fonradar

Malulen emeklilikte bağkurluluk

serhat durmus

Katkı Sunan Üye
zor bir soru yardımcı olubilirseniz tecrübelerden faydanalım. 1949 doğumlu TC vatandaşı olan kişi, Norveçten malulen emekli olan kişi daha sonra Türkiye?ye gelerek , 1984 yılında kollektif şirkete ortak olmuştur bu ortaklık daha sonra anonim şirkete dönüştürülerek kurucu ortağı olmuştur ve bugüne kadar hep yönetim kurulunda yer almış ve hiç bağkur kaydı yapılmamıştır.Sigorta numarası var fakat gün dökümüne girildiğinde sigortalıya ait hizmet dökümü çıkmamaktadır.çıkmamaktadır .Ayrıca kişi 1997 yılında bir limited şirkete ortak ve müdür olmuş halen devam etmektedir, 2004 yılında kendi adına şahıs işyeri açmıştır buda halen devam etmektedir gene bağkur kaydı yapılmamıştır.Şimdi bağkur kaydının yapılması halinde 01.10.2008 öncesi veya sonraki duruma göre bu kişinin Norveçten aldığı maaş kesilirmi? Yönetim kurulundan ve genel müdürlükten ayrılırsa sadece ortak olması çalışıyor anlamına gelirmi? Bağkur primini ödemekten kaçınmıyor malulen maaşının kesilmesini istemiyor.

Ynt: Malulen emeklilikte bağkurluluk

norveç sosyal güvenlik mevzuatına ve varsa türkiye norveç sosyal güvenlik sözleşmesine bakmanızı tavsiye ederim.

Ynt: Malulen emeklilikte bağkurluluk

Sn. Serhat Durmuş,
İlk olarak kişinin şuana kadar tescili yapılmamışsa, 01.10.2008 itibari ile tescili yapılır. Anonim şirketinde sadece sermaye hissesine sahip olması nedeni ile bağkurlu sayılmaz, yönetim kurulu üyesi olması gerekir. Ama ltd ve diğer şirketlerde ortaklık durumunda bağkur primi ödemesi gerekir. Norveç'ten malül maaşının kesilip kesilmemesi konusunu maaş almış olduğu Norveç sosyal güvenlik kurumu ile görüşmeniz uygundur.