fonradar

Masak

Nişanlimin babasindan miras kalan 3 trilyon parayi 5 yil repo yaptik ve paranin suanki meblagi 450 trilyon oldu. Bana bu paranin tamamini vermek istiyor. Oncelikle noterde bagis antlasmasi yaptik. Simdi bu parayi benim hesabima aktardigimizda vergi beyennamesi vericez ve ortalama olarak 126 trilyon vergi odeyecem. Ancak bazi kisiler aklimi karistirdi. Bu parayi daha sonra masak arastirir. sorgular diye. Durumumuz gayet acik. Paramiz cok sukur karapara degil. Surekli bankada duran ve babasindan nisanlima miras olarak kalan paradir. Sorgulansak bile bi sorun cikar mi? Durum yukarida izah ettigim gibi aciktir. Sizce normal bir durum degil mi? Belki paranin meblagi buyuk olabilir ama sonuc olarak aciklanabilir. Gizlimiz saklimiz yok. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler

Sayın ibrahim3363

Rakamlarda bir hata yok değil mi? 3 trilyon para 450 trilyon para neyse ben meblağa takılmak istemiyorum. Nerden Buldun yasası 4369 sayılı kanunala kaldırıldı.Fakat bu para hakkında ''Bilgi'' istenebilir sizde ''Paramiz cok sukur karapara degil,Surekli bankada duran ve babasindan nisanlima miras olarak kalan paradir.Belki paranin meblagi buyuk olabilir ama sonuc olarak aciklanabilir'' durum böyle ise korkmanıza gerek yok bana güvenin

Aynı şeyi daha önce bağış ve ivazsız intikal olarak yazdınız. Paranın kaynağını açıklamakta sorun yaşamazsanız endişe edecek birşey yoktur.

Bu işin yasal kısmı.
Şimdi gelelim gerçeğe . Bu dünya üzerinde hiç kimse , aklından zoru yoksa veya herhangi başka bir zorlayıcı sebeb yoksa kimseye bu kadar parayı bağışlamaz. Sö ettiğiniz tutar 215 milyon dolar civarında. Bunu bırakın Türkiyeyi ABD de bile transfer edemezsiniz. Ettiğiniz anda bu bir yerlerde alarm zilleri çalıdırır. Öncelikjle duyulur ve bir sürü akrabanız, tandığınız çıkar . Arkasından bankalar, aracılar peşinize düşer. Tabi en son da (onlar biraz geç uyanır) devlet kurumları bunu sorgulamaya başlar.
Bağış yapanın akli dengesinin yerinde olup olmadığı soruşturulur. Aranızda her hangi bir başka tür ilişki araştırılır. Yani iş uzun.

Sadece 5 yildir repoda. Cok dogru yatirimlar yaptim. O yuzden bu kadar artti. Bunun kaynagini zaten bizim soylememize gerek kalmadan bankalar araciligiyla rahatlikla bulabilir masak. Ama suphe iste. Dedigim gibi aklimi karistirdilar :)

Once bir sorun olmaz diyorsunuz. Daha sonra arastirilar is uzun diyorsunuz. Arkadas ne zor bir istir bu ya. Dunyada paraya hala onem vermeyen insanlar var. Ayrica kimse benim nisanlimin akli dengesini sorgulayamaz. Gunumuz turkiyesi daha o kadar gelismedi

Bal gibi sorgulanır. Ufak bir itiraza bakar. Türkiyenin gelişip gelişmemesi öenmli değil. Bugün bu tutarı bırak 10,000 tl bile bağışlasan bir itiraz geldimi işlem pat diye iptal edilir.

İmza kısmında yazılı. Özel sektörde yöneticilik yapan meslekte 40 yılını geride bırakmış epey görmüş geçirmiş biriyim. Neden ki

Estagfurullah yeminli mali musavir oldugunuzu zanettim. Bakin vergi kacirmiyoruz. Karapara aklamiyoruz. Karapara aklayanlar rahatlikla bu islemleri yapip paralarini aklayabiliyorlar. Onlar icin bu masak , maliye kuruluslari var. Tabikii bu normal bir durum degil. Ama elbet bir yolu vardir. Gerci yola gerek bile yok. Sorgulansak bile verecegimiz cevap yukarida yazilan sorunun aynisi. Biz neden hep supheli bakislar arasinda islemlerimizi korkutularak yapiyoruz. Olay gayet acik ve net. Peki sizin boyle bir durumunuz olsaydi ne yapardiniz? Bu durumun ustesinden nasil gelirdiniz?

Arkadaşlar bu bağlamda bir soruda ben sormak istiyorum.
Kaynağını tam olarak öğrenemediğim (tarihi eser veya miras gibi şeyler duydum, fakat kaçakçılık falan değil :) ) yüklü bir meblağın ülkeye gelmesi gibi bir durum var.30-50 trilyon civarı olabilir.Bu para 3-4 kişi tarafından paylaşılacak.Her şeyin yasal olduğu ve resmi banka hesaplarına geleceği söyleniyor.
Tereddüt edilen nokta,gelecek olan bu paralar sebebiyle,para sahipleri herhangi bir vergi külfeti altına girecek mi? Herşeyin yasal olmasını istediklerinden varsa yasal vergilerini de ödeyecekler.Yani yasal bütün prosedürler de yerine getirilecek.Araştırmaya çalıştım ama fakat böyle bir para gelişine karşı ödenebilecek bir vergi türüne rastlayamadım.Aklıma servet vergisi geliyor ama bu da kaldırıldı.Veraset vergisi belki olabilir diyorum ama dediğim gibi kaynağın tam olarak öğrenemedim.
Çok basitçe şöyle sorayım.Yurtdışından x şahsın hesabına yüklü miktarda para geliyor.Diyelim ki devlet masak vs.inceledi ve yasal olmayan birşey bulunamadı..Bu gelen para üzerinden devlet herhangi bir vergi alır mı?
teşekkürler,saygılar.

