Maliye Cezasını İşçiden Kesmek

Merhaba Arkadaşlar;

Bır kargo fırmasında bılgı ıslem olarak calısmaktayım.Gonderdıgımiz kargo aracın ıcınde bazı kargoların sevk ırsalıyesı olmadıgından 2,650 tl ceza kesmısler.Şimdi devletın kargo sırketıne kestıgı bu cezayı fırma benden kesmek ıstıyor.Ben kargoları asla sevk ırsalıyesı olmadan gondermem.Şimdi soracagım soru şu aldıgım maas 1200 tl sırketın kendısıne kesılen bu cezayı benden kesmeye hakkı varmıdır? Eger kesıntı yapılırsa mahkemeye basvurmalımıyım bana yardımcı olurmusunuz?

Merhaba,
Şirketin önce senin savunmanı alması gerekir. Senin de bu suçlamayı delillerle ("....Ben kargoları asla sevk ırsalıyesı olmadan gondermem") çürütmen gerekir. Onlar da Maliyenin kestiği bu cezaları senin ispatlarınla cezaları iptal ettirebilirler.
Eğer aksi bir durum olursa bu konu ile şirkete noterden ihtar çekip maaşından yapılan haksız kesintilerin iadesini iste. Eğer sorun devam ederse İşkur'a şikayette bulunman gerekecek.
Kolay gelsin.

İşcinin işverene verdiği zararların tazmini konusunda iş yasamızda açık hüküm bulunmadığından, genel hükümlere başvurulmalıdır.
Bu nedenle olayımızı, borçlar yasasının 395,396,400 ve 407 nci hükümleri çerçevesinde değerlendirerek sonuca ulaşmak isabetli olacaktır.

Merhaba;
4857 Sayılı İş Kanununun 25/II-ı maddesi;
İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı
olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla
ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
Kolay Gelsin.

Bır kargo fırmasında bılgı ıslem olarak calısmaktayım.Gonderdıgımiz kargo aracın ıcınde bazı kargoların sevk ırsalıyesı olmadıgından 2,650 tl ceza kesmısler.Şimdi devletın kargo sırketıne kestıgı bu cezayı fırma benden kesmek ıstıyor.Ben kargoları asla sevk ırsalıyesı olmadan gondermem.Şimdi soracagım soru şu aldıgım maas 1200 tl sırketın kendısıne kesılen bu cezayı benden kesmeye hakkı varmıdır? Eger kesıntı yapılırsa mahkemeye basvurmalımıyım bana yardımcı olurmusunuz?
İlk yapılması gereken,konunun araştırılması,bu bağlamda,
Şirketin önce senin savunmanı alması gerekir. Senin de bu suçlamayı delillerle ("....Ben kargoları asla sevk ırsalıyesı olmadan gondermem") çürütmen gerekir. Onlar da Maliyenin kestiği bu cezaları senin ispatlarınla cezaları iptal ettirebilirler.
Evet.
Yani bu zarara sn.By_KyH nın sebeb olmadığı tespit olunur ise

İşcinin işverene verdiği zararların tazmini konusunda iş yasamızda açık hüküm bulunmadığından, genel hükümlere başvurulmalıdır.
Bu nedenle olayımızı, borçlar yasasının 395,396,400 ve 407 nci hükümleri çerçevesinde değerlendirerek sonuca ulaşmak isabetli olacaktır.
Kanımca olay daha çok işin bu yönüyle ilgili,dolayısıyle tespitler yapılmadan,işcinin ücretinden doğrudan zarar karşılığı kesinti yapılması korunmaz(anlaşmak ayrı konu)
Merhaba;
4857 Sayılı İş Kanununun 25/II-ı maddesi;
İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı
olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla
ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
Kolay Gelsin.
Dediğimiz gibi önce tespitler yapılmalı,olayın özünden hareketle bu noktada(M.25/II-h)den hareketle fesih yoluna gidilmemesinin,gerçekten ilgili buna sebeb olmuş ise zararın tazmini yoluna gidilmesinin,işci kabül ederse sorun yok,işci itiraz ederse yargı yoluna başvurmasının,doğrudan işveren kesinti yaparsa işcinin yine yargıya başvurmasının daha uygun ve isabetli olacağı düşüncesindeyim.

