fonradar

Mali Müşavirlerin Kosgeb Desteklerinden Yararlanma Durumu

Bilindiği üzere KOSGEB imalat sektöründe yer alan küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekliyor, serbest meslek erbablarını desteklemiyor. Ankara ymm odası kosgeb e dava açmış bakanlar kurulu kararı var mali müşavirleri destekleyemeyiz amacına aykırı diye cevap vermişler. o kısmı çok uzatmadan soruma geçeyim benim merak ettiğim konu şu. kosgeb te desteklenen sektörlerde danışmanlık hizmetleri var. aranızda mali müşavir olup da mali danışmanlık şirketi kuran ve kosgeb in uygulamalı girişimcilik eğitimi sonucunda verilen yeni girişimci desteğinden faydalanan var mı? daha önce forumda bu konu 2011 yılında konuşulmuş haktan isimli bir arkadaşımız sormuş ama konu havada kalmış. bunu yapmış biri varsa tecrübeleri ile yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Kosgeb seminerinde eğitmene özellikle bu soruyu sormuştum. Olumsuz dönüş aldım. Sanırım destek verilmemesi durumu halen geçerli...

Mesela bu anlamda hukuk (avukatlık gibi) sektörüne de destek yok.Bende özellikle sormuştum.Nitelik eleman desteği alayım demiştim ama olumsuz cevap almıştım.

Sayın Arkadaşlar,

Kosgeb sistemi temel olarak yeni birşey yaratmaya yönelik destek vermek üzerine kurulmuştur, yasanın temel ilkesi de budur. Bu nedenle kapsam dahiline alınmaz. Ancak her yıl bazı destek dalları ve tutarları değişiyor ama bu tarz bir dal kapsam dahiline alınır diye düşünmüyorum.