Maliyet işlemi h.k

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan stajyer42
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
sayın üstatlar sorum şöyle satılan malın maliyet kaydı bulunurken; dönemsonu mal mevcudunu karlılığı ve satılan ticari mal maliyetini nasıl hesaplıyorsunu? yani 153 hesap ve 600 nolu hesaplar üzerinden aralıklı envanter kullanan firmada nasıl buluyorsunuz? bu örneği vereceğim rakamlar üzerinden açıklayabilir misiniz? pratik olan yöntemi nedir? yada miktarlı (stoklu olursa ) yöntem nedir. İşin içinden çıkamadım.
mobilya firmasının mizanında yer alan 153 ve 600 nolu hesapların durumu şöyle:
153 01 sehpa -- 3.000 600 01 sehpa -- 4.400
153 02 koltuk tk -- 30.000 600 02 koltuk tk -- 39.000
153 03 kanepe -- 6.100 600 03 kanepe -- 10.000
153 04 yatak odası-- 15.500 600 04 yatak odası- 22.300
153 05 mal alış gid. - 100
dönem sonu mal mevcudu; satılan ticari malın maliyeti nedir? (stmm 43.530,00 tl çıkarılmış ben bulamadım o rakamı. dönem sonu mal mevcudu 11.170,00 mi yoksa 12.250,00 mi sonuca ulaşamadım. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden tşkler kolay gelsin.

Ynt: Maliyet işlemi h.k

Aralıklı envanter yönteminde dönem sonunda ticari malları sayarak , tartarak..vs. yöntemler ile belirleyip; ortalama yöntem , FIFO gibi değerleme yöntemleri ile değerini belirliyorsun. Mizanda dönem sonunda 153 hesabın kalanı ; değerleme yapılmış haliyle ticari malların değeridir. Bu rakama ulaşmak için ;

------------ / -------------------
621 STMMM xxx
153 TİCARİ MAL. xxx
------------ / ----------------------

yapıyorsun.

cvabınız için teşekkürler sayın alonemmen. verdiğiniz standart cevap konusunda sıkıntı yok. ancak sayım tartım yoksa bu hesaplama nasıl yapılıyor? başlığı açtıktan sonra formda arama yaptım. (aslında başlık açmadan yapılmalıydı ama başlığı açtıktan sonra hatırladım.) yani benim öğrenmek istedğim bu işin üç kağıdı nasıldır kar nasıl düşürülür değil. bunu yapan bir yığın (tecrübelisi de tecrübesizi de) meslek mensubu var. maliyet hesabını nasıl yapıyorsunuz diye bir meslek mensubuna sorduğumda 600 hesabın bakiyesinden kar oranını düşüyorum. 153 hesabın bakiyesinden de sonucu düşüyorum bu dönem sonu mal mevcudu dur dedi. ordanda alışlar+dbmv dönem sonunu düşünce stmm bulunur dedi. elime bilgisayarlı muhasebe kitabı geçti orda bir örnekte stmm ve dönemsonu mal mevcudu bulunmuştu. uğraştım olmayınca bu başlığı açtım. açılmış olan diğer başlıklarda da kimse bunun nasıl olduğunu yazmamış kitabi bilgilerdeki gibi yanıt vermiş. hani bu yapılıyorsa kolay bir yönü de varsa paylaşmak gerekir diye düşünüyorum. yine de yorum sizin teşekkürler.

değerleme olmadan yapılması yanlış. Senin anlattığın şekilde yapanlar; mükellefin gelir tablosunda net satışlar kalemini sektörel kar oranı ile çarparlar. Çıkan sonuca göre gelir tablosundaki net kar kalemini ayarlarlar. (her sektörün ortalama kar haddi farklıdır. Sanayi ve Ticaret odalarında ortalama olarak bellidir.) Buradaki amaç, mükellefin sektör ortalamasının altında kar açıklamayacak şekilde minimum vergiyi ödemesidir. Ama yanlıştır. Vergi incelemesine alınmadan vergi kaçırmak hedeflenir. Sonuçta bilançoda 153 hesabın bakiyesi olması gerekenden daha az gözükür. Gelir tablosunda da 621 de olması gerekenden fazla yazılır. Gerçeği yansıtmaz. Olması gereken vergiyi değil ; istedikleri vergiyi öderler.

şöyle sorsam 600 hesabın bakiyesinden kar oranını düşülüp 153 hesabın bakiyesinden de sonuç düşülürse bu dönem sonu mal mevcudu mudur? ordanda alışlar+dbmv- dönem sonunu düşünce stmm çıkar mı?