Maliyet Muhasebesi

merhabalar

ben gıda sektöründe çalışıyorum şuan yeni bri firma kuruluşumuz olacak oda maliyet muhasebesi gerektiyor internetten araştırdım ama çok dağınık geldi bana direk işçilik ilke giren son çıkar gibi bana yardımcı olabilirmisiniz ayrıntılı ve anlaşılır şekilde teşekkürler

Ynt: Maliyet Muhasebesi

Maliyet muhasebesi muhasebenin ayrı bir dalıdır ve başlı başına uzmanlık ister...İnternetten yada buradan edindiğiniz bilgiler size sadece konuyla ilgili yüzeysel fikirler verir ki zaten burada anlatılabilecek kadar da basit değildir mevzuu.

Bence ordan burdan toplama bilgilerle işi götüreceğinize,maliyet muhasebesi ile ilgili bir kitap alınız ve işe ordan başlayınız.

Ceterus perıbus;
Muhasebe temel bilginiz olduğu varsayımıyla yapılmış bir öneridir bu.

yyasemin12 ' Alıntı:
teşk peki yazar önerebilirmisiniz ?
Kitapla Maliyet muhasebesini öğrenmek biraz zaman alır
Tekdüzen Muhasebe sisteminde
Maliyet Muhasebesi uygulamaları
Prof. Dr. Nalan AKDOĞAN

evet zaman alacak farkındayım o yüzden burdan yardım alarak ve aynı zamanda da kitaptan araştırmak istedim :(

Piyasadaki hiçbir maliyet muhasebesi kitabı sizin yapmanız gereken işlemleri ve muhasebe kayıtlarını birbir anlatmaz. anlatsa bile yardım almadan, sizin firmaya uyarlamanız çok zor. bunun için konu ile ilgili bilgileri gönderin size birtablo yapayım. sonra da yapmanız gereken muhasebe kayıtlarını göstereyim. göndermeniz gereken bilgiler de şöyle olmalı;

1-Faaliyet konusu gıda İmalatı ise üretilen ürünler ve üretim aşamaları
2-Hammadde ve yardımcı madde ile diğer üretim girdileri (ambalaj mlz. gibi)

Not: Ben tekstil sektöründe maliyet muhasebesi uzmanı olarak 3 yıl çalıştım. onun için konunun uzmanı sayılabilirim.

Arkadaşlar

şuna firma kuruluş aşamasında o yüzden bana yardımcı olarak verinleri toplayıp onlar üzerinde örnekler yapmak ve araştırma yapmak için yardım bekliyorum şuan neyin beklediğini bilmiyorum beni çünkü hiç maliyet muhasebesi tutmadım :( o yüzden sizlerden gelecek olan bilgilerle çalışma yapmak istiyorum

merhaba,istanbulda 19 ocakta 2 sürecek maliyet muhasebesi eğitimi var.deloitte academy tarafından veriliyor.isterseniz program detaylarını gönderebilirm.

İlk iş üretim sürecini öğrenin. Neyi nerede kullanacağınızı daha sonra seçersiniz.

arkadaşlar,

Sınıf İçi Eğitimler > Muhasebe > Maliyet Muhasebesi

Maliyet Muhasebesi

(Eğitim Süresi 2 gün, Kod: MU02)

İşletmeler için yaşamsal bir öneme sahip olan düşük maliyetle üretim yeteneği, önemli bir rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Düşük maliyetle üretim yapan bir işletme pazarda rekabet avantajı elde edecek, satışlarını artırarak daha fazla hasılat sağlayacaktır. Daha fazla hasılat, daha fazla kar sonucunu doğuracak, işletme elde ettiği karın bir bölümünü, üretimi rasyonelleştirme önlemlerine yani daha gelişmiş makine ve ekipmana ayırarak düşük maliyet liderliğini devam ettirecektir. Bu eğitim ile işletmelerde yönetim kademelerinde çalışan teknik ve idari personele maliyet muhasebesi ile ilgili bilgilerin verilmesi, örnek uygulamaların yapılması ve böylece yöneticilik fonksiyonlarını etkili ve doğru biçimde yerine getirmelerine yardımcı olunması amaçlanmaktadır.

Eğitim / Katılımcı Hedefleri

Firmaya uygun maliyet muhasebesi sistemini kullanarak birim ürün maliyetleri belirleme
Mamul maliyetini unsurlarına ayırıp inceleyebilme
Birim mamul maliyetinin hesaplanması için maliyet hesaplama sistemi oluşturabilme
Maliyet ve kar planlaması yapabilme
Eğitim İçeriği

Maliyet Muhasebesinin Genel Esasları
Maliyet muhasebesinin tanımı ve amaçları
Gider, maliyet, harcama, zarar kavramları
Giderlerin çeşitlerine, fonksiyonlarına, faaliyet hacmi ile olan ilişkilerine, fiili olup olmamasına ve kontrol edilebilirlik özelliklerine göre sınıflandırılması
Maliyet Yöntemleri Ve Maliyet Sistemleri
Maliyetlerin kapsamına göre maliyet sistemleri
Maliyet saptanma zamanına göre maliyet sistemleri
Üretim biçimine göre maliyet sistemleri
Tekdüzen Maliyet Muhasebesi Sistemi
Maliyet hesapları (7/A ve 7/B seçenekleri)
Endüstri, ticaret ve hizmet işletmelerinde gider ve maliyet hesaplarının akışı
Gelir tablosu ve satışların maliyeti tablosu
Üretim Giderleri
Üretim giderlerini etkileyen faktörler
Endüstri işletmelerinde madde giderleri
Direkt ve endirekt madde hareketleri
Endüstri işletmelerinde işçilik giderleri
Genel üretim giderleri
Maliyet Sistemleri Ve Maliyet Sisteminin Kurulması
Sipariş maliyet yöntemi
Evre (safha) maliyet yöntemi
Tam, normal ve değişken maliyet yöntemleri

Eğitim Bilgileri

Şehir Tarih Fiyat (TL) Detay
İstanbul 19 Ocak - 20 Ocak 2010 710 +KDV Detay (öğrencilere,lisans&yüksek lisans %50 indirim var)