fonradar

Mali Müşavirlik Sınavına Başvuran Her 10 kişiden 8 'İ Açıköğretim mezunu olması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mali Müşavirlik Sınavına Başvuran Her 10 kişiden 8 'inin Açıköğretim mezunu olduğu bu durumun örgün üniversitelerde okuyan öğrenciler için hem haksızlık olduğu hemde dezevantaj oluşturduğunu Bursa smmm oda başkanı katıldığı seminerde, söyledi.
görüşleriniz nedir?

Ynt: Mali Müşavirlik Sınavına Başvuran Her 10 kişiden 8 'İ Açıköğretim mezunu olması

Açıköğretim mezunu arkadaşlar da "lisans" diplomasına sahip olduklarından ve SMMM olmak için lisans düzeyinde mezuniyet arandığından bana göre ortada bir tuhaflık yok. Öte yandan, diplomayı alır almaz ruhsat sahibi olunmuyor ki, onlar da bizler gibi aynı staja başlama sınavını, ardından stajı bitirip yeterlilik sınavına tâbi tutuluyorlar. Bu sınavlar ve staj süreci olmasaydı, örgün ve yaygın eğitim içeriğini, niteliğini karşılaştırmak belki makul olurdu; ama durum farklı.

Bu konu forumda defalarca tartışıldı, iki taraftan da birbirlerine kırıcı olabilecek ifadeler kullanıldı ve sonuçsuz/anlamsız bir noktaya gelindi. Diplomadan öte diğer koşullarda eşit yarıştığımız için, ben açıköğretimli arkadaşların varlığını kendime haksızlık olarak görmüyorum.

Ynt: Mali Müşavirlik Sınavına Başvuran Her 10 kişiden 8 'İ Açıköğretim mezunu olması

açık öğretimliler 7/7 yapınca bazılarınına batmış demekki .Sanki örgün öğretimde okuyanlar derslere giriyorda açıköğretimi beğenmiyorlar:çünkü hala açıköğretim sınavlarını basit sanıyorlar zahmet edip araştırmadan sınav sorularına bi bakmadan ağzı olan konuşuyor ,tabii açıköğretimlilerin azim ve başarılarını çekemedikleri için küçümsemeye çalışıyorlar zavallılar.

Eğer bu belge hiç sınava girilmeden verilen bir belge olmuş olsaydı,belki o zaman böyle şeylerden bahsedilerbilirdi.Ben Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe okudum,daha sonra başka şehirde okumamak için Açıköğretim 4 yıllık İşletme fakültesi okudum ve 4/4 yaptım. Daha sonra meslekle ilgili biraz uğraşıp tecrübe edinip staj başlatma sınavına girmeye karar verdim ve 2,5 sene önce girdim ilk sınavımdada kazandım.Şansızlığıma tamda o sene 3 yıla çıkardılar stajı.Neyse,çok yakında da yeterlilik sınavına gireceğim.Örgün eğitimmiş değilmiş bunlar çok önemli değil, önemli olan bu mesleği seçerken faydalı güzel şeyler yapmak,bilinçli olarak bu işi seçmek.Örgün eğitimde de mesela son seneye giren arkadaşlara Mali Müşavir olun yada onunla ilgili başvurularda bulunun diye şeyler söyleniyormuş.Daha sonra bu insan hemen staj başlatma sınavına hazırlanıp sınavlara giriyor emek sarfediyor,tıpkı okuldaki gibi yeniden derslere çalışıyor.stajını başlatıyor,yeterliliğe giriyor bir bakıyor meslek hiç öle sandığı gibi yada kendisine uygun olmadığı düşündüğü bir iş çıkıyor.Artık dönüşede çok imkan yok yıllar geçmiş.Onun için bilinçli olarak karar verip o yolda ilerlemek.Bu konuyu hiç tartışmaya bile gerek yok.Bugün ve yarın yeterlilik sınavlarındaki arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Halen bunları konuşulmasına inanamıyorum.Meslekle ilgili yeni çıkıcak olan düzenlemeler Maliye Bakanlıgında aylardır beklemekte bunu kimsenin merak ettiği yokken bu tartışmalar mantıksız geliyor.Ben Bakırköy Ticaret Lisesi mezunuyum.Ailemin şehir dışına göndermek istememesinden dolayı Açıköğretimi seçtim ve İktisat mezunuyum.Zamanında bakkal düzkkanı açar gibi muhasebe burosu açanları şuanda mali müşavir oldugu durumda staj başlatma sınavına girip kazanıp sonrada aynı uygulamalara yaşayan aöf ler için neden küçümseniyor.Bizde sınava giriyoruz bizde staj yapıyoruz ve meslekte olamak için mücadele ediyoruz.Halen küçük düşünmek yerine meslekteki açıklarımıza baksak bukadar mali müşavirin piyasada ne yapacagını konuşsak daha iyi olucagını düşünüyorum

