fonradar

Maliye Takdir Komisyonu

iyi günler iyi çalışmalar arkadaşlar.Deftere tabi olan bir mükellefim oğluna minübüs hattıne ve münübüsü devredidiyor. noterdeki satış senedinde değer matrahına 0,00 tl yazıyolarlar.maliye deftere tabi mükellefimi takdir komisyonuna göndeririyor ve belediyeden hat değerini 80000 tl olarak aldığı için 80000 tl üzerinden gelir vergisi ve kdv tahakkuk ettiriyor.ben müdürle görüşmeye gittim. burada babadan oğula bir bağış olduğunu söyledim. Bu satıştan dolayı ticari bir kazancımızın olmadığını söyledim. müdürde bana vergi kanunu baba oğul gibi bir ilişkiye bakmadığını dolayısıyla işlemlerinin doğru olduğunu söyledi. böyle bir durumla karşılaşan ve fikri olan arkadaşlardan çok değerli bilgilerini benimle paylaşmasını rica ediyorum.

Baştan yanlış başlanmış ticarette akrabalık olmuyor işletme sahibi artık çalışmayacağım minibüs elimde kaldı taksi yerine kullanırım deyip işletmeden çekse bile kendine fatura kesecek çıkan kdv yi ödeyecektir çünkü kdv son üstünde kalana aittir bakkal amca akşam eve giderken götüreceği bir poşet malzemeye bile fiş kesmek zorunda işletme ile işletmeye sermaye koyan ayrı varlıklardır..Ticari mal 0 tl ye satılmaz bağış yapsa bile emsal değerden bağış için gerekli olan intikal vergisi 1 ay içinde ödenmesi lazımdı.İdarenin yaptığı doğrudur.Her ticari haraket vergiye tabidir istisnalar dışında.Fatura kesmemekten %1o ceza da yazabilirler o yıla ait beyannameyi düzeltme isteyebilirler çare uzlaşmaya gidip cezayı en aza düşürtmek vergi aslı içinde komisyon isterse düşürebilir kolay gelsin.

Noter satış senedi değil bağış ile ilgili işlem yapmalıydınız. Bağış yaptığınızda da veraset ve intikal vergisi ortaya çıkacaktı. Yine insaflı davranmışlar sadece hat bedelini takdir etmişler. Hat bedeli (o hatta çalışabilmeniz için ödenen) + araç bedeli olarak takdir etmeleri gerekirdi.