Merhaba dershanede öğrendiğim konuları anladığım kadarı ile burada sizlerle paylaşacağım.Umarım faydalı olur.Soru yazıp ardından cevabını yazacağım.
Konu: Birleşik Maliyet
Soru1: işletmede x ve y mamülleri olmak üzere iki ortak ürün üretilmektedir.Ürünler ayrılma noktasına kadar birlikte işlem görmektedirler.Ayrılma noktasına kadar ortak gider 100.000.tl dır.Ayrılma noktasından sonra x için 10.000 tl y için 8.000 tl ek gider yapılmıştır.x ürününden 3.000 adet y ürününden 2.000 adet üretilmiş olup,x ürünü 30 tl/br fiyattan y ise 20 tl/br fiyattan satılmaktadır.
İstenilen:
a) Fiziksel miktar yöntemine göre toplam ve birim maliyetleri bulun.
b) Net satış değeri yöntemine göre toplam ve birim maliyetleri bulun.
cevap:
a) Fiziksel miktar yöntemine göre toplam ve birim maliyetler.
ürün miktar br.fiyat
x 3000 30tl/br fiyat
y 2000 20tl/br fiyat
ortak gider= 100.000 tl
ek maliyetler=
x=10000 tl
y=8000 tl
fiziksel miktar
x= 3000 br.
y= 2000 br.
----------
toplam 5000 br.
1- ortak gider payı
x= 3000/5000*100.000=60.000 tl/br
y= 2000/5000*100.000=40.000 tl/br
Toplam Maliyetler:
x=60.000+10.000 (ek maliyet)=70.000 tl/br
y=40.000+ 8.000 (ek maliyet)=48.000 tl/br
Birim Maliyetler:
x= 70.000 tl / 3.000 br = 23,33 tl/br.
y= 48.000 tl / 2.000 br = 24,00 tl/br.
b) Net Satış Değeri Yöntemine göre toplam ve birim maliyetler:
formülü şöyledir.---------------- satış değeri-ek gider = net satış değeri
yani;
ürün satış değeri ek gider = Net satış değeri
x 3000br*30tl=90.000tl - (10.000) = 80.000 tl
y 2000br*20tl=40.000tl - ( 8.000) = 32.000 tl
-------------
112.000 tl
ortak gider payı=
x= 80.000 / 112.000*100.000 = 71.429
y= 32.000 / 112.000*100.000 = 28.571
toplam maliyetler=
x= 71.429+10.000= 81.429
y= 28.571+ 8.000= 36.571
birim maliyetler=
x=81.429tl / 3.000br = 27,14 tl/br.
y=36.571tl / 2.000br = 18,29 tl/br.
Konu: Birleşik Maliyet
Soru1: işletmede x ve y mamülleri olmak üzere iki ortak ürün üretilmektedir.Ürünler ayrılma noktasına kadar birlikte işlem görmektedirler.Ayrılma noktasına kadar ortak gider 100.000.tl dır.Ayrılma noktasından sonra x için 10.000 tl y için 8.000 tl ek gider yapılmıştır.x ürününden 3.000 adet y ürününden 2.000 adet üretilmiş olup,x ürünü 30 tl/br fiyattan y ise 20 tl/br fiyattan satılmaktadır.
İstenilen:
a) Fiziksel miktar yöntemine göre toplam ve birim maliyetleri bulun.
b) Net satış değeri yöntemine göre toplam ve birim maliyetleri bulun.
cevap:
a) Fiziksel miktar yöntemine göre toplam ve birim maliyetler.
ürün miktar br.fiyat
x 3000 30tl/br fiyat
y 2000 20tl/br fiyat
ortak gider= 100.000 tl
ek maliyetler=
x=10000 tl
y=8000 tl
fiziksel miktar
x= 3000 br.
y= 2000 br.
----------
toplam 5000 br.
1- ortak gider payı
x= 3000/5000*100.000=60.000 tl/br
y= 2000/5000*100.000=40.000 tl/br
Toplam Maliyetler:
x=60.000+10.000 (ek maliyet)=70.000 tl/br
y=40.000+ 8.000 (ek maliyet)=48.000 tl/br
Birim Maliyetler:
x= 70.000 tl / 3.000 br = 23,33 tl/br.
y= 48.000 tl / 2.000 br = 24,00 tl/br.
b) Net Satış Değeri Yöntemine göre toplam ve birim maliyetler:
formülü şöyledir.---------------- satış değeri-ek gider = net satış değeri
yani;
ürün satış değeri ek gider = Net satış değeri
x 3000br*30tl=90.000tl - (10.000) = 80.000 tl
y 2000br*20tl=40.000tl - ( 8.000) = 32.000 tl
-------------
112.000 tl
ortak gider payı=
x= 80.000 / 112.000*100.000 = 71.429
y= 32.000 / 112.000*100.000 = 28.571
toplam maliyetler=
x= 71.429+10.000= 81.429
y= 28.571+ 8.000= 36.571
birim maliyetler=
x=81.429tl / 3.000br = 27,14 tl/br.
y=36.571tl / 2.000br = 18,29 tl/br.