fonradar

Maliyet Hesaplama

Zeynep Elif

Katkı Sunan Üye
Bir malın hareketli ağırlıklı ortalama yöntemi ile satışların maliyetini hesapladığımda;
Satışların maliyeti:77.744,92
Kalanların maliyeti:20.142.80

Mizana baktığımda;
153 borç bakiyesi:98.226.21
Satışların maliyeti:77.744,92 (Hareketli ortalamaya göre hesaplanan maliyet)
Kalanların maliyeti:20.481.29

Bu durumda benim satış maliyetim ya da kalan maliyetim ne olmalı?

Zeynep hanım en basit yöntemi.
Dönem başı devir+Dönem içi alışlar- Dönem sonu kalan dır.
Mizan ile gerçek arasında sizin bir fark var sanırsam.

Dönem sonu kalan hareketli ağırlıklı ortalama yöntemi ile yaptığımda 20.142,80 TL çıkıyor
Satışın maliyetini aynı yöntemle hesapladığımda 77.744,92 TL çıkıyor

STMM=(DBMM+(Alışlar-İade)-(DSMM)
STMM=98.226,21-20.142,80=78.083,41

Yani birbirini tutmuyor.

Mizan ile gerçek arasında sizin bir fark var sanırsam.

Mizan ile gerçek arasında fark var evet bunun nedeni, 153'ün borç kısmı sadece alış fatura ve alış maliyetlerinin toplamı,
Envanterde ise, her işlemden sonra giriş fiyatı değiştiği için, birbirini tutmuyor.

Zeynep Hanım, satışlarınızın maliyetini ya aylık olarak, ya da 3 ayda bir hesaplıyor olmalısınız. Buna göre de muhasebe kayıtlarınızı yapıyorsunuzdur. Bazen bu maliyet kayıtları yapıldıktan sonra fiyatları değiştirebilecek kayıtlar geçmişe dönük yapılabilmekte. Bu durum, envanteriniz ile mizanınız tutmama durumuna yol açabilir.

Ayda ya da 3 ayda bir bu işlemi yapıyorsanız, envanterinizde bu tarih kısıtı vererek raporlanan satışların maliyet tutarı ile, yevmiye kayıtlarınızı karşılaştırın.
Bir fark yok ise, fark ya alış, ya da iade kayıtlarınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Zeynep Hanım, satışlarınızın maliyetini ya aylık olarak, ya da 3 ayda bir hesaplıyor olmalısınız. Buna göre de muhasebe kayıtlarınızı yapıyorsunuzdur. Bazen bu maliyet kayıtları yapıldıktan sonra fiyatları değiştirebilecek kayıtlar geçmişe dönük yapılabilmekte. Bu durum, envanteriniz ile mizanınız tutmama durumuna yol açabilir.

Ayda ya da 3 ayda bir bu işlemi yapıyorsanız, envanterinizde bu tarih kısıtı vererek raporlanan satışların maliyet tutarı ile, yevmiye kayıtlarınızı karşılaştırın.
Bir fark yok ise, fark ya alış, ya da iade kayıtlarınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Bu işlemi ne sıklıkla yaptığımın sonuca bir etkisi yok ki, her durumda mizanı envantere eşitlemek için satılan malın maliyetinden farklı bir maliyet ile kayıt yapmam gerekecek.

Maliyet kayıtlarınızı hangi aralıklarla yaptığınızı bilmediğimden öyle yazdım. Sıklık nedeniyle değil, programınızı bilmiyorum, programsal bir hatadan da kaynaklanabilir. Ben netsis kullanıyorum. Maliyet yöntemim; aylık ağırlıklı ortalama. Bizim program modül bazında. Stok modülü ile mizandaki tutarlar tutmayabiliyor. Bu durum illa ki değerlendirme yönteminden kaynaklanmayabilir, onu anlattım yukarıda.

Birşey eksik anlatılıyor gibi. Nasıl ifade etsem bilmiyorum. Ama stoklarınızı hareketli ağırlıklı ortalama maliyet yöntemine göre değerlendirdikten sonra, envanterinizden aldığınız satılan malın maliyet tutarlarını, muhasebeleştirdiğiniz de mizan tutmuyorsa, başka bir problem var demektir. Ya da ben anlamadım :)

Maliyet kayıtlarınızı hangi aralıklarla yaptığınızı bilmediğimden öyle yazdım. Sıklık nedeniyle değil, programınızı bilmiyorum, programsal bir hatadan da kaynaklanabilir. Ben netsis kullanıyorum. Maliyet yöntemim; aylık ağırlıklı ortalama. Bizim program modül bazında. Stok modülü ile mizandaki tutarlar tutmayabiliyor. Bu durum illa ki değerlendirme yönteminden kaynaklanmayabilir, onu anlattım yukarıda.

