Masrafları vergiden mi düşüyorlar?

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir işe giriştim ama sanırım pek iyi yapmadım.
Bir tur şirketi ile anlaşıp, bir miktar kredi ile bir araba aldım. Ve aldığım arabayla resmi bir kurumda kiralık araç olarak çalışıyorum.
Aylık kazancım aracın Yakıt+Bakım+Lastik+Sigorta+Vergi+Kasko+Muayene ücreti ve kendimin SSK primi düşüldüğünde neredeyse 300 TL civarı bir para kalıyor aylık. Ayrıca aracın 5 yaşı dolduğunda da çalışılmıyor, yani zarardayım.
Hem sıfır km araba yıpranıyor hemde benim zamanım boşa geçiyor. Birde durduk yere borca girdim.
Şirketin kendisininde 30'a yakın aracı var.
Yani ben kendim kullandığım halde 300 TL kazanıyorum şirketin birde araçlarda çalışan şöför masrafı var, nasıl kazanıyor anlayamıyorum. Ben şöför çalıştırsam üstüne birde cebimden para vermem gerekecek.

Soru 1: Şirket benden aylık 350 TL SSK primi kesiyor. Sizce 350 TL fazla değil mi?
Soru 2: Bu şirket bu parayı nasıl kazanıyor? Masrafları vergiden mi düşüyor, ne yapıyorda kazanıyor.

Bilmeden girdim bir işe ve sanırım borçla çıkacağım.

Ynt: Masrafları vergiden mi düşüyorlar?

Sayın Methmet Bey,
Soru 1 : Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla işyeri sizi çalışan işçisiymiş gibi sigortalı gösteriyor.
Bu durumda sizin iş kanunundan doğan alacaklarınız da mevcuttur. Buna göre size yıllık ücretli izin hakkı, sözleşmeyi tek taraflı feh etmesi halinde kıdem ve ihbar tazminatı hakkı gibi haklar doğmaktadır. Diğer tarafdan çalışan işçi ve asgari ücretli olduğunuz varsayımı altında;
SGK İşçi Primi : 132,98-TL
Gelir ve Damga VEr : 118,88-TL
AGİ İadesi : -66,49-TL (Bekar olmanız halinde)
Toplam SGK Ve : 185,37-TL ücretinizden kesmesi gerekir.
Vergi Maliyeti

Soru 2 : Şirketlerin amacı kar elde etmektir. Burada yapılan işin boyutu önemlidir. Bu sorunuzu net olarak cevaplıyamıyoruz. Diğer tarafdan masraflar vergiden düşüyor.

Sayın mohicans, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Evet, işçi olarak gösterdiğini söyledi.
SGK'ya gitsem ne kadar yatırdığını öğrenebilme imkanım var mı?

Şirket sahibiyle baştan anlaşmamıza göre benim zor durumda olduğumu bildiği için benden hiç kar almayacağını söylemişti. Arkadaşım ama sonuçta babamın oğlu değil.
Duyduğum kadarıyla aldığım yakıtında %30'u vergiden düşülüyormuş. Ayda yaklaşık 900 TL'lik yakıt alıyorum. Bu durumda 270 TL kar ediyor.
Bakım+Lastik+Sigorta+Vergi+Kasko+Muayene ücreti yıllık 3000 küsür TL gibi bir para benim cebimden çıkıyor. Bu masrafların %18'ini mi düşüyor vergiden yoksa tamamını mı?
Bu durumda benim aracımdan, benden fazla kazanıyor. Doğru mu hesaplıyorum?

Mehmet Bey,
Aracınızı vergiden düşmeleri için araç kiralama sözleşmesi yapmaları gerekiyor. Muhtemelende yapmışlardır.
Bu yapmış olduğunuz giderlerin %18 KDV 'si firmanının Hesapladığı KDV'den düşüyor. Diğer tarafdan firma kar ediyorsa sizin yaptığınız masrafları karından düşerek vergisini ödüyor. Buradaki oran firmanın Kurumlar Vergisi mükellefi olması halinde KDV Hariç rakamın %20'sidir.

Sayın mohicans, yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kendisi 190 TL'de işveren katkı payı ödediğini onuda benden kestiğini söyledi. Toplamda 380 TL ödediğini söyledi. Doğru mudur acaba? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.