Mali müşavirlikten serbest muhasebeciliğe geçiş hk.

slm arkadaşlar aklıma bir cinlik geldi....
şimid bizim stajer el kitabçığı var o kitapçığın en son sayfasında mali müşavirlik yeterlilik sınavlarında başarılı olamayanlar serbest muhasebeci olabiliyorlar tabi c grubu bitime sınavı die basit bi sınav var ....
şimdi gelelim diyelimki biz smmm olamadık o zaman c grubu bitirme sınavı ile serbest muhasebeci oluruz sonrasın da beleşten mesleki uyum eğitimi alarak smmm oluruz varmı ötesi....

Ynt: Mali müşavirlikten serbest muhasebeciliğe geçiş.......

roumut ' Alıntı:
slm arkadaşlar aklıma bir cinlik geldi....
şimid bizim stajer el kitabçığı var o kitapçığın en son sayfasında mali müşavirlik yeterlilik sınavlarında başarılı olamayanlar serbest muhasebeci olabiliyorlar tabi c grubu bitime sınavı die basit bi sınav var ....
şimdi gelelim diyelimki biz smmm olamadık o zaman c grubu bitirme sınavı ile serbest muhasebeci oluruz sonrasın da beleşten mesleki uyum eğitimi alarak smmm oluruz varmı ötesi....

Tebrikler harikasın dostum :p

hahaha:) c grubu die bir sınav artık yok.kaldırıldı

phoboss ' Alıntı:
hahaha:) c grubu die bir sınav artık yok.kaldırıldı

arkadaş gündemi takip etmediği belli
kafasını bunlara yoracağına biraz çalışsa şimdiye belgeyi almıştı :D

Ynt: Mali müşavirlikten serbest muhasebeciliğe geçiş hk.

Serbest Muhasebeci ünvanı, 5786 sayılı kanunun 26.7.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ile kalktı. Bu tarihten önce stajını başlatanlar için SM olma hakkı kazanılmış haktır. (SM ünvanı kalktığı için SMMM olacaklar) Bu kategorideki stajyerler için A-B-C sınavları halen yapılmaktadır. (bkz.C grubu sınav sonuçları trh 12 Mart 2011). Yani sayın roumutun yanıldığı nokta C sınavının kalkıp kalkmadığı değil. Gerek sınav yönetmeliğinde gerekse mevzuatta SMMM yeterlilik sınavında başarılı olamayanların C grubu sınavlarına girerek SM ünvanı alması ile ilgili bir hüküm göremedim. Öyle bir hüküm olduğunu varsayarsak ve staj dosyası açtığımız tarihin 26.07.2008 den önce olduğunu düşünürsek neden olmasın :)

sedateroglu ' Alıntı:
Serbest Muhasebeci ünvanı, 5786 sayılı kanunun 26.7.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanması ile kalktı. Bu tarihten önce stajını başlatanlar için SM olma hakkı kazanılmış haktır. (SM ünvanı kalktığı için SMMM olacaklar) Bu kategorideki stajyerler için A-B-C sınavları halen yapılmaktadır. (bkz.C grubu sınav sonuçları trh 12 Mart 2011). Yani sayın roumutun yanıldığı nokta C sınavının kalkıp kalkmadığı değil. Gerek sınav yönetmeliğinde gerekse mevzuatta SMMM yeterlilik sınavında başarılı olamayanların C grubu sınavlarına girerek SM ünvanı alması ile ilgili bir hüküm göremedim. Öyle bir hüküm olduğunu varsayarsak ve staj dosyası açtığımız tarihin 26.07.2008 den önce olduğunu düşünürsek neden olmasın :)
Sedat , O şimdi üstad :D

