fonradar

Maliyet Muhasebesinde Anlamadığımız Konular

yusufalemdar

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar maliyet muhasebesinde anlamadığımız konuları buraya yazsak ve
anlıyanlar açıklama yapsa güzel olmazmı

Ynt: Maliyet Muhasebesinde Anlamadığımız Konular

maliyet muhasebesinden matematiksel ve değişkenler çıkmaz diye düşünüyorum. tahmınım smmm ve kademeli çıkma ihtimali yüksek ihtimal. düşüncelerinizi alabilirmiyim arkadaşlar

eskici ' Alıntı:
maliyet muhasebesinden matematiksel ve değişkenler çıkmaz diye düşünüyorum. tahmınım smmm ve kademeli çıkma ihtimali yüksek ihtimal. düşüncelerinizi alabilirmiyim arkadaşlar

Çok iyimsersin. Bence o konular kolay. Son sınavda çok kolaydı. Daha zor konulara ve mutlaka Yurdakul Çaldağın kitabından çalışın derim.

içiniz rahat olsun kademeli safha sipariş sapmalar bunlara hakımsenız korkmayın malıyette

kademelidağıtım

KADEMELİ DAĞITIM

Kademeli dağıtımda yardımcı dairelerin birbiri arasındaki değer ve hizmet alışverişini kısmen ve tek taraflı olarak çözümleyen bir yöntemdir . bu yöntemde yardımcı daire dağıtım tablosunda yalnızca kendısınden sonra yer alan yardımcı daireler pay varir , fakat kendisi onlardan pay almaz.. dağıtıma gideri en fazla olan yardımcı daireden başlanır..

- bir yardımcı dairenın maliyeti dağıtılırken , o dairenin kendi faliyet ölçüsü ve kendinden önceki dairenin faliyet ölçüleri dikkate alnmaz (dağıtan oyundan çıkar)
- ikinci dairenin maliyetleri dağıtılacaksa bir önceki daireden aldığı pay da dikate
- alınarak toplam maliyeti , faliyet ölçüsü ile oranlanır

SAFHA MALİYET SİSTEMİ

1)MİKTAR EŞİTLİĞİ: GİREN MİKTAR=ÇIKAN MIKTAR(DB YARI MAMUL+DONEMDE ÜRETİME BALANAN=TAMAMLANAN MAMUL+DS YARI MAMUL)
2)EŞDEĞER ÜRÜN MİKTARI =TAMAMLANAN+DS YARI MAMULXTAMAMLANMA DERECESİ (her ır maliyet unsuru için bulunarak )
3)EŞDEĞER BİRİM MALİYETLER db sonu malıyetlertoplanır ve bulunan eşdeğer ürün miktaına bölünür eşdeğer birim maliyete ulaşılır daha sonra bulunan birim eşder tamamlanan mamul maliyetı ıle çarpılarak tamamlanan mamul malıyetıne çarpılır

SİPARİŞ MALİYET SİSTEMİ
üretilen mamullerin maliyetinin ayrı ayrı sipariş kartı ile izlendiği yöntemdir
dimm ile dig fiili olarak mamulun maliyetnie eklenirken gim yükleme oranı ıle hesaplanarak eklnir her urun için mamul malıyetı ayrı ayrı hesaplanarak brim maliyetler bulunur daha sonra brım maliyetler toplanarak taoplam birim malıyetete ulaşılır toplam brim maliyetler tamamlan mamul çerpılaralarak üretilen mamul malıyetıne ulaşılır yın bulunan brım malıyetler d sonu malıetlerle çarpılarak dsmamul malıyetıne uleşılır
toplam maliyet/toplam miktar böülnerek brim maliyete ulaşılır

sapmlarıda başka bir arkadaşa bırakıyorum anlaşılır kısa bır şekılde açıklarsa sevınırım

kademeli safha siparişte takıldığınız bir nokta varsa sorabılırsınız

arkadaşlar sapma sorularında eğer formülleri ezberleyemiyorsanız. Size formülleri öğrenmenin püf noktasını paylaşayım..

Parasal Değerler

FİYAT
ÜCRET

Parasal Olmayan Değerler

MİKTAR
SÜRE

Şimdi dikkat edin.. Parasal değerler hesaplanıyorsa parantez dışı fiili zaman ve fiili miktar olur.. Sadece bu cümleyi bilmeniz yeterlidir.

sn eskici iletım geldimi bilmiyorum gıdenlerde göremedim

Yurdakul caldagin kitabindan calîsiyorum.kapasite.verimlilik ve bùtce sapmalarinin formùllerini amlamadim.isci gider kayitlari hakkindada bilgi verirmisiniz, hangi giderler dig e hangileri gùg e yazilir gibi

ne taktınız yurdakul hoca ya bu kadar, daha karmaşık anlatan başka kitap bulamadınız mı ?

GÜG sapmasının formüllerini ezberledim ama hesaplamadan pek bişey anlamadım anlayan yardımcı olabilir mi ??

inşallahh ;D

hazır hısedıyormusunuz ö keklık sınavdan sonra görüşelim demiştiniz şimdi görüşsek olmazmı:)) işin geyığı kac dersten gırıyosunuz ve durumu nedir

anlıyorum malesef dentım ve fınasal muh herkesın planlarını alt ust ettı ustune bırde meslek gek gledı daha once baraj dersler vergı malıyette sıkıntı yaşanıyordu şuanda nerdeyse tum dersler sıkıntı halıne geldı malesef

analizle ilgili nasıl bır sorun yaşıyorsunkı
G.Tab.Analizi

Brüt St. K/N.S.
Faaliyet K/ N.S
Olağan K / N.S
Dön.K-Z / N.S

Dikkat et, karın yüksek oranı faaliyet olmalı.

bilanço analizi de

1)döenen varlık / kvyk karşılaştırması
Kvkk döenen varlıklarla karşılama gücü (yeterli /yetersiz)İşlemenin likidite gücü(yüksek /düşük) net çalışmasermayesi (yeterli/ yetersiz)
2)dönen varlık/duran varlık karşılaştırması
-likidite gücü-yatrırım gücü ?işletme türü varlık dağılımı
Sanayi işlemelerınde %40 dön.varlık %60dur. varlık ?. ticaret işletmelerinde %60 dön.varlık %40 dur varlık (+- 4)
3)duran varlık /özkaynak karşılaştırması
Duran varlıkların özkaynaklarla karşılama gücü ?.. yeterli /yetersiz
Devereye yabancı kaynak ??.girmektedir /girmemektedir
4) duran varlık ? devamlı sermaye (özkaynak+uvyk)karşılaştırılması
İşletmenin duran varlık finansmanında devamlı sermaye ??yeterli/yetersiz
İşletmenin duran varlık finansmanında kvyk devereye ?..girmiştir/girmemiştir
5)yabancı kaynak / öz kaynak karşılaştırması
Sermayenin mali gücü (yüksek/düşük) borçlarınan olan bağımlılığı(düşük /yükseksek) yatırımcılar açısından mali yapısı istenilen /istenilmeyen)durumda

taslak bu bırde alacak devir hızı stok devır hızı cari oran lıkıdıte oranını net çalışma sermayesi vs oranları ya bı kağıda bır ıkı geçmiş yıl sorusu çöz bıtıt fınansal tablo analız takılacak ders değil

profılımde msn var eklermısın sn o keklık ;)

...