fonradar

Mazeretsiz işe gelmeme

1 ay içinde 3 kere mazeretsiz olarak işe gelmeyen personelin tazminatsız olarak çıkışı verilebilir mi?
aslında konuyu şu şekilde açıklamalıyım. ben 8:30/17:30 saatleri arasında idari kadroda çalışan bir personelim. c.tesi-pazar günleri tatildi. şimdi c.tesi günleri 08:30/13:30 saatlerine çalışma olacak.
ben c.tesi günleri kendi özel sebeblerimden dolayı işe devam edemeyeceğim (eğitim, kurs)
her cumartesi izin vermiyorlar, ama izin vermeselerde ben gelemeyeceğimi söyledim.
c.tesi günleri işe gitmezsem (mazeret belirtiyorum ama izin alamıyorum) tazminatsız olarak çıkışım verilir mi,
ne olur bilgi verin, çok zor durumdayım.

Ynt: Mazeretsiz işe gelmeme

İş sözleşmesinde Cumartesi çalışmayacağınızla ilgili ve/veya çalışma günleri ile ilgili ne tür maddeler var.

"HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir."

Buna göre sözleşme ile belirlenmemişse hafta tatili 1 gündür.

yeni çalışma süresi zaten 45 saati geçmeyecek şekilde uyarlanmış. eğer cumartesi işe gitmeyeceğim diye diretirseniz işyeriniz tazminatsız işten çıkarabilir.