"her 10 kişiden 8 i aöf mezunu" bunda tuhaf olan ne? neyi tartışmamız lazım burda? aöf mezunları kapasitesiz kabliyetsiz ne işleri olur mali müşvarlikte bu mu tartışılmalı yani. boş işlerle uğraşıyoruz herkes aynı sınavdan geçiyor. mal alış mal satış kaydı yaparak özel smmm olanlardan kimse bahsetmiyor. orta okul lise mezunu smmm lerden kimse bahsetmiyor.

arkadaşlar dikkate almayın her dönem biri çıkar bunu yazar biliyorsunuz hem sadece bu foruma özgü değil diğerlerinde de aynı şey var bakın kaç tane msj yazmış bugüne kadar stajla ilgili birşey sormuşmu veya sınavla ilgili sormuş mu ama gelmiş milletin durumunu küçümsemek için 2-3 üncü mesajını atıyor.Boşverin

SEDEM ' Alıntı:
açık öğretimliler 7/7 yapınca bazılarınına batmış demekki .Sanki örgün öğretimde okuyanlar derslere giriyorda açıköğretimi beğenmiyorlar:çünkü hala açıköğretim sınavlarını basit sanıyorlar zahmet edip araştırmadan sınav sorularına bi bakmadan ağzı olan konuşuyor ,tabii açıköğretimlilerin azim ve başarılarını çekemedikleri için küçümsemeye çalışıyorlar zavallılar.
;)+1

betul77 ' Alıntı:
Halen bunları konuşulmasına inanamıyorum.Meslekle ilgili yeni çıkıcak olan düzenlemeler Maliye Bakanlıgında aylardır beklemekte bunu kimsenin merak ettiği yokken bu tartışmalar mantıksız geliyor.Ben Bakırköy Ticaret Lisesi mezunuyum.Ailemin şehir dışına göndermek istememesinden dolayı Açıköğretimi seçtim ve İktisat mezunuyum.Zamanında bakkal düzkkanı açar gibi muhasebe burosu açanları şuanda mali müşavir oldugu durumda staj başlatma sınavına girip kazanıp sonrada aynı uygulamalara yaşayan aöf ler için neden küçümseniyor.Bizde sınava giriyoruz bizde staj yapıyoruz ve meslekte olamak için mücadele ediyoruz.Halen küçük düşünmek yerine meslekteki açıklarımıza baksak bukadar mali müşavirin piyasada ne yapacagını konuşsak daha iyi olucagını düşünüyorum

;)+1 ağzınıza sağlık.

ben örgün mezunuyum ve benim için hiç birsorun teşkil etmiyor. Hakeden herkes bu belgeyi alabilir. Varsın aöfliler de alsın. Ne zararı var. AÖF mezunu olup da örgünden mezun olanlardan kafası çok iyi basan daha donanımlı insanlar var.

Aslına bakarsanız staja başlama ile ilgili tüm istatistiki veriler yayınlanmalıdır.
Olaya bireysel olarak bakmak yerine bütünlük içinde bakmak gerekir.
Her 10 kişiden 8 'i açıköğretim mezunuysa;
10.000 kişi sınava başvurduysa bunun 8.000 'i açıköğretim mezunu 2.000 'i örgün mezunu demektir.
yaklaşık (%10-12) başarı oranı içindeki dilimler nasıl olmaktadır?
8.000 kişide başarı oranı %3 desek 240 kişi
2000 kişi de de %40 desek 800 kişi toplamda yaklaşık 1040 kişi staja başlamayı kazandı,diyelim.
Bu oranlar böyleyse, (tahminim bu civarlarda olduğudur.)çok da söz söylemeye gerek kalmaz.