Üstadlık bizi bozar ortammmm :) Nbr yaw, nasıl gidiyor. Alıyorsun di mi bu dönem belgeyi :) İnşAllah sınavdan çıktığın an bu iş bitti dersin. Yoksa 60.gün Ali Rıza efendi ve Yücel A. ile turnike yapmak zorunda kalırız. O el kulağa hiç gitmez :)

arkadaşlar şimdi biz sınava girdiğimiz dönem kanun ve yönetmelik böyle değilmi idi evet mahkeme yolu açıktır kazanıolmış hak geri alınama ben başladığım dönemdeki normlar ne ise o hükümler benim için geçerlidir...
arkadaşın dediği yönetmelik değişti de ne oldu kardeşim smler kalktı dediler kanunen ama daha sonra onlara özel sınav açarak özel smmm yaptılar arkadaşlar muhalefet olmayın birlik olun şurda ben sadece böyle bir hakkımızın da var olduğunu hatırlatmak istedim....
bu arada bahsettiğim durum hakkında sizin dediğiniz gibi dahi olsa mahekme yolu açıktır ve kesinlikle haklı olucağımız bir durumdur siz rahat olun keyfinşze bakın ama sadece biraz da olsa analitik düşünün salt local ve değilde yorumlayıcı düşünğn biraz lütfen ... .... gözlüğüyle dünyaya bakmayın....

roumut ' Alıntı:
arkadaşlar şimdi biz sınava girdiğimiz dönem kanun ve yönetmelik böyle değilmi idi evet mahkeme yolu açıktır kazanıolmış hak geri alınama ben başladığım dönemdeki normlar ne ise o hükümler benim için geçerlidir...
arkadaşın dediği yönetmelik değişti de ne oldu kardeşim smler kalktı dediler kanunen ama daha sonra onlara özel sınav açarak özel smmm yaptılar arkadaşlar muhalefet olmayın birlik olun şurda ben sadece böyle bir hakkımızın da var olduğunu hatırlatmak istedim....
bu arada bahsettiğim durum hakkında sizin dediğiniz gibi dahi olsa mahekme yolu açıktır ve kesinlikle haklı olucağımız bir durumdur siz rahat olun keyfinşze bakın ama sadece biraz da olsa analitik düşünün salt local ve değilde yorumlayıcı düşünğn biraz lütfen ... .... gözlüğüyle dünyaya bakmayın....

peki dostum sen bunu TESMER e sorup teyit ettirdinmi ?

tesmere soracak kadar konu cidii olmadı allaha şükür canım daha var sınav hakkımız ve inşallah doğru yoldan alırız belgeyi benim daha sınaav hakkımda var ama işin cidiiyeti olan arkadaşlar var ise onlar başlasın bu yola .... bence .... ???

roumut ' Alıntı:
tesmere soracak kadar konu cidii olmadı allaha şükür canım daha var sınav hakkımız ve inşallah doğru yoldan alırız belgeyi benim daha sınaav hakkımda var ama işin cidiiyeti olan arkadaşlar var ise onlar başlasın bu yola .... bence .... ???

hadi bakalım göreyim seni sayın stajyerim al şu belgeyi katıl sende aramıza ;) bol şans

sedateroglu ' Alıntı:
Üstadlık bizi bozar ortammmm :) Nbr yaw, nasıl gidiyor. Alıyorsun di mi bu dönem belgeyi :) İnşAllah sınavdan çıktığın an bu iş bitti dersin. Yoksa 60.gün Ali Rıza efendi ve Yücel A. ile turnike yapmak zorunda kalırız. O el kulağa hiç gitmez :)

ortaammmm belgeyi alıp alamadığımı henüz bilmiyorum, emin değilim sınavdan çıkınca söylerim inşallah alırımda kurtulurum yücel efendinin kulağından ;D

arladaşlar bu konuyla alakalı tesmere mail yazdım fakat sm kaldırıldı olamaz diyorlar
ama arkadaşlar bu bizim bir kazanılmış hakkımız bana kalırsa mahkemede bu işi hal edebiliriz
tek dersten dosya yakmayı biliyorlarç varsın birazda bununla uğraşsınlar

sayın hanzade size önerdiğim çözüm üzerinde durun bence ve hakkınızı sonuna dek arayın kesinlikle kazanacağınıza inanıyorum smmm den sm ye geçiş işi üzerinde durun kesinlikle bu işin peşiniğ bırakmayın adım gibi eminimki kazanacaksınız.... ben im sıunavım iyi gecti benim için ihtiyaç kalmadı gibi ama sizin için bu yolun peşini bırakmayın derim.... elimden gelen ne olursada yardımcı olmaya çalışırım... HAKKIINIZI SONUNA KADAR ARAYIN .....

ben de hep bu konuyu dusunuyordum arkadaslar ama elbet onlem almıslardır dıyordum acık varsa ve degerlendırılebılırse cok cok ıyı olur :) HANZADE sonuna kadar denemenı tavsıye edıyorum eger bende son hakkımda gecemezsem mutlaka deneyecegım bır konu bu..

ilkokul mezunu sm'ler smmm olurken üniversite mezunlarının ortadan kalkan sm 'liğin ruhsatını almak istemesi kanımca çok da anlamlı olmaz.

Büro açma gibi bir niyetiniz varsa ruhsatı olmadan da( bir şekilde) büro açanlar var.Bağımlıysanız ruhsat çok da önemli değil zaten.Eğer beklemeye kalındıysa (yeni yönetmeliğin bir an önce çıkması için girişimler de bulunabilirsiniz .Sm olmayı istemekten daha anlamlı bir çaba olur .

sm olmayı buro acmak ıcın degıl ozel smmm sınavına katılıp yıne smmm olmak ıcın dusunduk. staj yon ıle ılgılı de dusunuyoruz o ayrı bı konu zaten ınsan caresız kalınca herseyı dusunuyor malesef..

stajyerzade ' Alıntı:
ilkokul mezunu sm'ler smmm olurken üniversite mezunlarının ortadan kalkan sm 'liğin ruhsatını almak istemesi kanımca çok da anlamlı olmaz.

Büro açma gibi bir niyetiniz varsa ruhsatı olmadan da( bir şekilde) büro açanlar var.Bağımlıysanız ruhsat çok da önemli değil zaten.Eğer beklemeye kalındıysa (yeni yönetmeliğin bir an önce çıkması için girişimler de bulunabilirsiniz .Sm olmayı istemekten daha anlamlı bir çaba olur .

Sayın stajyerzade,

Çok ayıp söyledikleriniz. Nerede ilkokul sm olabiliyormuş sizler üniversite okumuş olabilirsiniz dirsek çürütmüş olabilirsiniz, buna karşın sm lerde yan gelip yattımı? Hepsi o ünvanı, mesleği haketmek için elinden geleni yapmıştır. (Tabiki istisnalar olabilir) Sizin mantığınıza göre ticaret meslek liselerinin kapatılması lazım. Biraz kafanız çalışsa yine sizin sm den smmm'ye geçen arkadaşlardan farkınızın olduğunu anlarsınız. Fark yaratmak istiyorsanız spk nın bağımsız denetçi sınavlarına girer hatta bir sonraki adım olarakda ymm olursunuz. Ama kös kös oturup durursanız o beğenmediniz sm ler gelir ve sizleri fazlası ile geçer. Önemli olan belgeyi alıp duvara çakmak değil bu mesleği hakkı ile icra edebilmektir.

Saygılarımla,

Üniversitede ev arkadaşımın sınav dönemi;

Dönem içerisinde derslere gitmedi, sınavlara çok vardı, finale 1 ay kala hala çalışmadı, 2 hafta kala nasıl olsa not alacağım arkadaşlar var dedi, 1 hafta kala not aramaya başladı, 3 gün kala notları buldu, 1 gün kala notların fotokopisini çektirdi, sınavdan önceki akşam 20:00 gibi notların bulunduğu masada king oynadık, saat 23:00 gibi notlarların bulunduğu masada ortam alkole dönmüşken tek başına notlarla kaldı, 23:30 gibi bir tane de ben içeyim deyip alkol eşliğinde notlara bakmaya başladı, 24:00 gibi notları kapattı artık bu saatten sonra çalışılmaz sabah erken kalkarım dedi, sabah 6:45 gibi kalktı, önceki gecenin yorgunluğu ile 7:20 gibi kendine geldi, erkenden okul kantinine gidip notları aldığı kişilerle çalışmak için yola çıktı, 7:40 gibi otobüsler dolu beni almıyorlar diye geri geldi, 7:55 gibi dolmuşla gitmeyi denemek için tekrar yola çıktı, 8:10 gibi dolmuşlar da beni almıyor nasıl olsa yaz okulu açılır diyerek uykuya daldı.

İşin özü, öğrencilik güzeldi.