bulabileceğinizi düşündünüz mü?
1. SMMM kendi ücreti dışında para alması yasaktır.
2. Ödediğiniz para ile ilgili elinizde hiç bir kanıt yok.
3. O SMMM kestiği makbuzların tutarını bilmiyorsunuz. Belki aldığı paraya karşılık gelecek şekilde kesiyordur.
Size karşı tazminat davası açsa birde oradan darbe yersiniz.

Sy handeb tamam bazı haksızlıklara uğramışsınız ama;
Bir şahsı burada kötüleyerek kendinizi yargı önünde bulabileceğinizi düşündünüz mü?
1. SMMM kendi ücreti dışında para alması yasaktır.
2. Ödediğiniz para ile ilgili elinizde hiç bir kanıt yok.
3. O SMMM kestiği makbuzların tutarını bilmiyorsunuz. Belki aldığı paraya karşılık gelecek şekilde kesiyordur.
Size karşı tazminat davası açsa birde oradan darbe yersiniz.

Ödediğiniz para ile ilgili elinizde hiç bir kanıt yok yazmışsınız lakin ben yazımda dekontları tamamladığımı söyledim. Elimde kanıtlarım mevcut. Gözden kaçırdınız sanırım?

Ben şahısları tanımam şahıslarla ilgili bir husumetim ve ön yargımda asla olmaz her zaman kitabın orta yerinden konuşurum genele hitap ederim.Sizin durumunuza elbette ki herkes gibi bende çok üzüldüm ama insanlarımız ,toplumumuz çok düşük seviyede buna ben de dahil seviye bu olmamalıydı .Ben çok ince düşünüürüm, hep basit düşünüyoruz, derinlemesine olayları tefekkür edemiyoruz, bana bir şey olmaz diyoruz ,silahını temizleyen 2 polis kardeşden biri diğerini vuruyor baba evladı evlat babayı kardeşi vuruyor neden mi hep basit düşünceye sahip olduğumuz için hayatın her alanın da bu böyle maalesef okumayan araştırmayan düşünmeyen üretmeyen kütüphane ve laboratuvar yerine alışveriş merkezine sinemaya giden acunu seyreden bir toplum olduğumuz için bu ve buna benzer olaylar hiç bitmeyecek maalesef, sakın ola konumuzla ne alakası var demeyin hem de direk ve çok derinden alakası var, dediğim gibi kimse sütten çıkmış ak kaşık değil kendini körü körüne savunup senlik benlik haklılık davası gütmesin burada size yapılan çok yanlıştır en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir ama toplum da bu tür suistimallere açıktır zayıf noktaları kapatmak gerekmektedir vesselam

Söylediklerinizde haklısınız. Toplumun bu seviyede olduğu bir ülkede fazla düşünmemek lazım bu açıklamalarınıza da katılıyorum. Ben haksızlığa gelemeyen bir insanım. Dediğim gibi böyle bir olay hiç duymadığım için başıma geleceğini de tahmin etmedim. İlgili şahıs halledeceğini söyledi. Süreci gözlemliyorum sadece şuan. Sağlam da bir ders oldu sürekli kontrol edip böyle insanlara fırsat vermemek gerekiyormuş bunu da anladım.

Selamün aleyküm ben yozgatta esnafım ev için kredi ihtiyacım oldu başvuru yaptım ancak iş yerini muhasebecim zarar göstermiş bu yüzden çıkmadı ben muhasebeye bırakmak dışında ne gibi yaptırım yapabilirim

Selamün aleyküm ben yozgatta esnafım ev için kredi ihtiyacım oldu başvuru yaptım ancak iş yerini muhasebecim zarar göstermiş bu yüzden çıkmadı ben muhasebeye bırakmak dışında ne gibi yaptırım yapabilirim

Muhasebeciniz sizin verdiğiniz evraklara göre işlem yapar, firmaya kafasından kar/zarar belirlemez, evraklarınıza göre zarar oluştuğu için zarar çıkmıştır beyannamenizde. Evraklarınız da faaliyetinize göre belirlenir. Ne kadar fatura kestiniz, ne kadar fatura aldınız vs.

Ayrıca bugün faaliyetinizin karlı gözükmesi işinize gelir, yarın başka bir sebeple yüksek karlı gözükmemesi, zarar gözükmesi işinize gelir. Her zaman karlı gözükmesi iyidir diye birşey de yoktur.

Ayrıca karlı gözükmesi demek çok vergi ödemeniz demektir. Bu sefer de muhasebeci çok vergi ödetti diyeceksiniz.

Muhasebeciye yüklenmeden önce şu sorulara cevap yazın; Siz maliyenin zorunlu koştuğu tüm alışlarınız için belgeleri alıyor musunuz, tüm satışlarınız için belge düzenliyor musunuz, "ne yaparsam kdv ödemesi çıkmaz" düşüncesinde misiniz? Bu soruların cevabına göre sorunun kimde olduğu hakkında yorum yapılabilir.

Muhasebeciniz iş yerini zarar göstermiş ne demek yahu? Ben böyle bir lafı asla kabul etmem.Hadi bankacı bu işlerden anlamaz,böyle bir laf etti diyelim.Sizin tavrınız ne oldu çok merak ediyorum."hımm demek öyle,ben şimdi ona gösteririm" mi dediniz,ne yaptınız?