Ayrıca her 10 kişiden 2 'si örgün mezunuysa ,örgün mezunlarının bu alana ilgi duymadıkları ve MALİ MÜŞAVİRLİĞİ önemsemediklerini de söyleyebilir miyiz?

Mesleğin iler ki yıllarda gelişimini sağlacak krema kısmı bu alanı tercih etmiyorsa meslek açısından negatif bir unsur olarak düşünülebilir mi? .Mesleğe yeni bakış açısı kazandıracak potansiyelden yararlanılmıyor da,denebilir mi?.

Haksızlık ve dezevantaja gelinirse göreceli olarak büro açma aşamasında ortaya çıkabilir.
Liseden itibaren ara eleman olarak çalışan bir kişi yaklaşık 7-8 yıllık bir tecrübe sahibiyken,
lisans+yüksek lisans+yabancı dil aşamalarında sonra bu sınava girecek kişi ile arasında bir dezevantaj oluşmaktadır.
Piyasa da akademik yeterlilik ve uzmanlığa göre oluşmadığı ve de sistem ilişki üzerine kurulduğundan bu dezavantaj kolaylıkla kapatılamamaktadır.

Örgün üniversite mezunlarının dezevantajı azaltmak için Üniversitede ki yoğun ders yüküne rağmen bir işte çalışmaları gerekmektedir.

Büyük denetim şirketlerine girme konusunda ise açıköğretim mezunları büyük dezevantaj yaşamaktadır. Bu dezevantajı avantaja dönüştürme imkanları da şu an için görülmemektedir.

Piyasada şirketler de muhasebe departmanları alaylıların hakimiyetindedir.Kurumsallaşmamış birçok şirkette muhasebe müdürleri ortaokul ya da lise mezunudur.Ayrıca şirket yöneticileri muhasebe departmanın konumlandırma da en sonlara bırakmışlardır.Bu durum,muhasebe departmanının ve çalışanlarının saygınlık açısından da en sonlarda olmasına neden olmaktadır.

Mesleğin yapılış tarzı da örgün üniversite mezunları açısından mesleki tatminsizliğe ve hayal kırıklığına neden olmaktadır. Maliyenin angaryaları ve ymm 'lere verilen haklarda SMMM 'likte geri dönüşü çok zor olan yıkıntılara neden olmuştur.

Bu konularla ilgili üniversitelerde ayrıca araştırmalar yapılmalıdır. Tez çalışması yaptırılmasın da da fayda var.

irem tekir ' Alıntı:
Aslına bakarsanız staja başlama ile ilgili tüm istatistiki veriler yayınlanmalıdır.
Olaya bireysel olarak bakmak yerine bütünlük içinde bakmak gerekir.
Her 10 kişiden 8 'i açıköğretim mezunuysa;
10.000 kişi sınava başvurduysa bunun 8.000 'i açıköğretim mezunu 2.000 'i örgün mezunu demektir.
yaklaşık (%10-12) başarı oranı içindeki dilimler nasıl olmaktadır?
2000 kişi de de %40 desek 800 kişi toplamda yaklaşık 1040 kişi staja başlamayı kazandı,diyelim.
Bu oranlar böyleyse, (tahminim bu civarlarda olduğudur.)çok da söz söylemeye gerek kalmaz.

Ayrıca her 10 kişiden 2 'si örgün mezunuysa ,örgün mezunlarının bu alana ilgi duymadıkları ve MALİ MÜŞAVİRLİĞİ önemsemediklerini de söyleyebilir miyiz?

Mesleğin iler ki yıllarda gelişimini sağlacak krema kısmı bu alanı tercih etmiyorsa meslek açısından negatif bir unsur olarak düşünülebilir mi? .Mesleğe yeni bakış açısı kazandıracak potansiyelden yararlanılmıyor da,denebilir mi?.