Arkadaşlar allah aşkına yapmayın ya.Bu ceza nasıl işçiden kesilir.Yukarda yazdıklarınıza bir bakın bununla ilgili uzaktan yakından alakası var mı? İşçiye verilecek ücret kesme cezası bile çıplak ücretin %1'iken

İş Kanunu "Ücret kesme cezası" başlığı altındaki Madde 38 de "İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Ancak, işçinin
kasten sebebiyet verdiği yargı kararıyla sabit bir zarardan doğan alacaklar, ücretin haczedilebilir kısmı kadar takas edilebilir. Ücretin işveren lehine kullanılacağına ilişkin anlaşmalar geçersizdir."

Olayda kasıt var mı ? Yok. Yani işçi şunu diyebilir mi ? Bu gün gidecek mallar için irsaliye düzenlemiyeyim ceza yiyelim.

Son düzenleme:
Olayda kasıt var mı,yok mu bilmiyoruz,(elbette işci "irsaliye düzenlemeyelim ceza yiyelim"demez ama ortada bir vakıa var,sözkonusu olayda ihmal ve veya ağır ihmal,bu arada belki başkaca kimselerinde kusuru olabilir!.. tam bilemeyiz)olayın açıklığa kavuşması için önce bir tespit yapılmalı(yapılacak tespitin içeriğine girmiyorum)daha sonra sonuca göre girişim başlatılmalı, tespit sonucunda doğrudan bir kasıt olmadığı anlaşıldı ama ortada da bir zarar var,diyelim burada da görev ihmalinden kaynaklanan bir durum doğmuş ve işci de bunu kabül etti/buna kanaat getirdi ise taraflar anlaşarak(tabi bu noktada BK-6098/M.407 nin son fıkrasına dikkat ederek)işcinin rıza göstermesiyle bu olay çözülebilir,işci kabül etmez/etmedi ise(asla zarar karşılığı kesinti yoluna gidilmemeli)bundan sonra konunun işveren tarafından yargıya taşınarak sonuçlandırılmasında yarar var düşüncesindeyim.

Sayın Arkadaşlar,

By_KyH'nın açıkladığı konu net değil, kargo şirketinde çalışan bir kişinin "irsaliye" ile pek işi olmaz. Taşıma irsaliyesi ise başka ancak bunun düzenlenmemiş olma ihtimali olabilir ki pek sanmıyorum. Ancak müşterilerden nakil için alınan malların irsaliyeleri ilgili bir sorun olabilir. Bu irsaliyelerin de taşıma irsaliyesi ekine konması gereklidir. Kamyonun denetimi esnasında taşıma irsaliyesinde kayıtlı olup ekinde bulunamayan irsaliyeler nedeniyle sorun çıkar genellikle ki bu durumda düzenlenen tüm ceza tutanaklar açılan dava sonucu "mükellefin şahsında hata" ve "tebligat yasası" hükümlerine göre açılacak davalarla kaybedilir. Vergi dairesinin ceza kesmeden sevkiyatı yapan müşteri nezdinde irsaliye düzenleyip düzenlemediğini araştırmadan ceza kesmesi yersizdir. Bu konu tebliğ ve iç yönerge ile de düzenlenmiştir. Aksine bir durum varsa gelin dava dilekçenizi ben yazayım. ( GR mal sevkiyatı var ve irsaliye gerçekten düzenlenmemişse o zaman gelmeyin). Her iki durumda da bu şartlar altında sorumlulukların artık kime ait olduğu anlaşılmıştır sanırım. İşçinin olmadığı kesin.

Merhaba Arkadaşlar;

Bır kargo fırmasında bılgı ıslem olarak calısmaktayım.Gonderdıgımiz kargo aracın ıcınde bazı kargoların sevk ırsalıyesı olmadıgından 2,650 tl ceza kesmısler.Şimdi devletın kargo sırketıne kestıgı bu cezayı fırma benden kesmek ıstıyor.Ben kargoları asla sevk ırsalıyesı olmadan gondermem.
.....................................olayın açıklığa kavuşması için önce bir tespit yapılmalı

Sayın Arkadaşlar,

By_KyH'nın açıkladığı konu net değil, kargo şirketinde çalışan bir kişinin "irsaliye" ile pek işi olmaz. Taşıma irsaliyesi ise başka.....
...........İşçinin olmadığı kesin.
Taşıma irsaliyesi ise(ki böyle gibi!..)diyelim taşıma irsaliyesi idi,peki bu durumda,taşıma işine ilişkin taşıma ırsaliyelerinin konması işcinin görevi ise burada işcinin kusuru gündeme gelmeyecek mi?

