Maliyet Hesaplama

kalisper_a

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
1,497
Konum
DİYARBAKIR
arkadaşlar mrb bir un fabrikasında 100 kg buğday'ın fiyatı 456.50 YTL bu 100 kg buğdaydan 76 kg un elde ediliyor acaba unun 1 kg maliyeti nedir.paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 
Sayın Kalisper;
100 Kg Buğdaydan 76 Kg. Un elde ediliyorsa 76 Kg un da 456,5 YTL
demektir.Buradan 1 Kg unun maliyeti ;
456,50 / 76 = 6 YTL olur herhalde.
 
Sayın Kalisper,

Belirli bir zaman aralığında toplam maliyet, o süre içinde harcanan mal ve hizmetlerin toplam maliyetine eşittir. Toplam maliyeti, elde olunan mamul miktara bölmek suretiyle birim maliyet hesaplanır.

Toplam maliyet = Mamul mal için harcanan hammadde (fireler dahil) + 720 (işçilikler) + 730 (Üretim giderleri

Birim Maliyet = Toplam maliyet / Ürün miktarı


Saygılar.
 
sayın ergül;

sayın ergül;öncelikle cevabınız için teşekkür ederim 456.50 ytl işçilik ve diğer giderler hepsi dahil olan rakam buna istinaden cevabınızı netleştirirseniz sevinirim
 
Sayın Kalisper,


Verdiğim cevap aslında netti.


Buğday (100 Kg) + İşçilik Giderleri + Üretim Giderleri = 456,50 YTL.

Üretilen Mamul (Un) Miktarı = 76 Kg.

Birim Maliyet (Un) = 456,50 / 76 = 6 YTL.

Saygılar.


NOT: Sayın İRGEN cevabı vermişti. Ben sadece olaya açıklık getirmek için cevap yazmıştım.
 
Üst