Çözüldü Mayıs Ayı 30 mu 31 mi ?

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Üyelik
28 Şub 2012
Mesajlar
406
Konum
istanbul
Merhaba,

Mayıs ayı öncesinde kçö başlayan işyerindeki işçi için Mayıs ayını kaç gün üzerinden hesap yapılıp bildirge verilmelidir?

1-Ay boyunca 45/45 bildirilen kısa çalışma kapsamındaki işçi kaç günlük kçö alacak, eksik günü kaç gün ve hangi nedenle bildirilecek?
2-Kısmi süreli kçö kapsamında olan, örnek;ayda 10 gün kçö alan işçi için işveren kaç günlük prim bildirimi yapılacak, eksik gün nedeni ne olacak?
3-Ay boyunca çalışmayan bir işçi için kaç günlük nakdi ücret desteği alınacak?
4-Ay için kısmi çalışıp örnek; 20 gün çalışan bir işçi için mayıs ayında 10 mu 11 gün mü nakdi ücret desteği alınacak?

yorumlarınızı merak ediyorum.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,248
Konum
İstanbul
Merhaba
Öncelikle iyi bayramlar diliyorum.
Bildiğim kadarıyla şöyle cevap vermeye çalışayım
1- Ayın tamamı için kısa çalışmadan faydalanılıyorsa eksik gün olarak ay gününe göre 30 veya 31 gün olarak bildirilecektir ve eksik gün kodu 18 olacaktır.
2- Ay içerisinde kısmi saat çalışması yapılacaksa işkurun onay verdiği günün dışındaki günlerde tam çalışma yapılmışsa çalışılan günler için yine 30 veya 31 güne uyarlanacak şekilde bildirim yapılacaktır.Örneğin nisan ayında 10 gün kısa çalışma varsa 20 gün normal çalışma bildirilecek kod 18, mayıs ayında 10 gün kısa çalışma varsa 21 gün normal çalışma bildirilecek, kod yine 18.
3- Yine ayın gününe göre 30 veya 31
4- Aynı şekilde parmak hesabıyla gün hesaplanacak.30 veya 31 gün üzerinden hesap edilecek.
 

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Üyelik
28 Şub 2012
Mesajlar
406
Konum
istanbul
Teşekkür ederim. Özellikle ücretsiz izin desteğindeki gün sayısı muallakta kalmış görünüyor. ISKUR mayıs ayı KÇÖ tutarını 30 gün üzerinden hesaplarken, nakdî ücret desteği 31 gün üzerinden almak ne kadar doğru olur.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,248
Konum
İstanbul
İşaretlerken 31 gün işaretleyin,bildirgeyi de 31 gün üzerinden verin. Para 30 gün üzerinden yatırılacaktır.Maksat,bildirge ile talep günü birbirini tutsun.Yoksa,ne kadar para yatırılacağını kurum belirleyecektir.
 

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Üyelik
28 Şub 2012
Mesajlar
406
Konum
istanbul
İşaretlerken 31 gün işaretleyin,bildirgeyi de 31 gün üzerinden verin. Para 30 gün üzerinden yatırılacaktır.Maksat,bildirge ile talep günü birbirini tutsun.Yoksa,ne kadar para yatırılacağını kurum belirleyecektir.
Bu kurumlara olan güven bende kalmadı. Emekli bir kişi için de nakdî ücretsiz izin desteğine giriş yapılmış kurum ödeme çıkarmış. Anlayacağınız bugün hiç birseye olmaz demiyorlar.herhangi bir açıklama da yapmıyorlar. Sonrasında acısını çıkaracaklar gibi..
 
Üyelik
2 Haz 2020
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhaba,

Mayıs ayında 1 Mayıs, 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı nedeniyle resmi tatil günleri var. Covid-19 nedeniyle ücretsiz izinde olan bir çalışan için Mayıs ayı sgk bildirgesi ve nakdi ücret desteği için kaç gün üzerinden bildirim yapılacak?
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,248
Konum
İstanbul
Merhaba,

Mayıs ayında 1 Mayıs, 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı nedeniyle resmi tatil günleri var. Covid-19 nedeniyle ücretsiz izinde olan bir çalışan için Mayıs ayı sgk bildirgesi ve nakdi ücret desteği için kaç gün üzerinden bildirim yapılacak?

Mayıs ayında hiç çalışma var mı? Yoksa, tamamı için 31 gün olarak bildirilecek.
 

kadir34

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Tem 2006
Mesajlar
133
Konum
istanbul
merhaba
bir emekli çalışanı 3 gün sigortalı gösterip kalan günü 21 koddan ücretsiz izin göstericem,
bildirge verirken gün sayısını KÇÖ gibi 31 e mi tamamlıyacam,
 

Benzer konular

Üst