fonradar

Maliye Bakanlığının Emekli ve Malullere Bakışı!!

heerdeem

Katkı Sunan Üye
26 Ağustos 2005 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25918

Maliye Bakanlığından:

Emekli ve Malullük Aylığı Bağlanmış Olanlarla, Bunların Kanunen

Bakmakla Yükümlü Bulundukları Aile Fertleri,Dul ve

Yetim Aylığı Alanların Muayene ile Tedavileri

Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 � 6/9/2003 tarihli ve 25221 sayılı Resmî Gazete�de yayımlanan Emekli ve Malullük Aylığı Bağlanmış Olanlarla, Bunların Kanunen Bakmakla Yükümlü Bulundukları Aile Fertleri, Dul ve Yetim Aylığı Alanların Muayene ile Tedavileri Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendinin (c) ve (d) alt bendi ile ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

�c) Evli olmayan, menfaat karşılığı çalışmayan ve yardım edilmediği takdirde muhtaç duruma düşeceği beyan edilen kız çocukları ile yaşları ne olursa olsun malul olanlardan muhtaçlığı beyan edilen erkek çocukları,�

�d) Kanunen bakmakla yükümlü bulundukları ve yardım edilmediği takdirde muhtaç duruma düşeceği beyan edilen öz ana ve babaları, �Muhtaç olduklarını beyan ederek sağlık karnesi verilenlerden, beyanının doğruluğu konusunda kuşku bulunanlar hakkında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 108 inci maddesinin birinci fıkrasındaki tanımlamaya göre muhtaç olmadıkları sonradan anlaşılan veya tespit edilenlerin sağlık karneleri iptal edilerek Sandığa yersiz ödettirilmiş bulunan muayene ve tedavi giderleri genel hükümlere göre ilgililerden tahsil edilir ve haklarında soruşturma yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına bildirilir.�

Yürürlük

MADDE 2 � Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 3 �Bu Yönetmelik hükümlerini T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürü yürütür.

selamlar

zannediyorum Bakanlık Bütçe açıklarının çözümünü bulmuş. :roll:

işin güzel yanı sizler hem yardıma muhtaç çocuk ve yaşlıları beyana davet edeceksiniz.

hemde diyeceksiniz ki; bundan kuşku duyarsam vay haline.

şimdi bu beyanın şekli nasıl olacak.

ve bunu bir şekilde daha başlangıçta kontrol mekenizmaları sağlam tutulmuyormu ki bundan kuşku duyacaksınız. :!:

galiba bundan böyle yılların mali müşavirlerini ek1-2 de olduğu gibi yaşlı teyze ve amcaları da savcılık haberlerini okuyacaz.

lütfen hem devletimize hemde bizleri bugüne getiren yaşlılarımıza sahip çıkalım

saygıyla

değerli heerdeem,

Devleti soyanları, annesinin kıyafetlerini giyip bankadan yıllarca emekli maaşı alanları da hesaba kat bence

ha bunları söyledim diye kızıp bilgisayarıma da virüs yollama sakın :D

ben başke bir yerine takıldım.

"öz anne ve babaları"

üvey veya evlat edinmeyle anne baba olanlar ölsün mü :?: :silah

El Pln' Alıntı:
değerli heerdeem,

Devleti soyanları, annesinin kıyafetlerini giyip bankadan yıllarca emekli maaşı alanları da hesaba kat bence

ha bunları söyledim diye kızıp bilgisayarıma da virüs yollama sakın :D

sayın el pln

benim dikkat çekmek istediğim nokta şu; sizler daha önce istemediğiniz beyanı isteyeceksiniz. bunu öyle böyle kabul edeceksiniz.

sonra hastanede bir görevli, maaşını aldığı tüzel şahsiyetin kabul ettiği beyandan kuşku duyacak, şüphe duyacak ve size ilgiye muhtaç hasta değil şüpheli muamelemesi yapacak.

bakın şikayeti bir kenara bırakıyorum ve mum yakmaya çalışıyorum.
bakanlık deseki .

sevgili vatandaşlar
bundan önce bir çok uygulamamız bazı suistimallere sebeb oldu. bakın şimdi biz bu uygulamaları, bu sigorta mevzuatını daha basite indirgeyeceğiz. bunları kolaylaştıracağız. bununla da farklı sigorta kollarında ki emeklilik olsun, sağlık yardımı olsun, dul yetim maaşı olsun aradaki adaletsizlikleri de kaldırmış olacağız.

ve vatandaş gelecek. hiç öyle eskisi gibi bağkurdu, ssk'aydı dolaştırmayacam. bunları birleştirince ve de internetten tek merkezden başka gelirin var mı yok mu, gerçek malul musun değilmisin. kontrolunu yaparak talebini ya yerine ya getirecem ya da hakkın yoksa getirmeyecem.

ama yapılan nedir; aba altında sopa göstermek.

bu arada sevgili el pln

bu espriyi neden yaptın bilmiyorum ama vaktin varken arkadaşlarınla helalleş :D

saygıyla

bir gazetemizden okuduğuma göre karne vermemiz için ... evraklarını getir olayından başvuru anında beyan olayına geçilmiş.

ama emekli sandığı, yapılan beyan hatalı ise ve tesbit edersem cezayı keserim diyor.