Mali Müşavirin Leasing ile Binek Oto alıp Leasing Aylık Ödemesindeki KDV'yi İndirim Yapılması Hak.

Üyelik
17 Ağu 2012
Mesajlar
98
Konum
düzce
Merhaba Üstadlarım.. Mali Müşavirlik yapan birinin 60 ay vade ile 150.000.00 TL değerinde bir 4X4 aracı leasing yoluyla alıyor. Aylık Ödeme leasing ödemesi ise 3.000.00 TL + (%18) KDV = 3.540.00 TL
Sormak istediiğim soru şu.. 1) Aylık Ödenen 3.000.00 TL'yi gider yazılır mı?
2) Aylık ödemenin %18 KDV'sini İndirim yapılır mı?
Saygılarımla,
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Sayın gürcü,

1- GVK'nun 68/5 maddesinde "Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri" nin hasılattan indirileceği belirtilmiştir.

2- Leasing yoluyla alınan aracın KDV'sinin indirim konusu yapılıp yapılmayacağı konusu tartışmalıdır. Maliye'nin görüşü; kiralama sonucunda aracın kiracıya bırakılıp bırakılmayacağına göre değişeceği, kiracıya bırakılması durumundan KDV'nin indirim konusu yapılamayacağı şeklindedir.
Siz aracın kiracıya bırakılacağını belirtmişsiniz. Bu nedenle Leasing firmasının keseceği faturalardaki KDV tutarını gider veya maliyet unsuru olarak dikkate almanız gerekmektedir.
 
Üst