Sayın şeref aydemir,

Taşıma irsaliyesi olmadığını düşünüyorum. O şartlar altında kamyonu bağlarlardı. Başka ayrıntılar da var da bukadar varsayımla harekete gerek yok. Soruyu soran açıklama yapsın bence.

Sn.Kevork
Bendeniz fatura ,irsaliye vs.konularında,sizin kadar bi,lgi sahibi değilim(değilsen konuşma diyebilirsiniz tabi) ancak ben olaya sorumluluk açısından yaklaşıyorum ki;
a-taşıma esnasında sevk ve taşıma irsaliyelerinin taşıtta bulundurulması gerekir mi ve her iki belgenin taşıma esnasında bulundurulmasından kargo şirketi sorumlu tutulabilir mi?
b-bu ceza kargo şirketine kesilmiş olduğuna göre,sevk irsaliyesi düzenlenip, kargo şirketine verilmiştir ama kargo şirketi araçta bulundurmamış olamaz mı?
(madem ceza, taşıma irsaliyesi olmadığından değil,sevk irsaliyesi bulunmadığından kesilmiş ise irsaliyenin kargo şirketine önceden verilmiş/teslim edilmiş olup olmadığı(tespit olunmalı)şayet verilmiş/teslim edilmişse ,araçta bulundurulmadığından,sorumluluk kargo şirketinde olmaz mı,olur ise şirket deki bu işten de ilgili personel sorumlu tutulamaz mı?
c-mükellef tarafından sevk irsaliyesi zaten düzenlenmemiş ise ceza kargo şirketine kesilebilir mi?

Son düzenleme:
Sayın şeref aydemir,

Konuyu kısaca açıklayayım. Temelde 2 adet irsaliye var;

1. İrsaliyenin (alışageldiğimiz sevk irsaliyesi) mal taşınırken malın yanında bulunması vardığı yere kadar zorunludur.
2. Sevk irsaliyesinin dışında özel olarak VUK'da yer verilmiş bir diğer irsaliye türü de "Taşıma İrsaliyesidir". Sadece "Nakliye veya Kargo" şirketlerince düzenlenir. Bir nevi araçta yüklü malların listesidir denebilir. (Buna benzer bir belge daha var yolcu otobüslerinde kullanılan o da yolcu listesidir.)

Kargo firması nakletmek üzere teslim aldığı mallar ile ilgili olarak bir "Alındı Belgesi" düzenler. Düzenlemek zorundadır. Bu belgede özellikle irsaliye ile ilgili bilgi bulundurulur. Mal ticari değilse irsaliyesi bulunmaz o zaman da bu alındıya "Ticari Değildir" ibaresi yazılır. (Teslim alınan mal da belge de belli yani). Bu mallar taşınacak araç için düzenlenen taşıma irsaliyesine kaydedilir ve ekine teslim alınan Sevk İrsaliyeleri de "2 nüsha" eklenir.

Denetim yapan kişi ( vergi denetmeni) gerek duyarsa bu iki nüshadan birini diğer nüshaya kimlik ve yetki bilgilerini yazarak alabilir ve bununla ilgili irsaliyeyi kesen hakkında araştırma yapabilir. (Fatura kestin mi kesmedinmi).

Taşıma irsaliyesinde firma hakkında bilgiler varsa adına mal taşındığı belliyse ve ekinde irsaliye bulunmazsa, tutanak tanzim edip "araçta irsaliyeyi bulundurmadın diye" size ceza keserler. İşte bu uygulama daha önce anlattığım gibi tamamen yanlıştır.