Birşey eksik anlatılıyor gibi. Nasıl ifade etsem bilmiyorum. Ama stoklarınızı hareketli ağırlıklı ortalama maliyet yöntemine göre değerlendirdikten sonra, envanterinizden aldığınız satılan malın maliyet tutarlarını, muhasebeleştirdiğiniz de mizan tutmuyorsa, başka bir problem var demektir. Ya da ben anlamadım :)

Ben hem muavin hem stok hareketlerini yazıp, ayrıntılı hesaplamaları da yazacağım, umarım karışık olmaz:)
Rakamlara göre tekrar bakabilirseniz sevinirim.

Bir stok için sorunu çözdüm, muavin 153 borç hareketleri ile stok borç hareketlerini karşılaştırdım ve uyumsuz olan işlem kayıtlarını yeniden yaptım.
Her şey normal görünmesine rağmen nakliye giderini stoğun maliyetine atarken, stok modülünde, hatalı atmış ama neden yaptı anlayamadım.

Bir de bu arada maalesef programda nedenini anlayamadığım bazı kayıp ve hatalar da var umarım çözebilirim.

Şuan çözüme herzamankinden daha çok yakınsınız. Çünkü nerden kaynaklandığını biliyorsunuz. Mesala artık nakliye giderini stoğun maliyetine atarken, doğru mu atmış diye kontrol etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Bizim programda tarih kısıtlaması var. Bu belli tarih aralıklarına herhangi bir işlem yapılmamasını sağlıyor. O tarih kısıtı kaldırmadan ben ocak-kasım döneminde herhangi bir kayıt,değişiklik,iptal yapamam. Bunu neden diyorum, "kayıp ve hatalar" cümlenizden dolayı. Çünkü bazen yanlışlıkla ve bilmeden geçmişe dönük bir kaydı iptal de edebilirsiniz, değiştirebilirsiniz de.

Zeynep hanım,
Mizan ve envanteriniz tutmuyor ise yapılabilecekler,

Zamanım var benim tek tek kontrol ederim diyip karşılaştırmak.
Ya benim envanterim doğrudur diyip. Gider yazılmış Kargo,Nakliye faturalarını 153'e kaydırmak ( Bu yöntemi devlette sevecektir. Gideri geç yazıyosun)

Eğer tersi bir konu var ise 621'e atarken iki tarafı eşitlemek.(sonuç olarak baktığınızda göreceksiniz ki bütün kapılar aslında buraya çıkıyomuş :) )

Ama bu arada sorunun nerden kaynaklandığını bulma fırsatını da kaçırmış olacaksınız, sayın ugurcadır :) Kaldı ki bu sorun ileride başımıza büyük felaketlere de yol açabilir.

Bu zahmete birkez katlanacaksınız, sonraki dönemlerde kayıtlarım doğru mu diye düşünmeye gerek kalmayacak.

Zamanım olmasa da yapabileceğimin en iyisini yapmak zorundayım ve sorun olan kalemleri tek tek inceliyorum, bazılarında nakliye envantere dahil olmamış, bazılarında bedelsiz alımlar da alındığı tarihteki ortalama fiyattan envantere dahil olmuş.Zaten 1500 civarında stoktan 20 tane kadar sorunlu var.

Zeynep hanım,
Mizan ve envanteriniz tutmuyor ise yapılabilecekler,

Zamanım var benim tek tek kontrol ederim diyip karşılaştırmak.
Ya benim envanterim doğrudur diyip. Gider yazılmış Kargo,Nakliye faturalarını 153'e kaydırmak ( Bu yöntemi devlette sevecektir. Gideri geç yazıyosun)

Eğer tersi bir konu var ise 621'e atarken iki tarafı eşitlemek.(sonuç olarak baktığınızda göreceksiniz ki bütün kapılar aslında buraya çıkıyomuş :) )

Uğur Bey,
Zaten nakliye vs maliyeti etkileyen unsurları faturayı işlerken direk 153'e atma seçeneği var programın, dolayısı ile her nakliye kaydını yaparken hem envanter hem muavin olarak 153'e atıyor ama nedense her şey aynı olmasına rağmen bazılarında atmamış.Eğer benim envanterim doğru deyip mizanı envantere uydurmaya çalışsaydım yaklaşık 20.000 TL fark çıkıyor.
Yine bir stokta, stok kartı üstünde tanımlanan muhasebe kodu doğru olmasına rağmen başka bir stok kartının muavinine atmış.Bu soruları programın danışma birimine sormak istedim ama telefonda çok bekletiyorlar.

