Mali Müşavirlere Sürekli Eğitim

ebru şener

Tanınmış Üye
Mali müşavirlere sürekli eğitim -TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı: ''Mali müşavirlerimizi sürekli eğitime tabi tutarak devamlı kendilerini yenilemesini sağlayacak yönetmelik yakında yayınlanacak''

--------------------------------------------------------------------------------

ŞANLIURFA (A.A) - Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı, ''Mali müşavirlerimizi sürekli eğitime tabi tutarak devamlı kendilerini yenilemesini sağlayacak yönetmelik yakında yayınlanacak'' dedi.
Sanlı, TÜRMOB Şanlıurfa Şubesinin açılışında yaptığı konuşmada, mali müşavirlik mesleği mensuplarının ciddi bir eğitim sürecinden geçerek mesleğe başladığını belirterek, bir mali müşavirin 9, yeminli mali müşavirin ise 19 yıl eğitim aldıktan sonra görevini yapmaya başladığını söyledi.
''Meslek yasaları''nda sürekli eğitimi öngören bir değişikliğe gidileceğini ifade eden Sanlı, şunları kaydetti:
''Bütün müşavirlerimize devamlı eğitim vereceğiz. Sadece müşavir adayları için değil ehliyetini kazanmış meslek mensuplarımızı da eğiteceğiz. Mali müşavirlerimizi sürekli eğitime tabi tutarak devamlı kendilerini yenilemesini sağlayacak yönetmelik yakında yayınlanacak. Konuya ilişkin son genel kurulumuzda bir takım düzenlemeleri sağlayan yönetmenliği hazırlayarak Maliye Bakanlığına gönderdik. Yönetmenlik yayınlanınca meslekte sürekli gelişimi ve eğitimi öngören çalışmaları da başlatmış olacağız.''
Sanlı, eğitim ağırlıklı çalışan bir meslek grubu olduklarını dile getirerek, özellikle staj ve unvan aşamasından geçen mensuplarının aldığı eğitimlerin artık normal mesleği icra eden müşavirlerce de alınmasının zorunlu olacağını anlattı.
Eğitimlerin devamının gerekliliğine değinen Sanlı, ''Mensuplarımıza senede belli bir saat eğitim görme şartı getirilecek. Devam mecburiyeti olacak eğitimler, önümüzdeki süreçte netleşecek ve çeşitli kategorilere ayrılacaktır. Bunu yönetmenliğin yayına girmesinin ardından yapacağımız duyurularla da odalarımıza bildireceğiz'' diye konuştu.

-Vali Güvenç

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de ''Mali Müşavirler''in toplumun geleceği için önemli bir mesleği icra ettiğine inandığını belirterek, hayatın tüm alanlarında olduğu gibi bu sektörde de pozitif değişimlerin gözlemlendiğini dile getirdi.
Açılışa, Şanlıurfa Belediye Başkan Vekili Fevzi Yücetepe, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Osman Baysal ile çevre il ve ilçelerden oda mensupları katıldı.

Ynt: Mali Müşavirlere Sürekli Eğitim

bence güzel bir uygulama olur. ama tabiki günümüz mali müşavirleri özellikleri yaşları baya ileride olanlar bunu ne kadar başarabilir tartışılır.

3-4 yıldır gündemde olan bir konu.

dogakeklik ' Alıntı:
bence güzel bir uygulama olur. ama tabiki günümüz mali müşavirleri özellikleri yaşları baya ileride olanlar bunu ne kadar başarabilir tartışılır.

Sevgili arkadaşım sen yaşlanmayı aptallık ile karıştırıyorsun.
25 yıllık mali müşavirim 52 yaşındayım ve bugün okuduğum kanunları çok daha iyi irdeliyebiliyorum.Dolayısı ile yaşlılık bedenidir.Elbette sende bu yaşlara gelince farkı farkedeceksin.

gokhanuy ' Alıntı:
dogakeklik ' Alıntı:

25 yıllık mali müşavirim 52 yaşındayım ve bugün okuduğum kanunları çok daha iyi irdeliyebiliyorum.Dolayısı ile yaşlılık bedenidir.Elbette sende bu yaşlara gelince farkı farkedeceksin.

Maşallah :)

gokhanuy ' Alıntı:
dogakeklik ' Alıntı:

Aynen katılıyorum.

Bende 60 yaşında ve 35 yıldır meslekteyim.

Bilgim konusunda birşey demicam forumu izleyenler bilirler zaten. :)

nguroy ' Alıntı:
gokhanuy ' Alıntı:
dogakeklik ' Alıntı:

Aynen katılıyorum.

Bende 60 yaşında ve 35 yıldır meslekteyim.

Bilgim konusunda birşey demicam forumu izleyenler bilirler zaten. :)

Nizam bey sizede maşallah darısı başımıza artık. Bu arada yaşınızı hiç gösermiyorsunuz :)

Darısı başınıza gerçekten. :)
Ancak bu yaşa gelen herkes benim gibi olacak diye de birşey yok tabi.
Her bünye farklıdır. ben kendime iyi bakarım . sağlıklı stresssiz yaşamaya çalışırım.

Bende strese karşı bağışıklık kazandım artık etkilemiyo :)

Değerli yaşıtlarıma katılıyorum.54 yaşındayım.Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum ama Mali Müşavir olabilmek için 48 yaşında İşletme Fakültesine girdim ve sene kaybetmeden 52 yaşında mezun oldum.Bu süre içinde çalışıyordum ve aynı zamanda Edirne Doğa Sporları kulübünün yönetim kurulu üyesi, lisanslı bisiklet sporcusuyum.Bisikletle Edirne-Selanik ve Almanya-Macaristan bisiklet turlarına katıldım.Aynı süre içinde iki oğlum doğuda askerlik yaparken ben ders çalışıyordum...Sürekli eğitime de hiç fire vermeden devam ederim sevgili "doğakeklik" arkadaşım...

usulsüzlük cezası yardımmmmm

Babam 2008 yılında vefat etti.
Veraset ilamını verdik ve tapulu olan yerleri aile adına ( 4 hisseli anne ve 3 oğlu ) aldık.Babam adına vergi ve ruhsatı kayıtlı olan iş yerinin vergi ve ruhsat devrini yapmayı unuttuk.İşyeri halen babamız adına kayıtlı ve bu tarihe kadar olan tüm vegileri tam ve eksiksiz ödedik(2008-2009-2010-2011 yılları ).Buna rağmen işyerinin vergi numarasını kapatıp yeni bir vergi numarası alarak çalıştırmaya devam etmek istiyoruz.Tüm varisler ayrı ayrı beyan vermemiz gerekiyormuş bilmediğimizden vermedik. Usülsüzlük cezası çok tutuyormuş bu konuda ne yapmamız gerekir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.