Maliye Yönünden Sendika

Üyelik
7 Şub 2015
Mesajlar
1
Konum
istanbul
Arkadas lar sendika mevzuatı hakkında bilgi almak istiyorum hangi defter tutmalılar kayıtları nasıl olmalı maliye yonunden hangi işlemler yapılmalı yardımcı olursanız cok sevinirim
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,800
Konum
İSTANBUL
Sayin Aytul Sevil

Sendika ve konfederasyonlar; üye kayıt ve üyelik sona erme listeleri, genel kurul, yönetim kurulu, denetleme kurulu ve disiplin kurulu karar defterleri, gelen ve giden evrak kayıt defterleri ile zimmet defteri, aidat kayıtları, yevmiye ve envanter defterleri ile defterikebir ve gelirlere ilişkin kayıt ve defterleri tutmak zorunda. Tutulan bu defter ve kayıtlar, Vergi Usul Kanununa göre demirbaş sınıfına giren her türlü eşya veya malzeme demirbaş defterine kaydedilir.

Tutulması zorunlu defterler her olağan genel kurulu izleyen on beş gün içinde notere veya İl Dernekler Müdürlüğüne onaylatılacak. Bütün defter ve belgeler ile bunların dayanak ve ekleri hizmet binasında bulundurulacak ve ilgili oldukları yılı izleyen takvim yılından başlayarak on yıl süreyle saklanacak.

Sendika ve konfederasyonların gelir ve giderlerine ilişkin mali denetimleri en geç iki yılda bir denetleme kurulunca belirlenecek yeminli mali müşavirlerce yapılacak.

Aynı yeminli mali müşavir arka arkaya en fazla iki defa mali denetim faaliyetinde bulunabilecek.
 
Üst