fonradar

Matrah Nedir? Nasıl Hesaplanır, Bulunur?

Herkese merhaba,
Nakliye işleri yapan bir şahıs firmasında çalışıyorum. Muhasebesi değilim ancak ön muhasebe diyelim, araçların, sevkiyatların takipleri, fatura kesilmesi vs işleri yapıyorum. Matrah kelimesinin anlamını, nasıl ve nereden hesaplandığını google aramalarında bulamadığım gibi muhasebe birimlerinde çalışanlardan da bir türlü net bir bilgi alamadım. Tamam, matrah vergiye esas rakamdır da bu rakam nereden gelir? Örnek vermek açısından çalıştığım firmada aylık ortalama 90-100 bin liralık nakliye faturası kesiyorum müşterilere, bunun karşılığında da yönlendirilen araçlar bize fatura kesiyorlar. Geçen sene de bu rakamlar aşağı yukarı aynı seviyelerde idi. Vergi levhasına bakıyorum 2016 için matrah 35 bin lira olarak belirtilmiş. Muhasebe birimlerinde çalışan kaç kişiye sorduysam buna net bir cevap veremedi ancak çok ciddi bir şekilde bir şeyler anlattılar ya da ben anlayamadım bir türlü. Benim mantığıma göre kestiğim faturaların toplamı ile bana kesilen faturaların (ayrıca gider gösterebileceğim masrafların toplamlarının) farkı olmalı. Biri basitçe anlatabilir mi lütfen?

vergi levhasında belırtılen 2016 yılı için 35.000 tl beyan olunan matrah demek yaptıgın kar hemen yanındakı sutunda ona istinaden ödediğiniz %20 lik vergi 7000 tl olması gerekir yani 2016 4 donemi için toplamda 7000 tl geçici vergi ödemişsiniz.
vergi levhasında yazılan matrah (kar) demek (satışlar+gelirler)-(alışlar+giderler) olarak bulunur.
yani ilgili vergi kanuna göre; gelirden düşülebilecek giderler, indirimler vs'ler düşüldükten sonra kalan verginin konusunun gelirinin meblağı.

Ft açısından matrah satış bedel-kdv demek. Sizin kestiğinz ve size kesilen ft kdv oranları farklı olacağından toplam rakamları bire bir aynı olsa da matrah kısmı farklı olur. Kestiğiniz-aldığınız-diğer giderler= geçici v. dolayısı ile yıllık vergi matrahı olur.

şöyle rica etsem?
Örnek olarak;
Kestiğim fatura 1.000,-TL+K.D.V= 1.180,-TL
Bana kesilen fatura 900,-TL+K.D.V.= 1.062,-TL
Diğer giderler de 50,-TL olsun.
Bunun matrahı nedir?
Saygılar