Mera Fonu Muhasebe Kaydı

sütü sağılan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan mükellefimiz sattığı süt için fatura kesiyor. faturada mera fonu kesintisi binde 1 olarak gösteriliyor. kesintiyi 360 hsb takip etmemiz gerekiyor. kdv oranı %8. 4185 litre süt birim fiyatı 1,16 . faturayı nasıl kesmeliyiz ve muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
yardımcı olabilecek kimse yok mu acaba

Yardımcı olalım Sayın smmmemel

Faturanın muhasebe kaydı

Örnek : Mera fonu dahil 1.000.-TL'lik Satış Yapılmış olsun

_________________________________/____________________________________

120-Alıcılar (B) 1.181

600-Yurt içi Satışlar (A) 1.000

391-Hes.Kdv (A) 180

360-Mera Fonu Stopajı (A) 1

_____________________________________/_________________________________

Daha sonra Kdv beyan edilerek Kesilen Mera Stopajı da Muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edilerek ödenecek

sütü sağılan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan mükellefimiz sattığı süt için fatura kesiyor. Faturada mera fonu kesintisi binde 1 olarak gösteriliyor. Kesintiyi 360 hsb takip etmemiz gerekiyor. Kdv oranı %8. 4185 litre süt birim fiyatı 1,16 . Faturayı nasıl kesmeliyiz ve muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

sayın smmmemel ben peynir üreticisiyim kooperatiflerden ve müstahsillerden süt alıyorum müstahsillerle olaya girmeycem
koop lardan aldığım sütlerin faturası bana mera fonu kesintisi yapılarak geliyor zaten
benim alış kaydım şu şekilde
150
191
360 (mera fonu)
320

satış kaydı şu şekilde olması gerekir

120
369 ödenecek diğer yükümlülükler (mera fonu)
600
391

ay sonlarında 369 hesap maliyet hesaplarına devredilerek kapanır

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayın neji

ay sonlarında 369 hesap maliyet hesaplarına devredilerek kapanmaz. kapanması Mera Stopajı da Muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edilerek ödenerek kapanır

Sayın neji

ay sonlarında 369 hesap maliyet hesaplarına devredilerek kapanmaz. kapanması Mera Stopajı da Muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edilerek ödenerek kapanır

Ferhat Bey öncelikle mera fonu kesintisi muhtasarda beyan edilmez Maliye ile ilgisi yoktur doğrudan il tarım bakanlığına ödenir siz zannedersen müstahsillerden kesilen %1 lik sopajla karıştırdınız
ben süt işleyen firmayım kooperatiflerden ve müstahsillerden süt alırım dolayısıyla mera fonunu ödeme yükümlülüğü bana aittir.
Sütü satarken koop mera fonu ödemez ft da kesintisini yapar ben öderim dolayısıyla kooperatifler açısından ft da gösterilen kesinti 369 nolu hesapta takip edilmesi bilgi amaçlıdır sadece

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Ferhat Bey öncelikle mera fonu kesintisi muhtasarda beyan edilmez Maliye ile ilgisi yoktur doğrudan il tarım bakanlığına ödenir siz zannedersen müstahsillerden kesilen %1 lik sopajla karıştırdınız
ben süt işleyen firmayım kooperatiflerden ve müstahsillerden süt alırım dolayısıyla mera fonunu ödeme yükümlülüğü bana aittir.
Sütü satarken koop mera fonu ödemez ft da kesintisini yapar ben öderim dolayısıyla kooperatifler açısından ft da gösterilen kesinti 369 nolu hesapta takip edilmesi bilgi amaçlıdır sadece

Siz haklısınız ben Müstahsil makbuzu ile alımları kastettim. Satış yapılırken mera fonu ft kesilir 369 hesapla takip edilip il tarım bakanlığı hesabına devredilince kapatılır