İşte bu konu araştırma gerektirir. Mal sahibine irsaliye kesip kesmediği ve bunu nakliye firmasına teslim edip etmediği araştırılır. İrsaliye ve alındı belgesi varsa sadece Nakliye şirketine irsaliyeyi taşımaya eklemedi diye ceza kesilmelidir. Diğer durumda irsaliyesiz mal taşıtmaktan satıcıya ve bu tarz ticari mal taşıdı diye nakliyeciye vs....

a) Malı taşıtan irsaliyeyi kesen firma değil nakliye şirketidir.
b) İrsaliyeyi kesen malı kargo şirketine teslim ettiğinde yükümlülüğü sona erer. VUK'a göre "alıcı adına hareket edenlere teslim". Nakliye firmasının malı hangi kamyon yada araç yada gün ve saatte taşıtacağını bilemezsiniz. Bu nedenle irsaliyeyi kesen firmaya "irsaliye bulundurmuyor" diye ceza kesilemez. ( Bununla ilgili her davanızı açarım..:) ve kazanırım )

Eksik birşey varsa yada takıldığınız ben burdayım.

Sn.kevork,
irsaliye düzenlemeden mal sevketmenin cezası nedir? 2650TL nin üzerindemidir değilmidir?

kardes kusura bakma kimi kime şikayet ediyorsun .muhasebede o kadar agır cezalar varki gece evde rahatda uyuyamıyorsun.bir ceza geldigi zaman işveren sen öde dedigi zaman ahan işin bitti.üstünede işden atıyor onu neden gösterip.bu yüzden yarının bilemdigim bir işde calıscagıma aylık 700 tl kazanıyım ama kendi işim olsun diye ofisimi aççam.

Geçen benim de başımdan benzer bir olay geçti. 560 TL ceza kesti sigorta.Maaşımdan kesildi.Kendi hatamdı ,zaten kesintiyi ben talep ettim.Asla haketmediğim ücreti almadım almam da.İşverene kendi hatam sebebiyle gelen bir cezayı ödetemem.Evet geceleri bile rüyamda beyannamelerde yanlış yaptığımı,mizanımın tutmadığını görüyorum.Çok ağır mükellefiyeti olan bir meslek.Böylesi sonuçları da oluyor maalesef.

Geçen benim de başımdan benzer bir olay geçti. 560 TL ceza kesti sigorta.Maaşımdan kesildi.Kendi hatamdı ,zaten kesintiyi ben talep ettim.Asla haketmediğim ücreti almadım almam da.İşverene kendi hatam sebebiyle gelen bir cezayı ödetemem.Evet geceleri bile rüyamda beyannamelerde yanlış yaptığımı,mizanımın tutmadığını görüyorum.Çok ağır mükellefiyeti olan bir meslek.Böylesi sonuçları da oluyor maalesef.

kendi isim olsa cezayı mükellefe ödetirim.pekde umursamam aslında ama bagımlı calısdınmı yarını düşünmek zorundasın.bende bu yüzden yasım 28 muhasebe büromu acıyorum.ilerde ite köpeğe muhtac olmamak icin

Sn.kevork,
irsaliye düzenlemeden mal sevketmenin cezası nedir? 2650TL nin üzerindemidir değilmidir?

Sayın keremcem,

Cevap biraz gecikti önce özür. İrsaliye kesmemenin cezası malın muhteviyat ve tutarına bağlı öncelikle. Ancak bu konunun en başında süreci anlatırken "Aksine bir durum varsa gelin dava dilekçenizi ben yazayım. ( GR mal sevkiyatı var ve irsaliye gerçekten düzenlenmemişse o zaman gelmeyin). Her iki durumda da bu şartlar altında sorumlulukların artık kime ait olduğu anlaşılmıştır sanırım. İşçinin olmadığı kesin." demiştim. Varın siz düşünün. İrsaliye kesmemenin cezası eskiden 3 kez tekrarlanırsa işyerinin bir gün kapatılmasıydı sonra değişti. Gerçek şu ki sistemin açıkları bu sorunlara ve sorulara yol açmaya devam edecektir.

Teşekkürler,
işçiden kesilemeyeceği konusunda sizinle aynı düşüncedeyim. İşletme kendi içinde, disiplin kuralları vs düzenlemesi ile hatanın tekrarlamaması için gerekli tedbirleri alabilir , ücret kesintisi cezası uygulayabilir ( en fazla 2 günlük ücret tutarı kadar, bakanlık hesabına yatırılmak üzere) , ancak işletmeye kesilen cezanın tamamını işçiye yükleme , ücretinden kesme yoluna gidemez. Dediğiniz gibi, o konuda açılacak davayı da işveren kaybeder.

Son düzenleme: