fonradar

Mali Müşavirlik Ve Başka Bir İş Kurma

haktan

Katkı Sunan Üye
mali müşavirlik faaliyetim devam ederken başka bir iş kolunda %30 paya sahip olarak iş kurabilir miyim ?

Ynt: Mali müşavirlik ve başka bir iş kurma

MALİ MÜŞAVİRLERE ODALARI DİSİPLİN SORUŞTURMASI AÇABİLİR

6111 sayılı Kanun ile değişik 5510 sayılı Kanun?un 53?üncü maddesi gereğince, kendi bürosu olduğu için Bağ-Kur?lu olan mali müşavirler, mali müşavir veya muhasebeci sıfatı değil ama başka bir unvan veya sıfatla SSK?lı işe girebilirler. Sosyal Güvenlik uygulaması gereğince bu tamamen yasaldır. Ancak, 3568 sayılı Kanunun ?Yasaklar? başlıklı 45. maddesi; ?Serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2. maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar?? düzenlemesini getirmiştir. Madde metnine bakarsanız önşart, ?bu unvanla? ibaresi vardır. Yani, meslek mensupları serbest çalışıyorsa, bu sıfatları ile işverene bağlı olarak çalışamaz ama başka sıfatla mesela sizin gibi tercüman sıfatıyla çalışabilirler. SSK?lı da olabilirler.

Bir şirkete ortak olmanda bir problem olacağını sanmıyorum. Ancak imza yetkilisi ve kurucu ortak olman sorun yaratabilir. Şöyle düşün bankada yatırım hesabı açtırdın ve borsada kendince belli şirketlerin hisselerini satın almaya başladın. % 30' luk payla aradaki fark nedir ? Ortaklıkta problem yok. Öyle olsaydı meslek mensuplarının borsaya girmelerine izin verilmezdi. Sonuç olarak bildiğim kadarıyla ki bu konuda biraz araştırma yapmıştım zamanında ortak olabilirsiniz ama yetkili olamassınız diye biliyorum.

şirkete ortak olmanızda bir sakınca yok. fakat o şirketin yöneticisi olmanız durumunda sorun ortaya çıkıyor. şirketin idaresi ile ilgili imza yetkiniz bulunmayacak.
yani limited şirketlerde müdür
anonim şirketlerde yönetim kurulunda görev alamazsınız.

Forumda daha önce çok tartışıldı, arama yapınız.
Ymm' lik sınavına giremezsiniz başta.Bağımsızlığınız zedeleniyor!