fonradar

Maliye 15 Milyar Liralık Varlık Barışı Turuna Çıkıyor

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Hürriyet

Maliye Bakanlığı 2?nci varlık barışı uygulaması için tanıtım seferberliği başlatıyor. Varlık Barışında yeni uygulamadan en az 15 milyar lira gelir hedefleniyor.

Çeşitli yasalarda değişiklik öngören Torba Kanunun 10 Temmuz 2009 tarihinde Resmi Gazete?de yayımlanmasıyla ikinci kez yürürlüğe giren varlık barışı için yurt içi ve yurt dışında tanıtım kampanyaları düzenlenecek. Kampanya kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı?nca 10 bin afiş ve binlerce broşür bastırılıyor. Yurdun dört bir yanına asılacak afişler aracılığıyla kişi ve kuruluşlar, Varlık Barışından yararlanmaya çağrılacak. Broşürlerle de vatandaşlar, uygulamanın yararları ve başvuru yolları konusunda bilgilendirilecek. Kampanya için TOBB, TÜSİAD, TÜRMOB, Ticaret ve Sanayi Odaları ile diğer meslek örgütlerinden de yardım istenecek. Maliye Bakanlığı üst düzey yetkilileri, Ticaret ve Sanayi Odalarının Meclis Toplantıları başta olmak üzere meslek örgütü toplantılarına katılarak, Varlık Barışını anlatacak.

Varlık Barışının ikinci ayağında İsviçre Bankalarında Türklere ait paraların da yurda döndürülmesi amaçlanıyor. Bu nedenle yurt dışında da çeşitli etkinliklerle tanıtım yapılacak. TÜSİAD ve TOBB?dan yurt dışı tanıtım kampanyası için de yardım talep edilecek. Yurt dışı tanıtımı kapsamında Almanya?nın Köln kentinde, Belçika, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerdeki Türk iş adamlarının da davet edileceği bir toplantı düzenlenecek. Bu toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek?in de katılması bekleniyor. 2?nci Varlık Barışı uygulamasında 10 Temmuz?da başlayan başvuru dönemi, 30 Eylül 2009 tarihinde sona erecek. Bakanlar Kurulu, başvuru tarihini 3 ay daha uzatabilecek. Yurt içi varlıklar için ilk uygulamadaki gibi yüzde 5, yurt dışı varlıklar için de yüzde 2 oranında vergi ödenecek. 1?inci Varlık Barışı uygulaması sırasında 10 milyar 748 milyon 737 bin 982 lirası yurt dışından, 4 milyar 83 milyon 331 bin 276 lirası da yurt içinden olmak üzere 14 milyar 832 milyon 69 bin 258 liralık kaynak, varlık barışına konu edildi.