Matrah Artırımı

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,136
Konum
İstanbul
Selamlar
İncelemeye girer,ancak matrah arttırımına konu edilen vergiler hakkında ek tarhiyata uğramaz.
Matrah arttıran mükellef incelenemez diye bir kural yok.İnceleme geçirir,defter ve belgeleri teslim eder,ancak ek tarhiyat aşamasında matrah arttırım konusu dikkate alınır...
 
Üyelik
7 Kas 2016
Mesajlar
2
Konum
antalya
peki birşey daha sorsam matrah arttırımı sonrası inceleme sonunda örneğin 100.000 tl bir vergi kaçağı var bu vergi kdv ve kurumlar vergisi kaybı olarak devlete yansıyor. kesilecek ceza (tabi matrah arttırımı bunun önüne geçmiyorsa) arttırım ile ödenen vergi tutarı dikkate alınıp kalan tutarmı mükellefe tahakkuku ettirilir yoksa haydi güle güle mi denir.
size bir ikinci sorum matrah artırımı sgk incelemesi ve uygulanacak cezai tutarlarıda ört bas ediyormu acil cevap lütfen.
saygılar
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,136
Konum
İstanbul
Bu konuda haydi güle güle demelerini umuyoruz tabiki.Anlatılan o şekilde.
Matrah arttırımı sgk konusunu bağlamıyor.Fakat sgk işlemlerinden kaynaklanan gelir ve kurumlar vergisi açısından değerlendirilirse; gelir ve kurumlar açısından ek tarhiyat yapılmaz ancak sgk açısından ücret anlamında ve muhtasar konusunda giren mevzularda ek tarhiyat yapılır.Bununda önüne geçmek için muhtasar konusunda da matrah arttırımında bulunabilirsiniz.
Ancak tüm bunlar sonucunda sgk kurumu açısından ceza kesilmesini gerektiren bir durum var ise,o ceza kesilir.Sizin bu işlemleriniz ancak vergi dairesi konusuna giren vergi kayıplarına karşı bir önlemdir.
 
Üst