Haksızlık ve dezevantaja gelinirse göreceli olarak büro açma aşamasında ortaya çıkabilir.
Liseden itibaren ara eleman olarak çalışan bir kişi yaklaşık 7-8 yıllık bir tecrübe sahibiyken,
lisans+yüksek lisans+yabancı dil aşamalarında sonra bu sınava girecek kişi ile arasında bir dezevantaj oluşmaktadır.
Piyasa da akademik yeterlilik ve uzmanlığa göre oluşmadığı ve de sistem ilişki üzerine kurulduğundan bu dezavantaj kolaylıkla kapatılamamaktadır.

Örgün üniversite mezunlarının dezevantajı azaltmak için Üniversitede ki yoğun ders yüküne rağmen bir işte çalışmaları gerekmektedir.

Büyük denetim şirketlerine girme konusunda ise açıköğretim mezunları büyük dezevantaj yaşamaktadır. Bu dezevantajı avantaja dönüştürme imkanları da şu an için görülmemektedir.

Piyasada şirketler de muhasebe departmanları alaylıların hakimiyetindedir.Kurumsallaşmamış birçok şirkette muhasebe müdürleri ortaokul ya da lise mezunudur.Ayrıca şirket yöneticileri muhasebe departmanın konumlandırma da en sonlara bırakmışlardır.Bu durum,muhasebe departmanının ve çalışanlarının saygınlık açısından da en sonlarda olmasına neden olmaktadır.

Mesleğin yapılış tarzı da örgün üniversite mezunları açısından mesleki tatminsizliğe ve hayal kırıklığına neden olmaktadır. Maliyenin angaryaları ve ymm 'lere verilen haklarda SMMM 'likte geri dönüşü çok zor olan yıkıntılara neden olmuştur.

Bu konularla ilgili üniversitelerde ayrıca araştırmalar yapılmalıdır. Tez çalışması yaptırılmasın da da fayda var.

sayın yöneticiii bu bilgi kirliliğini hemen yok edinnnn nasıl bi saçmalıktır yaaaa bukadarıda olamazz.

Arkadaşlar bu soruya cevap vermek zorunda değilsiniz.
1 deli kuyuya taş atmış, 10 akıllı çıkaramamış. Bu işin sonu gelmez.

aöf mezunları sınava girerek yeterliliğini kanıtlayarak bu belgeye sahip oluyorlar bence başkan aöflileri konuşacağına özel smmm leri (ilkokul mezunu) konuşsun esas haksızlık burada

Bence başkan öyle bir şey söylememiştir.

bencede Bursa gibi büyük bir şehrin oda başkanı olmuş bir meslek mensubunun böyle taraflı,tahrik edici bu

kadar anlamsız birşey söyleyebileceğini düşünmüyorum...

bu sözler hangi seminer de söylenmiş?

artık bu konu hem demode hemde geyik olarak da nitelendirebiliriz ya arkadaş boş konular bunlar boşşşş bu sınavlara aöfli de girer örgünde .denkliği sağlanmış yurtdışından gelen de girer kıbrıslı da girer bu muhabbet nedir ya ne boş konudur bu geçiniz bu yargıyı hala böyle düşünen ezikler varsa değiştirsin bu kafa yapısını sınava herkes girer önemli olan başarılı olmaktır asıl olan başarıdır bilgidir falandır filandır stajer arkadaşlara sesleniyorum özellikle böyle içi boş muhabbetlerden kaçınınız ısrarla kaçınız hemde... sınavlara mesleki bilgilere odaklanınız...

Bu konuyu açan zatı muhterem, 2-3 forum sitesinde daha aynı soruyu kopyala yapıştır misali sormuş, bence Bursa odası hikaye , konuyu açan arkadaşın ezikliği desek daha doğru,

tayka ' Alıntı:
aöf mezunları sınava girerek yeterliliğini kanıtlayarak bu belgeye sahip oluyorlar bence başkan aöflileri konuşacağına özel smmm leri (ilkokul mezunu) konuşsun esas haksızlık burada

+1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...