Allah Yardımcınız oldun ne diyim. Muhasebe Programı işin yapılmasını desteklemek için alırın. Sizin programın ise desteklenmeye ihtiyacı var

Bu arada cevaplarınız için teşekkür ederim.İnsanın ses tonu, jest ve mimikleri ile destekleyemediği iletişim şekillerinde bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor,
geriye dönüp yazdıklarımı okuduğumda böyle anlaşılabilecek ifadeler sezdim sanki:)
Kusura bakmayın:)

Uğur Bey,
Yine bir stokta, stok kartı üstünde tanımlanan muhasebe kodu doğru olmasına rağmen başka bir stok kartının muavinine atmış.Bu soruları programın danışma birimine sormak istedim ama telefonda çok bekletiyorlar.

Bu tarz sorunla bizde karşılaştığımız için, tahminimi söyleyeyim. Bu sorun genelde yeni açılan stok kartlarında olabiliyor. Fatura işlendikten sonra, bir şekilde stoktaki muhasebe kodunun yanlış olduğu farkedilip doğrusu karta giriliyor, ama yine yoğunluktan dolayı muhasebedeki düzeltmeler atlanabiliyor.
İlgili stok kartına deneme amaçlı kayıt yapın, yine başka bir muhasebe koduna atıyorsa programsal bir şey var demektir, doğru yere atıyorsa yukarıda yazdığım nedenden kaynaklanabilir.

Ben bu kontrolleri aylık olarak yapıyorum. Faturayı iptal ediyorsunuz, muhasebe iptal ediyorsunuz. Fatura modülünde fatura gözükmüyor, ama bir bakıyorsunuz stok kartında o faturanın bir hareketini bir şekilde silmemiş. Bu tarz sorunlarla da uğraşabiliyorsunuz.

Bir stok için de fiyat farkını envanterde maliyetten düşmüyor.Her yolu denedim, bu durumda tek seçeneğim kaldı, fiyat farkını malın maliyetinden düşmek yerine gelir kaydedeceğim, her ne kadar bu kayıt içime sinmese de şu an için başka çözüm bulamadım.

Bu tarz sorunla bizde karşılaştığımız için, tahminimi söyleyeyim. Bu sorun genelde yeni açılan stok kartlarında olabiliyor. Fatura işlendikten sonra, bir şekilde stoktaki muhasebe kodunun yanlış olduğu farkedilip doğrusu karta giriliyor, ama yine yoğunluktan dolayı muhasebedeki düzeltmeler atlanabiliyor.
İlgili stok kartına deneme amaçlı kayıt yapın, yine başka bir muhasebe koduna atıyorsa programsal bir şey var demektir, doğru yere atıyorsa yukarıda yazdığım nedenden kaynaklanabilir.

Ben bu kontrolleri aylık olarak yapıyorum. Faturayı iptal ediyorsunuz, muhasebe iptal ediyorsunuz. Fatura modülünde fatura gözükmüyor, ama bir bakıyorsunuz stok kartında o faturanın bir hareketini bir şekilde silmemiş. Bu tarz sorunlarla da uğraşabiliyorsunuz.

Stok kartını kontrol ettim tüm kodlar doğru ama aynı adla kaydedilen ve daha önce açılmış bir stoğa atmış, faturayı sildim, stok kartını sildim sonra her şeyi tekrar yaptım düzeldi.Sıkıldım ya, bir de cari kart silinmiş, fatura duruyor muavin duruyor ama kart silinmiş anlamadım gitti:(

Programınızın bir hatası var orası belli. Hareket görmüş bir cari kartı, program silememeli. O programı bir tek siz mi kullanıyorsunuz, yoksa başka kayıt yapanlar da var mı? Eğer varsa yetki kısıtlaması yapmayı düşünün derim. Bizde de diğer arkadaşlarımın iptal etme, hele hele cari kart gibi, stok kartı gibi veya tüm kayıtları mesela iptal etme yetkileri yok. Programın birçok özelliklerini diğer kullanıcılara açıp,kapatabiliyorsunuz. Ben de kayıt yaparken kendime bu daha önce tanımladığım kısıtlı kullanıcıyı kullanıyorum :)