Son düzenleme:
Sukru kizilot'un yurtdisindan ulkemize giren paralar ile alakali ..... videolari var. Kendisi bu ise omrunu adamis bir insan. Uye olup sorabilirsiniz. Ben izlemistim. Belli bir meblag uzerinde giren paralarda vergi aliniyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn İbrahim. Söyledğim gibi ikna edici açıklamayı yapar, insanları ikna ederseniz vergiyi de verdikten sonra sorun yok. Bizimki beyin cimnastiği.

Sn Kurt;
Maliye bu parayı izleyecektir. Alanlara nerden buldun bunu vergisi verilmiş kazanç mı değilmi soracaktır. Herhangi bir ivaz yoksa bu sefer intikal vergisi alacaktır.

Sukru kizilot'un yurtdisindan ulkemize giren paralar ile alakali ..... de videolari var. Kendisi bu ise omrunu adamis bir insan. Uye olup sorabilirsiniz. Ben izlemistim. Belli bir meblag uzerinde giren paralarda vergi aliniyor.

Teşekkürler İbrahim bey inceleyeceğim.

Sn İbrahim. Söyledğim gibi ikna edici açıklamayı yapar, insanları ikna ederseniz vergiyi de verdikten sonra sorun yok. Bizimki beyin cimnastiği.

Sn Kurt;
Maliye bu parayı izleyecektir. Alanlara nerden buldun bunu vergisi verilmiş kazanç mı değilmi soracaktır. Herhangi bir ivaz yoksa bu sefer intikal vergisi alacaktır.

Nizam üstadım inceleneceğine benimde şüphem yok.Kişilerde inceleneceğinden eminler,bununla ilgili herhangi bir vergilendirme yapılacak mı?Şu an için çözmeye çalıştığımız budur.Şu aşamada sanıyorum intikal'in dışında pekte alternatif kalmıyor.
Bunun üzerinde biraz daha araştırma yapayım.
Tşk.ederim.
Saygılar

Tesekkurler. Beyin cimlanstigine alinabilecek bir kobu degildi. Bu konu ile ilgili cok nettim. Sukru kizilot'a sordum. Tanidigim avukatlara sordum. Olayi anlattim. Boyle seylerin ilk kez benim basima gelmedigini bununla ilgili yuzlerce insanin soru sordugunu soylediler. Ama ben herkese sorup isimi sansa atmak istemedim. Aciklandigu takdirde hic bir problemin olmadigini ve hatta vergisini odedigim zaman bana daha iyi yardimci olan bir maliye anlattilar. Her para transferine masak karapara olarak bakmiyorki. Sadece arastirma yapiyor. Islemleri yarin gerceklestirip burada paylasicam. Herkese tesekkur ederim

Link vermek yasaktır. ... Sayin tahsin kurt. Buradan sukru kizilot'a ulasabilirsiniz. Saygilar

Sn İbrahim bizde farklı birşey söylemedik. Burda anahtar kelime AÇIKLAMAK . Ancak kime sorarsanız sorun. Bu kadar yüksek bir tutar mutlaka dikkat çekecektir. Söylemek istediğim budur.
Sizin korkacak , çekinecek açıklayamayacak birşeyiniz yoksa sorun da yoktur zaten.
Kızılot Hoca çok önemli bir uzman olmasına rağmen , bu herşeyi o bilir demek değildir. Hoca da çok iyi bilir ki Maliye her zaman her şart altında kendine pay almak için her türlü yola baş vurur.
Hayırlı olsun.

Nizam üstadım inceleneceğine benimde şüphem yok.Kişilerde inceleneceğinden eminler,bununla ilgili herhangi bir vergilendirme yapılacak mı?Şu an için çözmeye çalıştığımız budur.Şu aşamada sanıyorum intikal'in dışında pekte alternatif kalmıyor.
Bunun üzerinde biraz daha araştırma yapayım.
Tşk.ederim.
Saygılar

Katılıyorum.

Bilgiye ihtiyacı olan gibi değil sorguya çekip hesap soran gibi davranıyorsunuz.Bu kadar çok para sahibi olmanın neticesi sanırım.

Sayın arkadaşlar,

Masak açısından bağış esnasında bir inceleme geleceğini sanmıyorum. ( Bu olay için ). Bankalardaki 5,000,-- TL üzerindeki hareketle Masak'a bildirilir. Bu yüzden bu paranın hareketi zaten takip edilmiştir. Bu mertebedeki gelir de stopaj yoluyla vergilendirilmiştir. Bu nedenle de bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Varsayalım ki araştırma yaptılar ki ben yapılacağını da sanmıyorum kaynağı belli vergisi belli bir paranın kara para aklama kapsamında olmadığı açıkça belli. Bunu geçelim.

Gelelim bağış konusuna. Adına bağış demek tartışılır olsa da öyle varsayalım anlaşmaya da gerek yoktu. Tamamen "ivazsız iktisap" olacak. Bu nedenle para karşılıksız olarak intikal edecek, sonuç sadece veraset ve intikal vergisi olacak bu vergi ödenecek ve her şey yasal olacak. Veraset değil ivazsız olduğu için de oran neredeyse 3 katı olacak. Nişanlının da tek mirasçı olup olmadığına bakmaktan başka sorun yok hepsi bukadar.

Tartışılacak bir konu varsa bu intikalin zorunlu olup olmadığıdır. Zorunlu değilse bukadar yüksek bir vergi ödemenin gereksizliğidir. ( Sadece fikir olarak yazdım )